Według szacunków Komisji Europejskiej, na koniec 2013 r. w Polsce działało 1,54 mln małych i średnich firm zatrudniających maksymalnie 9 osób. Cechują się one elastycznością, dzięki czemu z łatwością dostosowują się do sytuacji rynkowej oraz odpowiednio mogą reagować na potrzeby rynku. Takie samo powinno być ubezpieczenie grupowe dla pracowników, którzy stanowią potencjał małych i średnich firm.
Poszczególne firmy działają w różnych branżach, przez co potrzebują ochrony od innego rodzaju zagrożeń. Na przykład dla pracowników wykonujących pracę biurową w lokalnej drukarni, istotna jest możliwość objęcia ubezpieczeniem rodziny – dzieci, małżonka czy partnera. Z kolei dla osób wykonujących pracę fizyczną w miejscowej firmie budowlanej, zwłaszcza jeśli wiąże się ona z potencjalnymi zagrożeniami zdrowia lub życia, ważniejsze jest ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki.
Korzyści dla firmy
Polisy grupowe umożliwiają wliczenie składek za ubezpieczenie w koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z przepisami ustaw podatkowych wydatki poniesione z tytułu ubezpieczenia pracowników mogą być rozliczone jako koszty uzyskania przychodu wyłącznie w odniesieniu do umów na życie, chorobowych i wypadkowych*.
Ponadto, uprawnionym do otrzymania świadczenia nie może być pracodawca, a po drugie – umowa ubezpieczenia przez 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono), musi wykluczać wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, bądź z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie oraz możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy. Należy jednak pamiętać, że składka opłacana przez pracodawcę jest dla pracownika przychodem i podlega opodatkowaniu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Oprócz wliczenia polisy w koszty uzyskania przychodu, firmy mogą korzystać również z innych korzyści ubezpieczeń grupowych. Zgodnie z art. 93 § 7 kodeksu pracy, jeśli pracodawca opłaca składkę na ubezpieczenie na życie pracownika i uposażonymi są członkowie rodziny pracownika, którym zgodnie z KP to świadczenie przysługuje to pracodawca może zostać zwolniony z konieczności wypłaty odprawy pośmiertnej. Jest to świadczenie finansowe, które pracodawca wypłaca członkom rodziny pracownika, gdy jego śmierć nastąpiła na przykład w czasie trwania stosunku pracy. Jeśli wysokość odszkodowania jest mniejsza od odprawy pośmiertnej to pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie jedynie różnicę między tymi świadczeniami.
Benefity dla pracownika
Ubezpieczenie grupowe zapewnia wsparcie finansowe dla pracownika i jego rodziny w różnych trudnych sytuacjach życiowych, takich jak wypadek, ciężka choroba, pobyt w szpitalu lub operacja. Stąd ważne jest, aby zwrócić uwagę jakie choroby oraz operacje wchodzą w zakres ubezpieczenia. Ponadto znaczenie ma też czy ubezpieczyciel wypłaci świadczenie za pobyt w szpitalu poza Unią Europejską oraz czy jego wysokość nie zmniejszy się w trakcie pobytu np. po 14 dniach. Pracodawca powinien także przyjrzeć się ubezpieczycielom czy istnieje u nich możliwość zgłoszenia wniosku o uzyskanie świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami przez Internet. Ponadto należy zwrócić uwagę ile wynosi czas wypłaty świadczeń.
Mikroprzedsiębiorcy powinni także sprawdzić czy ubezpieczyciel gwarantuje indywidualny serwis, oferujący poradę i pomoc w danym momencie. Opieka konsultanta dedykowanego do obsługi firm bywa często przydatna szczególnie przy wypłacie świadczeń. Przyładowo, gdy ubezpieczonemu rodzi się dziecko, to nie ma on czasu na szukanie informacji jakie dokumenty musi dostarczyć, aby otrzymać wypłatę z tytułu narodzin dziecka. Tutaj pomocny może być opiekun, który wszystko wyjaśni i pokieruje. Wartością dodatnią dla pracowników może być ubezpieczenie z opcją inwestowania na przyszłą emeryturę. Jest to szczególnie korzystne, zwłaszcza w obliczu zmian emerytalnych, które niedawno miały miejsce w Polsce.
Co więcej ubezpieczenie grupowe jest znacznie tańsze od ofert indywidualnych. Na przykład w ING Życie miesięczna składka to już nawet kilkanaście złotych. Warto również podkreślić, że na rynku ubezpieczeń dostępne są już polisy grupowe, z których mogą skorzystać nawet dwuosobowe firmy. Bowiem, dobrze dobrane ubezpieczenie chroni pracownika nie tylko po postawieniu diagnozy czy wystąpieniu wypadku, ale także zapewnia środki w trakcie leczenia i rekonwalescencji. Polisa zabezpiecza pracownika również w tych najtrudniejszych przypadkach, kiedy odzyskanie zdrowia nie jest możliwe.
*Dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej*. (Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66, Nr 81, poz. 530, Nr 126, poz. 853 i Nr 127, poz. 858).