Trendy i newsy

Handel w najgorszej sytuacji w całej Unii Europejskiej [raport]

575wyświetleń

W 2015 r. widoczny był trend zmiany w zachowaniach zakupowych wśród konsumentów – jak informuje badanie GfK. Pomimo wzrostu siły nabywczej, wyrażanej przypadającym na osobę dochodem, lepszą koniunkturą gospodarczą oraz spadkiem cen, widoczny jest trend spadkowy wydatków w handlu detalicznym.

W 2015 r. europejscy konsumenci mogli cieszyć się niższymi kosztami energii i paliwa, a także dobrą koniunkturą gospodarczą. Głównymi beneficjentami korzystnych warunków były jednak inne branże niż handel.

Częściej wydajemy na usługi niż zakupy

Nawet jeśli konsumenci dysponowali większą silą nabywczą, zdecydowanie częściej wydawali pieniądze na usługi, podróże oraz szeroko rozumianą rekreację niż na zakupy w sklepach.
Udział sprzedaży detalicznej w konsumpcji prywatnej w 28 analizowanych krajach Unii Europejskiej konsekwentnie spada. W 2015 r. osiągnął poziom 30,4 proc. (2014 r.: 30,9 proc., 2013 r.: 31,2 proc.).
Udział handlu detalicznego w prywatnej konsumpcji - badanie GfK
Mapa prezentuje udział handlu detalicznego w prywatnej konsumpcji w krajach europejskich, czyli wartość dochodów przeznaczaną na wydatki w handlu detalicznym. Wykres kołowy ilustruje stosunek wydatków w handlu detalicznym do pozostałych wydatków prywatnych. Wielkość koła odnosi się kwoty, jaką dysponują konsumenci w danym kraju na wydatki i oszczędności w ciągu roku.
Udział sprzedaży detalicznej w całości wydatków jest różny w zależności od kraju i ma ścisły związek ze zwyczajami zakupowymi. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy regionów z niskim dochodem per capita (np. Węgier, Bułgarii, Chorwacji) wydają większą część dochodów na zakupy zaspokajające ich podstawowe potrzeby.
W krajach o silnych gospodarkach, jak Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Austria, Szwajcaria, niższy udział w sprzedaży detalicznej jest spowodowany wyższym poziomem przychodów, z których mniejsza część jest niezbędna do pokrycia podstawowych potrzeb.

Czarne chmury nad polskim handlem

Z raportu “Jak w Polsce prowadzi się biznes” opracowanym przez Instytut Badań i Analiz OSB na zlecenie Firmy.net wynika, że w najtrudniejszej sytuacji znalazły się podmioty działające w sektorach handlowym i przemysłowym. Odczuwały one skutki przyjęcia nieskutecznej strategii utrzymania sprzedaży na rynkach zagranicznych i spadkiem poziomu sprzedaży na rynku krajowym, co skutkowało pogorszeniem ogólnej sytuacji w sektorze. W usługach odnotowano dosyć stabilną sytuację z niewielkim spadkiem poziomu cen oraz poprawą pozycji konkurencyjnej.
Prognozy przedsiębiorców na temat przewidywanej sytuacji nie są alarmujące. Wedle opinii ankietowanych najtrudniejsza sytuacja wystąpi w sektorze handlu, głównie za sprawą spadku wolumenu sprzedaży na rynku krajowym, który przełoży się na niekorzystny wynik finansowy po I półroczu 2016 roku.
——————————————
 
RAPORT “Jak w Polsce prowadzi się własny biznes” – grudzień 2015

 

>> KLIKNIJ, ABY POBRAĆ RAPORT

Plik PDF, 56 stron, 5,7 MB
 
 
 
 

 Wkrótce wyniki czerwcowego badania nastrojów gospodarczych wśród mikro- i małych firm w Polsce.

 

Dodaj komentarz