ArtykułyTrendy i newsy

Włamania do domów i mieszkań – gdzie jest najmniejsze ryzyko?

0wyświetleń

Jak powszechnie wiadomo, najbardziej na kradzieże i włamania narażeni jesteśmy o okresie świątecznym i wakacyjnym, gdy opuszczamy swoje domy i mieszkania. W którym regionie ryzyko włamań jest najmniejsze? Eksperci Rankomat.pl sprawdzili, gdzie jest najwięcej włamań do domów i mieszkań i jak to wygląda w przeliczeniu na 10 000 nieruchomości w każdym z województw.

Najmniej włamań w podkarpackim

Mniej włamań do nieruchomości i zgłaszanych kradzieży notuje się w Polsce wschodniej. Według Rankomat.pl w minionym roku w województwie podkarpackim odnotowano 1011 włamań i była to najmniejsza liczba w porównaniu do pozostałych województw. Na terenie województwa podlaskiego odnotowano ich 1122, a świętokrzyskim – 1197. Natomiast najwięcej zgłoszonych kradzieży i włamań było w województwie mazowieckim, gdyż tam policja odnotowała 8017 takich zdarzeń. Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie z wynikiem 7898, a na trzecim śląskie – 7347. Statystyki policji w danym województwie nie przekładają się jednak na poziom bezpieczeństwa. Można to łatwo potwierdzić poprzez zestawienie liczby włamań z liczbą domów i mieszkań.

W którym regionie prawdopodobieństwo włamania jest najmniejsze?

Portal Rankomat.pl wyliczył prawdopodobieństwo włamania i kradzieży w każdym województwie. Analiza pokazała, że województwo mazowieckie, gdzie w 2024 włamań było najwięcej, jest stosunkowo bezpieczne uwzględniając prawie 3,5 mln budynków mieszkalnych. Na 10 tys. nieruchomości do włamania doszło tam w 23. Wynik ten jest jednym z lepszych w Polsce. Najgorzej wypadło województwo dolnośląskie, gdzie włamań było 7898, lecz biorąc pod uwagę ilość domów i mieszkań – współczynnik wynosi aż 47. Bardziej narażeni na włamanie i kradzież są też mieszkańcy lubuskiego (38 włamań na 10 tys. nieruchomości) i pomorskiego (37). Najmniejsze prawdopodobieństwo kradzieży z włamaniem występuje w województwie podkarpackim, ponieważ tam na 10 tys. nieruchomości jedynie 8 zostało okradzionych. Co ciekawe, z analiz portalu wynika, że znacznie bezpieczniej jest na wschodzie Polski, bo zarówno w lubelskim, jak i podkarpackim i świętokrzyskim policja odnotowała rocznie mniej niż 20 włamań w przeliczeniu na 10 tys. budynków mieszkalnych.

Jak uchronić dom przed włamaniem?

Aby utrudnić intruzom włamanie do mieszkania lub domu, najlepiej jest zastosować szereg zabezpieczeń, które będą się uzupełniały i uniemożliwią sforsowanie drzwi czy okien. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie kompleksowy system ochrony. Bardzo dobrym rozwiązaniem odstraszającym włamywaczy jest monitoring. Ponadto o bezpieczeństwo nieruchomości i domowników zadba także alarm. Do kompleksowej ochrony domu i mieszkania niezbędne są także solidne okna i drzwi antywłamaniowe. W przypadku dłuższego wyjazdu warto poprosić sąsiada o zaopiekowanie się domem. Ponadto odradza się aktywność w mediach społecznościowych potwierdzającą nieobecność w domu. Jeśli chcesz zamieścić zdjęcia z wakacji, poczekaj do powrotu, lepiej nie udostępniaj ich w czasie rzeczywistym.

Dodaj komentarz