Trendy i newsy

[Sondaż wśród firm] Brak zaufania do prezydenta i polityków po jesiennych wyborach

Człowiek próbuje przetoczyć ciężki kamień
fot. pixabay.com
464wyświetleń
Człowiek próbuje przetoczyć ciężki kamień
fot. pixabay.com

Blisko połowa małych i mikroprzedsiębiorstw nie ma zaufania do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy. Równie sceptycznie przedsiębiorcy podchodzą do ewentualnej zmiany partii rządzącej w jesiennych wyborach parlamentarnych – nie wierzą w poprawę swojej sytuacji, ale jednocześnie równie krytycznie oceniają obecny rząd. To wnioski z badania Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net.

W piątej edycji badania “Jak w Polsce prowadzi się własny biznes” mikro- i małe firmy zostały zapytane o poziom ich zaufania do polityków m.in. do nowego prezydenta Andrzeja Dudy oraz o ich podejście do jesiennych wyborów parlamentarnych. Od dawna pojawia się opinia, że w Polsce trudno jest prowadzić własną firmę. Pomimo licznych głosów płynących od przedstawicieli sektora MMŚP, warunki do prowadzenia własnego biznesu w Polsce nie poprawiają się.
wypowiedz_1
 

Nasz kraj obecnie nie sprzyja rozkwitowi działalności gospodarczej. Mikro- oraz małe firmy najbardziej cierpią prze obecną wysokość kwoty wolnej od podatku oraz kosztów ZUS. W efekcie coraz więcej firm rejestrowanych jest poza granicami Polski i tam też płacone są podatki.” – dodaje Pan Tomasz z Łodzi, którego firma produkuje i sprzedaje kamienie dekoracyjne i elewacyjne.
“Powinien zostać zniesiony przymus opłacania składek ZUS i ciągły ich wzrost oraz wzrost podatków. Właśnie z powodu takich wysokich kosztów prowadzenia działalności upadają małe firmy. W sierpniu kończę opłacać ZUS preferencyjny i muszę przyznać, że standardowa składka będzie poważnym obciążeniem mojego budżetu. W takich sytuacjach coraz częściej pojawiają się wątpliwości, jaki jest cel bycia przedsiębiorcą w Polsce.” – martwi się Pani Wioletta z Gdyni, będąca właścicielką salonu ślubnego.

Brak zaufania przedsiębiorców do nowo wybranego prezydenta

W badaniu przedsiębiorcy odpowiadali na pytanie, czy wybór nowej głowy państwa spotkał się z ich aprobatą i czy ufają jego decyzjom związanym z funkcjonowaniem polskiej gospodarki i ich wpływu na prowadzenie własnej firmy. Blisko połowa przedsiębiorców (47,2 proc.) z sektora MMŚP zadeklarowała brak zaufania do nowo wybranego prezydenta. Tylko niespełna co piąty badany nie ma zastrzeżeń do decyzji nowej głowy państwa związanych z warunkami prowadzenia biznesu (17,9 proc.). Prawie 35 % ankietowanych nie potrafiła określić swojego stanowiska

Nie będzie poprawy według mikroprzedsiębiorców po jesiennych wyborach parlamentarnych

Sytuacja przedstawia się podobnie, jeśli chodzi o ewentualne zmiany w sejmie, obejmujące wybór nowej partii rządzącej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Przedsiębiorcy odpowiadali na pytanie, czy ewentualna zmiana w obozie władzy wpłynie pozytywnie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz funkcjonowanie polskiej gospodarki. Negatywnego zdania była ponad połowa respondentów (52,7 proc.), w tym co piąty był zdecydowanie pewny swojej opinii (21,1 proc.), w stosunku do grupy zwolenników zmian (30,1 proc.).
wypowiedz_2

Żadna z istniejących partii politycznych nie reprezentuje interesów małych przedsiębiorców.” – wytyka Pan Wojciech z Warszawy, który jest właścicielem campingu i motelu.

Warto jednak przypomnieć, że i obecny rząd nie cieszy się zaufaniem ze strony małych przedsiębiorstw. W badaniu z grudnia 2014 roku ponad połowa z nich (53,1 proc.) zadeklarowała brak zaufania do decyzji, jakie rząd podjął w sprawach związanych z ich działalnością w II połowie 2014 r. Tylko co dziesiąty przedsiębiorca był zadowolony z decyzji władz rządowych. Trudność w ocenie działań rządu miało 37 proc. firm.

“Budowanie konkurencyjności przedsiębiorstw jest procesem złożonym. Uczestnikami tego procesu są nie tylko przedsiębiorstwa, lecz również ich otoczenie, w tym także instytucje państwa. Państwo swoimi decyzjami może zlikwidować lub ograniczyć wiele barier utrudniających małym firmom funkcjonowanie na rynku, w tym przede wszystkim duże obciążenia finansowe związane z ZUS i podatkami. Niestety do tej pory żadnej pomocy ze strony Państwa mali przedsiębiorcy nie zauważyli, pomimo wielu wcześniejszych obietnic. Dlatego teraz nie wierzą w to, co mówią politycy w kampanii wyborczej. Przedsiębiorcy nie ufają partii rządzącej, niczego dobrego nie spodziewają się też po głównej partii opozycyjnej i prezydencie. Ten brak zaufania mogą zmienić tylko konkretne działania, nie słowa” – komentuje Michał Kurczycki z portalu Firmy.net.

