Trendy i newsy

Hashtagnation – marketing dla pokolenia selfie. Raport.

537wyświetleń

Kim sa przedstawiciele "polokenia selfie"?

Niemal dla wszystkich media społecznościowe są główną platformą w kontaktach ze znajomymi. Blisko połowa przyznaje, że marki są zasadniczym elementem ich życia. Lubią, kiedy firmy angażują ich do działania. Charakteryzuje ich wrodzona zdolność rozumienia zasad marketingu. Taki obraz młodej generacji wyłania się z badania Hashtagnation – marketing dla pokolenia selfie Havas Worldwide.

Generacja Millennials prezentuje zupełnie odmienne wartości od tych, które można było obserwować wcześniej u podobnych grup. Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego wśród ponad 10 tys. osób na całym świecie, w tym w Polsce.
Pokolenie Y w przeciwieństwie do pokolenia swoich rodziców nie ma ochoty na bunt. Dla 92% ankietowanych w Polsce w wieku 16–25 lat bardzo ważne jest zaufanie rodziców. Pragną tworzyć i kreować otoczenie, w którym będą czuli się lepiej. To swego rodzaju konstruktorzy – najważniejszą rolę odgrywają dla nich samowystarczalność i rozwiązania praktyczne. 54% badanych w wieku 16–25 lat określa się jako osoby niezależnie myślące, wyznaczające trendy i takie, które jako pierwsze próbują nowych rzeczy.
Blisko 60% młodych ludzi w Polsce w wieku 16–34 lat uważa, że popkultura miała znaczący wpływ na ich osobowość i zachowanie. Kultura amerykańska nadal stanowi rdzeń światowej popkultury. Dla ponad 50% młodych ludzi na świecie, głównie z krajów rozwijających się, ma ona większe znaczenie niż kultura lokalna. Ma to również spore znaczenie dla marek, bo 48% ankietowanych czuje większą więź z produktami, które są wyraźnie widoczne w otaczających ich treściach muzycznych i filmowych. Z kolei 61% zachowuje się lojalnie względem brandów, które pasują do ich osobowości.
Dla 82% badanych młodych ludzi głównym narzędziem utrzymania kontaktu ze znajomymi są media społecznościowe. Prawie połowa badanych w wieku 16–34 lat w Polsce lubi, kiedy firmy angażują ich w akcje crowdsourcingowe, działania kreatywne, np. tworzenie stylizacji bądź zabawnego filmu z wykorzystaniem produktów danej marki. Warunkiem sukcesu jest możliwość pokazania tego wszystkim w kręgu znajomych, a także baczne obserwowanie pod tym względem innych.
Jest to o tyle istotne, że niemal 40% osób w wieku 16–25 lat w Polsce stwierdza, że treści ich autorstwa są stale powielane bądź cytowane. Pozwala im to nie tylko na zbudowanie swojej pozycji w świecie wirtualnym, ale również na wzmocnienie poczucia własnej wartości.
Chociaż codzienność młodych ludzi opiera się na doświadczaniu świata marek, 52% respondentów w Polsce w wieku 16–25 lat uważa, że te nie traktują ich wystarczająco poważnie. 48% młodych Polaków twierdzi, że ich działania mogą pomóc marce osiągnąć sukces albo doprowadzić do jej porażki. Taki stan rzeczy spowodowały m.in. liczne aplikacje na smartfony, które dały pokoleniu selfie możliwość tworzenia spersonalizowanej strategii marketingowej. Wśród ankietowanych w wieku 16–24 lat w Polsce 61% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że są one ich nową bronią.
Młodzi to dla wielu marek wciąż najatrakcyjniejsza grupa docelowa. Jednocześnie jest to grupa najtrudniejsza i niezwykle wymagająca. Jest kapryśna i niestała w swoich preferencjach zakupowych, mało lojalna. W dodatku korzysta z zupełnie innych kanałów komunikacji (głównie cyfrowych) niż bardziej dojrzali konsumenci.
Pokolenie Y jest do marek silnie przywiązane, ale jednocześnie oczekuje od nich coraz bardziej partnerskiego traktowania i zrozumienia. Wynika to z coraz silniejszego poczucia kontroli i wpływu, jaki przedstawiciele milenialsów mogą wywierać na świat marek. Zdając sobie sprawę, jak ważne są ich opinie i zachowania dla sukcesu czy porażki marki, wymagają szacunku i zaangażowania z jej strony.
O raporcie
Raport Hashtagnation – marketing w czasach pokolenia selfie  jest analizą relacji pomiędzy młodymi ludźmi a markami. Oparto ją na wynikach sondażu internetowego przeprowadzonego wśród 10 574 osób w różnym wieku z 29 krajów świata, w tym z Polski (502 respondentów).
Raport w języku angielskim można pobrać (po podaniu danych) ze strony www.prosumer-report.com.

Dodaj komentarz