Co to jest System ViaTOLL?
ViaTOLL to oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej system automatycznego pobierania opłat za przejazd przez drogi (np. płatne autostrady) zarządzane przez Generalną Dyrekcję Krajowych Dróg i Autostrad. Dzięki systemowi przy dojeździe pojazdu do miejsca poboru opłat zostanie automatycznie pobrana/naliczona stosowna opłata, po czym system otworzy bramkę umożliwiając kontynuowanie podróży. System ma zastąpić istniejące obecnie winiety.
Od kiedy System ViaTOLL będzie obowiązywał?
System będzie wprowadzany etapowo, przy czym Etap I będzie obowiązywał już od 1 lipca 2011 i obejmie około 650 km autostrad, 550 km dróg ekspresowych oraz 370 dróg krajowych. Kolejne etapy będą rozszerzać zakres dróg i autostrad obsługiwanych przez system.
Kogo obowiązuje System ViaTOLL?
Korzystanie z systemu będzie obowiązkowe od 1 lipca 2011 dla wszystkich pojazdów oraz zespołów pojazdów (w tym autobusów) o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Natomiast kierujący pojazdami o masie poniżej 3,5 tony będą mogli zdecydować o tym, czy chcą korzystać z Systemu ViaTOLL.
Jak działa system ViaTOLL?
System składa się z urządzenia ViaBOX montowanego w pojeździe oraz systemu anten umieszczanych na płatnych drogach i autostradach. Nad wjazdami oraz wyjazdami z płatnych dróg umieszczone zostaną specjalne bramownice z antenami do komunikacji z urządzeniem ViaBOX. Po zbliżeniu się pojazdu do bramownicy opłata zostanie naliczona automatycznie, co zostanie zasygnalizowane sygnałem dźwiękowym w urządzeniu ViaBOX.
Natomiast na płatnych autostradach zostaną wyznaczone specjalne pasy prowadzące do bramek poboru opłat, wyposażone w anteny do naliczania e-myta. Kierowca dojeżdżając do bramki nie będzie musiał zatrzymywać się, gdyż opłata zostanie naliczona automatycznie, po czym zostanie podniesiony szlaban zamykający wjazd na autostradę.
Jak zamówić urządzenie?
Urządzenie ViaBOX można wypożyczyć po uprzedniej rejestracji, uiszczając kaucję zwrotną za urządzenie w wysokości 120 zł. Można je wypożyczyć w Punkcie Obsługi Klientów Systemu ViaTOLL, Punktach Dystrybucyjnych, Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta.
Jak korzystać z urządzenia ViaBOX?
Urządzenie zarejestrowane dla danego pojazdu należy przykleić po wewnętrznej stronie przedniej szyby przy użyciu dostarczonych razem z urządzeniem dwustronnych pasków samoprzylepnych. Istnieją dwie metody płatności za opłaty drogowe:
Pre-paid – płatność z góry (przedpłata/doładowanie konta)
Post-paid – płatność z dołu na podstawie faktury
Każdy z pojazdów we flocie firmowej posiadać będzie własne unikatowe urządzenie, dlatego też dobrym pomysłem, czy nawet koniecznością, staje się prowadzenie ewidencji montowanych w pojazdach urządzeń ViaBOX. Do tego celu możemy wykorzystać istniejące na rynku oprogramowanie do zarządzania flotą pojazdów. Przykładem takiego programu może być Menedżer Pojazdów PL+ firmy SoftwareProjekt, który ułatwi prowadzenie ewidencji urządzeń ViaBOX, jak również przypomni – dzięki wbudowanemu terminarzowi, o konieczności doładowań czy też uiszczeniu płatności za korzystanie z Systemu ViaTOLL.
Więcej informacji na temat systemu, wysokości opłat, rejestracji i sposobu zamawiania urządzeń ViaBOX należy szukać na oficjalnej stronie Systemu ViaTOLL pod adresem www.ViaTOLL.pl
560wyświetleń
dodaj komentarz
Może zainteresuje Ciebie także to:
Będzie dodatkowe wsparcie dla budownictwa społecznego
Marcin Dostojski
30
Polskie budownictwo społeczne dostanie solidny zastrzyk finansowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która otwiera drogę do zwiększenia środków na Fundusz...

Obszar oddziaływania obiektu
Nieruchomosci-online.pl
653
Obszar oddziaływania obiektu – to teren wokół obiektu budowlanego, wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, na którym istnieją ograniczenia w zagospodarowaniu tego obiektu, w tym zabudowy tego terenu. Jest to definicja ustawowa, która wprowadza nieprecyzyjne określenie „przepisów odrębnych”, co daje możliwość dużej swobody interpretacyjnej.
Nowy program mieszkaniowy jeszcze nie jest pewny. Co się wydarzy, jeśli go nie będzie?
Marcin Dostojski
127
Nowy program wsparcia dla osób kupujących mieszkanie miał płynnie zastąpić Bezpieczny Kredyt 2%. Cieszący się ogromną popularnością program został wygaszony...
Barometr zdrowych budynków – co zrobić, by zdrowe budynki stały się standardem?
Marcin Dostojski
181
Według najnowszego, ósmego już, raportu „Barometr zdrowych budynków”, budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków....
Flipperzy w trudniejszej sytuacji
Marcin Dostojski
242
Flipping, czyli kupowanie mieszkań, ich remont i sprzedaż z zyskiem, przez lata był sposobem na szybkie zarobki w nieruchomościach. Dla...