 

Informacje o badaniu

Badanie nastrojów gospodarczych zostało przeprowadzone po raz piąty w czerwcu 2015 r. z zastosowaniem techniki CAWI przez Instytut Badań i Analiz OSB. W badaniu wzięło udział 1419 przedstawicieli małych firm (50,3 proc. firm jednoosobowych, 43,2 proc. mikro firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, oraz 6,5 proc. małych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób), które są zarejestrowane w wyszukiwarce firm Firmy.net. Wśród ankietowanych większość zajmuje się działalnością usługową (68,1 proc.), 19,6 proc. – handlową, 6,8 proc. – budowlaną, 5 proc. – przemysłowo-produkcyjną, a około 0,5 proc. działa w branży rolnej. Z uwagi na liczbę i strukturę respondentów wyniki badania mają charakter reprezentatywny.
CAŁY RAPORT DO POBRANIA:
Nastroje gospodarcze wśród mikro- i małych firm w czerwcu 2015 r.
 

>> KLIKNIJ, ABY POBRAĆ RAPORT

Plik PDF, 50 stron, 6,7 MB
 
 
 
PODZIEL SIĘ RAPORTEM NA FACEBOOKU:
Jak w Polsce prowadzi się własny biznes? Badanie nastrojów gospodarczych wśród MŚP w I połowie 2015 r. [Raport Firmy.net]
Kliknij w obrazek i podziel się raportem na Facebooku.
 
 

2 komentarze

  1. oj tak, oj tak.. trudno to nawet skomentować. Jest ciężko prowadzić biznes, jest ciężko znaleźć pracę, jest ciężko utrzymać pracę. Zadaniem rządu powinno być ułatwianie obywatelom zarabianie pieniędzy. Wtedy można płacić podatki – ale nie okradanie ich. Przede wszystkim przedsiębiorcy powinni płacić wszelkie obciążenia od przychodu!

  2. Prezydent miasta decyzją administracyjną zlikwidował formalnie kilkunastoletnią firmę, która miała siedzibę w gminie tylko dlatego, że Rada Gminy zmieniła nazwy ulic. Urzędnicy miejscy uznali, że jeżeli już nie ma ulicy to i nie ma firmy i musi być zlikwidowana. Wójt Gminy zarejestrował w ewidencji działalności gospodarczej nową firmę o tej samej nazwie ale z nową datą rozpoczęcia działalności. I tu zaczęły się schody dla przedsiębiorcy…. Urząd Skarbowy zaczął ścigać o brak powiadomienia o zakończeniu działalności, remanent końcowy, rozliczenia, podatki w związku z zakończeniem działalności firmy (we wskazanym adresie), remanent początkowy rozpoczęcia (nowej) firmy pod nowym adresem. Firma leasingowa zażądała zwrotu maszyn, samochodów za brak poinformowania o zaprzestaniu działalności. Firma zwalnia 15 pracowników zatrudnionych na umowy o pracę bo nie może sobie dać rady z urzędnikami, gdy tym czasem miała akceptację wójta gminy zatrudnienia dodatkowo 50 nowych pracowników na umowy o pracę. Przez dwanaście lat trwała gehenna z urzędnikami, SKO, sądami administracyjnymi, sądami cywilnymi. W radzie gminy radni jako wielcy znawcy prawa uznali, że jeżeli jedna firma przestała istnieć pod jednym adresem a druga przy innej ulicy powstała to jest to prawidłowość. Nie było znaczenia, że jest to ta sama firma, na tej samej działce, nie przerywając produkcji nawet na 1 dzień. Łącznie wydanych zostało ponad 180 dokumentów w postaci, decyzji, decyzji uchylających, wyroków sądowych, odwołań aż w końcu po 12 latach drogi przez mękę nadeszła pozytywna dla przedsiębiorcy decyzja wicepremiera, ministra gospodarki. Straty z tego powodu firma zanotowała ok 4 mln złotych. I nie chce dochodzić od urzędów, bo i tak zapłaciliby mieszkańcy a nie urzędnicy. Firma już się nie odbudowała mimo że po upływie 6 lat gehenny z US sprawa się przedawniła z mocy prawa a firma leasingowa w tym czasie zbankrutowała. Przedsiębiorcy już nie chce się dalej walczyć cywilnie bo nie chce tracić reszty zdrowia, które już stracił przez 12 letnią wojnę z urzędnikami. Nikt go nawet nie przeprosił. Pozostała mu tylko satysfakcja z wygranej. Jedno jest pewne , dziś twierdzi, ze działalność urzędników w tym kraju to barbarzyństwo.

Dodaj komentarz