Trendy i newsy

Nastroje na rynku nieruchomości po II kw. 2024 r. wg badania Nieruchomosci-online.pl

56wyświetleń

Sytuacja na rynku  w pierwszym półroczu 2024 roku zdecydowanie zmieniła się w stosunku do drugiego półrocza 2023 roku. Jest spokojniej, co ma związek z niepewną datą uruchomienia programu #naStart. Dla tych, którzy nie czekają na jego wprowadzenie, to bardzo korzystna sytuacja. Na rynku dostępnych jest coraz więcej promocji od deweloperów. Pojawiło się również większe pole do negocjacji cen.

Czy warto kupić mieszkanie w III kwartale 2024 roku?

O sytuacji na rynku dużo dowiedzieć się można z badania przeprowadzonego przez Nieruchomosci-online.pl, które ocenia sytuację i nastroje na rynku. Zacznijmy od tego, że obecnie mamy dobry moment na zakup mieszkania. Zaletą aktualnej sytuacji rynkowej jest większy wybór mieszkań i realna szansa na negocjowanie cen. Poza tym pojawiają się niedostępne od dawna promocje u deweloperów, np. miejsce parkingowe czy komórka lokatorska w cenie.

Jednak trudno powiedzieć, że sytuacja jest idealna. Ceny są wysokie, program wsparcia rządowego został odłożony na przyszłość, a do tego dochodzi niska zdolność kredytowa Polaków. Z drugiej strony wprowadzenie programu #naStart może się wiązać z natychmiastowym podniesieniem cen.

Gorsze nastroje na rynku

Na sytuację w II kwartale 2024 roku wpłynęło przede wszystkim oczekiwanie na uruchomienie program #naStart i decyzja o odłożeniu tego na przyszłość. Wiele osób z tego powodu zwleka z zakupem nieruchomości. Dla zainteresowanych sprzedażą to problem, gdyż mogą mieć trudności ze znalezieniem klienta, a czas transakcji z pewnością się wydłuży. W wielu przypadkach to może także oznaczać konieczność obniżenia cen. Indeks nastrojów rynkowych INPON oraz dane portalu Nieruchomosci-online.pl wskazują, że rynek zwolnił. INPON, który jest barometrem koniunktury na rynku i mierzy nastroje na nim, obniżył wartość do 52,73 pkt., co oznacza spadek o 2,86. Wynik zbliża się do granicy optymizmu, który wynosi 50 pkt.

Rynek kupujących

Wielu nabywców zdaje sobie sprawę z dużego prawdopodobieństwa wzrostu cen po uruchomieniu wsparcia dla kredytobiorców. Z badania Nieruchomosci-online.pl wynika, że według ok. 50% pośredników w III kwartale 2024 roku można się spodziewać wzmożonej aktywności kupujących. Taki sam odsetek respondentów uważa, że w tym okresie wzrośnie liczba mieszkań dostępnych na sprzedaż.

Kupujących można podzielić na 3 grupy. Pierwsza to oczekujący na program pomocowy i rozglądający się za mieszkaniami, które powinny spełniać warunki. Kolejna grupa to ci, którzy oceniają, że nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie ten program, a nie mogą na niego czekać. Trzecią są nabywcy, którzy chcą wykorzystać aktualną sytuację i skorzystać z możliwości negocjacji cen.

Jeśli chodzi o oferty sprzedaży, to dostępne są bardzo różne. Sprzedający, którym zależy na szybkim zbyciu nieruchomości, decydują się na obniżenie cen. Jednak na rynku nie brakuje również takich ofert, przy których właściciele nie mają większych szans na zbycie lokalu przy aktualnej sytuacji.

Dodaj komentarz