Trendy i newsy

Barometr zdrowych budynków – co zrobić, by zdrowe budynki stały się standardem?

21wyświetleń

Według najnowszego, ósmego już, raportu „Barometr zdrowych budynków”, budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków. Budynki te wciąż bowiem zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a to przekłada się na problemy zdrowotne i gorsze samopoczucie mieszkańców. Złą informację stanowi również fakt, że liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Co zrobić, aby zdrowych budynków było więcej?

Aż 70% budynków w Polsce jest nieefektywnych ekonomicznie

Jak wynika z „Barometru zdrowych budynków” przygotowanego przez BPIE we współpracy z VELUX Polska, analizującego stan budownictwa w Polsce i Europie oraz jego wpływ na klimat, środowisko i zdrowie ludzi, w Polsce 70% budynków wciąż jest nieefektywnych energetycznie, z czego ok. 15% ma najgorszy standard. Według raportu, nawet 40% gospodarstw domowych dotkniętych jest ubóstwem energetycznym, a komfortu energetycznego nie jest w stanie zapewnić sobie aż 1,5 mln Polaków. Ponad 4,2 mln żyje w zawilgoconych mieszkaniach, prawie 5 mln narażonych jest na nadmierny hałas w zamieszkiwanych przez nich nieruchomościach, a 1,5 mln Polaków ma w nich niewystarczający dostęp do światła dziennego.

Według raportu budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków do życia. To przekłada się na szeroki zakres problemów zdrowotnych u dzieci, dorosłych i osób starszych, w tym m.in. problemy z oddychaniem i choroby skóry, bóle głowy, alergie, ale również problemy ze zdrowiem psychicznym czy niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki skrajnych temperatur.

Zdrowe budynki, czyli jakie?

Zdrowe budynki to takie, które m.in. zapewniają dostęp do światła dziennego, pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz, ograniczając ucieczkę ciepła i zapobiegając przegrzewaniu się budynku, są dobrze zaizolowane akustycznie i mają odpowiednią wentylację.

Efektywne i zdrowe budynki niosą za sobą szereg korzyści, zarówno społecznych, zdrowotnych, jak i ekonomicznych. Według „Barometru zdrowych budynków”, dobrze zaprojektowane programy wsparcia modernizacji budynków mogłyby stworzyć od 200 do nawet 500 tys. miejsc pracy rocznie w całej Unii Europejskiej. W Polsce szacuje się te liczby na ok. 100 tys. bezpośrednich i 200 tys. pośrednich nowych miejsc pracy. Ponadto, według raportu, korzyści ekonomiczne wynikające z ograniczenia zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń mogłyby do 2050 roku sięgnąć nawet 17 mld euro w Polsce. Wynikałoby to m.in. z niższych kosztów opieki zdrowotnej, mniejszej absencji pracowników i ich lepszej efektywności w pracy. W tym celu należy podejmować szersze działania zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym i zwiększać liczbę inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej naszych domów, szkół i szpitali.

Dodaj komentarz