Trendy i newsy

Być czy nie być mobile stało się pytaniem retorycznym

Raport2014_Marketing mobilny w Polsce_jestem.mobi
fot. jestem.mobi
193wyświetleń

Przed nami druga edycja raportu ‘Marketing mobilny w Polsce’. Raport uwzględnia najświeższe informacje o marketingu mobilnym w Polsce, najważniejsze wydarzenia roku 2013, dane dotyczące penetracji smartfonów w Polsce oraz wskazówki na rok 2014. Zawiera  perspektywę i porównanie nie tylko z rokiem 2013, ale i 2012. W niniejszym raporcie zawarte są wnioski oceniające nie tylko to, co było ważne w roku ubiegłym, ale także to, co zmieniło się w ciągu 2 lat.

raport2014_Marketing mobilny w Polsce_jestem.mobi
fot. jestem.mobi

Smartfonizacja w Polsce

Wyniki najnowszego badania TNS OBOP Mobile Life 2013 pokazują, że już 44% Polaków posiada smartfona. Pod względem penetracji smartfonów osiągnęliśmy więc poziom „średniej dla Europy” z 2013 roku. Od dwóch lat wskaźnik ten przyrasta dla Polski mniej więcej o jedną trzecią. Jeśli przyjąć, że tempo przyrostu będzie takie samo, to na początku 2015 powinniśmy osiągnąć poziom prawie 60%. Nie ma powodów zakładać, że popularność smartfonów wśród Polaków w ciągu najbliższych dwóch lat będzie rosła wolniej niż w latach poprzednich. Weźmy choćby pod uwagę aktywność operatorów GSM oraz poprawiające się nastroje konsumenckie i koniunkturę w gospodarce.
Wzrosła też świadomość konsumentów w Polsce. Jeszcze rok temu ponad jedna trzecia posiadaczy nie była świadoma tego, że używa smartfona. Teraz praktycznie każdy użytkownik odróżnia go od „zwykłej” komórki: na podstawie prostej deklaracji o „posiadaniu smartfona” otrzymujemy 41% użytkowników (rok temu było to tylko 19%). Natomiast po dopytaniu „czy Pana(i) telefon komórkowy posiada: dotykowy ekran, system operacyjny, możliwość instalowania aplikacji … (i jeszcze kilka innych cech)” stworzyliśmy tzw. definicję techniczną, po uwzględnieniu której otrzymujemy rzeczywistą penetrację smartfonów na poziomie 44%  (a w styczniu 2013 – 33%).

Popularność smartfonów jest silnie zróżnicowana w zależności od wieku. Wśród najmłodszych badanych (15-19 lat) aż trzy czwarte (74%) używa smartfona. Wraz z wiekiem udział ten maleje do mniej więcej połowy w grupie 40-latków (52% w grupie 40-49 lat). Powyżej 50 lat następuje silniejszy spadek, ale nawet w grupie „60 lat i więcej” prawie co dziesiąty (9%) korzysta ze smartfona.

Grawitacja mobile a marketing i komunikacja marek

Co te najnowsze wyniki oznaczają dla marketingu mobilnego i komunikacji marek? Polecam najnowszy raport Moniki Mikowskiej podsumowujący wydarzenia roku 2013. W niniejszym raporcie znajdziesz 6 rozdziałów, które zawierają:

  • 15 najważniejszych wydarzeń na świecie, które rozwijają globalny rynek mobilny i mają wpływ na decyzje, które dziś podejmują marketerzy rozważając swoją obecność w tym obszarze;
  • 10 najważniejszych wydarzeń i obserwacji z Polski, które pokazują, w jakim punkcie jesteśmy, co jest naszym największym sukcesem i co jeszcze u nas kuleje;
  • Odpowiedzi na najważniejsze pytania o aktualny poziom smartfonizacji Polaków, przygotowane we współpracy z partnerem merytorycznym raportu, firmą TNS Polska.
  • 16 najciekawszych polskich realizacji mobile marketingowych z ubiegłego roku;
  • Przewodnich po polskich firmach, świadczących usług w obszarze mobile marketingu i rozwiązań mobilnych;
  • 6 rekomendacji dla aktywności w mobile marketingu na rozpoczęty rok 2014. Nie jest to lista najważniejszych trendów zagranicznych, które niekoniecznie przyjmą się już teraz w Polsce, ale praktyczne wskazówki i pomysły, które możesz wdrożyć do swojej strategii od zaraz!

Raport zawiera 123 strony, waży 32.8 MB i jest dostępny do pobierania za darmo, przy wykorzystaniu usługi Pay with a Tweet or Facebook na stronie http://jestem.mobi/2014/02/nowy-raport-marketing-mobilny-w-polsce-2013-2014/

Dodaj komentarz