Trendy i newsy

Świeże spojrzenie vs. doświadczenie [Raport Firmy.net]

Analizy biznesowe
575wyświetleń

Analizy biznesowe

Wskaźnik przeżywalności firm po pierwszym roku działalności wynosi ponad 70 proc., a po trzech latach zmniejsza się on do ok. 50 proc. – wskazują dane GUS. To w trzecim roku rynek weryfikuje, czy dany biznes ma rację bytu. W badaniu Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net sprawdziliśmy, w jakich nastrojach gospodarczych są właściciele firm w zależności od długości funkcjonowania na rynku.

 
W grudniu 2015 r. portal Firmy.net wspólnie z Instytutem Badań i Analiz Grupy Olsztyńskiej Szkoły Biznesu przeprowadził szóstą edycję badania nastrojów gospodarczych „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes” wśród prawie 1100 przedstawicieli mikro- i małych firm. Najliczniejszą grupą uczestników badania były przedsiębiorstwa, których okres funkcjonowania na rynku przekraczał 5 lat (73,8 proc.). Kolejnymi dwiema, niemalże równymi, grupami były przedsiębiorstwa, które na rynku istniały krócej, tj.: od 3 do 5 lat (11,1 proc.) oraz od roku do 3 lat (11,7 proc.). Najmniej licznie w badaniu wzięły udział firmy młode (3,4 proc.), których okres działalności nie przekroczył roku.
raport 01

Mniej niż połowa firm świętuje 3 urodziny

Założenie własnego biznesu to spore ryzyko. Spora część osób rozpoczyna przygodę z przedsiębiorczością bez odpowiedniego rozeznania, planu czy odpowiedniego finansowania. Efektem tego jest to, że z rynku już w trakcie pierwszego roku działalności znika co czwarta firma – jak wynika z danych GUS.
Jednak przeżycie pierwszego roku przez firmę nie oznacza, że będzie sobie ona już radzić na rynku. Wprost przeciwnie – firmy umierają po każdym kolejnym roku działalności. Bardzo ciężki jest zwykle 3 rok istnienia, kiedy stosunkowo dużo biznesów znika. Spośród firm założonych w roku 2011, pierwsze 3 lata działalności przetrwało nieco ponad 43 proc.

Dłużej działającym firmom wcale nie jest łatwiej

Z badań wynika, że występuje spore zróżnicowanie w nastrojach gospodarczych w zależności od długości istnienia firmy na rynku.
raport 02
W minionym roku ich strategia polegała na obniżaniu cen, co wraz ze spadkiem sprzedaży spowodowało pogarszające się wyniki finansowe, czego wynikiem była ogólna, zła kondycja tych firm.
Najlepszą sytuację deklarowały firmy o najkrótszym stażu działania, maksymalnie do 3 lat istnienia na rynku. Wśród przedstawicieli tej grupy odnotowano znaczny wzrost poziomu sprzedaży krajowej, co doprowadziło do poprawy kondycji finansowej i ogólnej sytuacji w tych przedsiębiorstwach, a także do wzrostu zatrudnienia.

Młodzi przedsiębiorcy to niepoprawni optymiści czy dobrzy stratedzy?

Wyniki badania wskazują, że firmy o najkrótszym stażu działalności (do 5 lat) charakteryzują się wysoką konkurencyjnością w porównaniu w firmami, które są obecne na rynku ponad 5 lat, czego dowodzą zanotowane wzrosty sprzedaży na rynku krajowym. Strategia tych firm nie opiera się na konkurowaniu niską ceną, lecz na wykorzystywaniu innych źródeł przewagi konkurencyjnej, jak na przykład wysoka jakość produktów czy nowe sposoby nawiązywania relacji z klientem.
Firmy z większym stażem lepiej radzą sobie natomiast na rynkach zagranicznych niż te, które na rynku działają poniżej roku. W przypadku firm o krótszej działalności należy przewidzieć czas na zdobycie klientów i pozyskanie ich zaufania, co może przynosić początkowe straty w wynikach sprzedaży.
Kłopoty finansowe zaczynają pojawiać się u coraz większej liczby przedsiębiorstw wraz ze wydłużaniem czasu działalności. Tendencja spadkowa widoczna jest w grupie firm z 3-letnim stażem działalności w przeciwieństwie do firm młodszych. Firmy o krótszym czasie istnienia na rynku częściej odnotowały w ostatnim półroczu zyski niż straty, a zatem sprzedaż na rynku krajowym okazała się opłacalna, a przyjęta strategia ekspansji krajowej, odmienna od konkurowania ceną – skuteczna.

I połowa roku 2016 oczami przedsiębiorców

Opierając się na prognozach przedsiębiorców na I połowę 2016 r., można twierdzić, że w najmniej korzystnej sytuacji znajdą się przedsiębiorstwa najdłużej funkcjonujące na rynku.
W przypadku podmiotów zarejestrowanych dłużej niż 5 lat pogorszeniu ulegną ogólna sytuacja firmy, poziom sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym oraz sytuacja finansowa, co w konsekwencji doprowadzi do spadku pozycji konkurencyjnej na rynku.
Zdecydowanie odmiennej przyszłości spodziewają się natomiast przedsiębiorcy, których firmy dopiero co rozpoczęły funkcjonowanie w gospodarce. Przedsiębiorstwa, których wiek nie przekroczył roku, czekają liczne zmiany właściwie we wszystkich analizowanych obszarach. Należy jednak dodać, że przybiorą one kierunek wzrostów, dzięki którym młode firmy lepiej dostosują się do zasad funkcjonowania w gospodarce.

Dodaj komentarz