Trendy i newsyUncategorized

Mikro firmy zarządzanie przez kobiety są stabilniejsze. Głównie w usługach i handlu.

Kobiety a mężczyzni w biznesie
fot. pixabay.com
640wyświetleń
Kobiety a mężczyzni w biznesie
fot. pixabay.com

Kobiet prowadzących własną firmę jest wciąż mniej niż mężczyzn. Jednak to firmy prowadzone przez płeć piękną są w lepszej kondycji. Sytuacja dotyczy głównie branż usług i handlu, w których odsetek kobiet jest większy niż w pozostałych sektorach. Kobiety to również większe optymistki – tak wynika z raportu Firmy.net i Instytutu Badań i Analiz OSB.

Mały odsetek kobiet wśród osób prowadzących własny biznes

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie na płeć osoby zarządzającej firmą, mężczyźni dominowali wśród wszystkich form działalności, zarówno w przypadku osób samozatrudnionych, mikro-, jak i małych przedsiębiorców.
W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych kobiety stanowiły 35 proc. osób w grupie właścicieli firm, w mikro firmach, zatrudniających do 9 pracowników, grupa kobiet na kierowniczych stanowiskach zmniejsza się do 26 proc., natomiast w małych firmach, zatrudniających do 49 pracowników, kobiety na kierowniczych stanowiskach stanowią 23 proc.
Udział kobiet i mężczyzn w grupie osób prowadzących własny biznes
W tym podziale odpowiednio też wzrastała liczba firm, których właścicielami byli przedstawiciele obu płci, osiągając odpowiednio 15 proc. w mikro firmach i 20 proc. w małych firmach. Nie powinien dziwić fakt, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wskazują, że są wspierane w biznesie przez swoich partnerów lub inną bliską osobę.
Zróżnicowanie na płeć jest widoczne również w określonych sektorach ekonomicznych. Największy udział kobiet zaznaczył się wśród firm o profilu usługowym oraz handlowym, gdzie kobiety stanowiły odpowiednio 35 proc. i 27 proc. w grupie osób zarządzających. Mężczyźni byli w zdecydowanej większości właścicielami w firmach z sektorów rolnictwa i przemysłu, w których kobiety na szczeblu władzy stanowiły ok. 15 proc. ogółu oraz budownictwa, gdzie udział kobiet wyniósł zaledwie 4 proc.
Udział przedstawicieli obu płci ma stanowiskach zarządzających również zmieniał się w zależności od sektora. Największą samodzielnością charakteryzowały się sektory usług i budownictwa, natomiast firmy z sektorów rolnictwa, przemysłu i handlu były prowadzone przez osoby dwóch płci na poziomie ok. 15 proc.

Które firmy są w lepszej kondycji – prowadzone przez kobiety czy przez mężczyzn?

Przedsiębiorstwa zarządzane przez kobiety cechują się większą stabilnością poziomu cen, poziomu sprzedaży na rynku krajowym i rynkach zagranicznych oraz stabilnością sytuacji finansowej niż przedsiębiorstwa zarządzane przez mężczyzn, które odnotowywały w ostatnich 6 miesiącach większe pogorszenie sytuacji w analizowanych aspektach.
Kondycja firm w zależności od płci właściciela jest zróżnicowana w głównej mierze ze względu na rodzaj działalności. Sektory usługowy i handlowy, w których grupa kobiet prowadząca własną firmę jest większa niż w pozostałych sektorach, odnotowały lepsze wyniki niż przedsiębiorstwa z sektorów budownictwa, przemysłu czy rolnictwa, w których przedsiębiorcze kobiety stanowią mniejszość.

Kto jest większym optymistą a kto pesymistą – kobiety czy mężczyźni?

Bez względu na płeć osób zarządzających przedsiębiorstwami dominują nastroje, że w nadchodzących 6 miesiącach sytuacja ogólna firm nie ulegnie zmianie. Warto natomiast
zauważyć, że w przypadku kobiet panuje większy optymizm niż u mężczyzn.
Blisko co trzecia kobieta decydująca o losach przedsiębiorstwa uważa, że nadchodzące półrocze przyniesie poprawę sytuacji ogólnej firmy, podczas gdy zdanie to podziela co czwarty mężczyzna na podobnym stanowisku. Co więcej, również co czwarty mężczyzna był zdania, że kolejne 6 miesięcy przyniesie w przedsiębiorstwie pogorszenie sytuacji. Tego samego zdania było niespełna 15 proc. kobiet.
Kobiety to większe optymistki w biznesie
Na ogólne nastroje wpływ miały przewidywania odnośnie zmiany poziomu cen, wielkości sprzedaży i pozycji na rynku. W tych obszarach kobiety częściej niż mężczyźni, spodziewały się wzrostów i polepszenia niż spadków.
Największy optymizm dotyczący przyszłości panował wśród firm zarządzanych przez przedstawicieli obu płci. Wpływ na wielkość tej grupy ma fakt, że największą stabilnością cieszą się firmy małe, w grupie których co czwarta firma jest zarządzana zarówno przez kobietę jak i mężczyznę, co przewyższa wartości odnotowane w podmiotach zarządzanych wyłącznie przez reprezentantów jednej płci.
 

Informacje o badaniu

Badanie nastrojów gospodarczych zostało przeprowadzone po raz piąty w czerwcu 2015 r. z zastosowaniem techniki CAWI przez Instytut Badań i Analiz OSB. W badaniu wzięło udział 1419 przedstawicieli małych firm (50,3 proc. firm jednoosobowych, 43,2 proc. mikro firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, oraz 6,5 proc. małych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób), które są zarejestrowane w wyszukiwarce firm Firmy.net. Wśród ankietowanych większość zajmuje się działalnością usługową (68,1 proc.), 19,6 proc. – handlową, 6,8 proc. – budowlaną, 5 proc. – przemysłowo-produkcyjną, a około 0,5 proc. działa w branży rolnej. Z uwagi na liczbę i strukturę respondentów wyniki badania mają charakter reprezentatywny.
CAŁY RAPORT DO POBRANIA:
Nastroje gospodarcze wśród mikro- i małych firm w czerwcu 2015 r.
 

>> KLIKNIJ, ABY POBRAĆ RAPORT

Plik PDF, 50 stron, 6,7 MB
 
 
 
PODZIEL SIĘ RAPORTEM NA FACEBOOKU:
Jak w Polsce prowadzi się własny biznes? Badanie nastrojów gospodarczych wśród MŚP w I połowie 2015 r. [Raport Firmy.net]
Kliknij w obrazek i podziel się raportem na Facebooku.
 
 

Dodaj komentarz