Trendy i newsy

Sezon na… biznes!

fot. Africa Studio
587wyświetleń
fot. Africa Studio

Jesień w pełni, a wraz z nią przygotowania do zimy. To dobry moment, aby firmy, które opierają się w swojej działalności głównie na tym sezonie, rozpoczęły działania mające na celu zachęcenie klientów do zakupu produktów lub skorzystania z ich usług. Aktywność promocyjna może być jednak dostosowana do najróżniejszych okoliczności, praktycznie w każdym miesiącu. Podpowiadam, kiedy i jak oferować klientom coś specjalnego, co może przyczynić się do wzrostu sprzedaży lub rozpoznawalności marki.

Z każdym dniem robi się coraz chłodniej, z drzew spadają ostatnie liście, a samochodowe szyby już niedługo zaczną pokrywać się co rano kwiecistymi obrazami. Nadchodzi czas, aby zadbać o zdrowie, porządki w ogrodzie i w domu oraz przygotować auto do jazdy zimą. To dobry okres, tzw. szczyt sprzedażowy, dla branży ogrodniczej, firm sprzątających, mechaników samochodowych czy aptek. Podobny wzrost popytu obserwujemy na produkty szkolne pod koniec lata, na elektronikę wiosną, kiedy przypada czas pierwszych Komunii Świętych, a na znicze i kwiaty na początku listopada.
To szczyty sprzedażowe najbardziej znane i oczywiste. W ciągu roku jest jednak wiele innych, mniejszych okazji, które można wykorzystać do zwiększenia swojej sprzedaży. Odpowiednie działania marketingowe pozwalają maksymalnie wykorzystać momenty zwiększonego popytu i dzięki temu zyskać jak najwięcej dla swojej firmy.

Google na pomoc

Możesz sprawdzić, kiedy w Twojej branży występuje sezonowość, czyli wyznaczyć okresy, w których wielkość przychodów ze sprzedaży zauważalnie wzrasta bądź maleje. Na pomoc przychodzi Google ze swoim narzędziem Google Trends.
Narzędzie to jest bardzo proste w obsłudze i umożliwia porównanie trendów wyszukiwań danych haseł nawet kilka lat wstecz. Wykorzystuje dane z wyszukiwarki Google, aby wyświetlić, jak często dana fraza jest wyszukiwana. Dzięki temu możesz zaobserwować cykliczne zainteresowania, tak jak ma to miejsce w przypadku „wymiany opon”.

Na wykresie widać, że już od połowy października wzrasta aktywność użytkowników szukających warsztatów samochodowych, które zajmują się wymianą opon. W 2016 roku kulminacja przypadła na okres pomiędzy 6 a 12 listopada. Podobny wykres możesz wygenerować dla każdego hasła, wpisując je w okno wyszukiwania na stronie do badania trendów.

Sposoby na promocję produktów i usług sezonowych

Jak już określisz, kiedy dla opisujących Twoją działalność słów kluczowych przypada największe zainteresowanie, warto abyś do sezonu zaczął przygotowywać się dużo wcześniej. Dzięki temu możesz mieć pewność, że klient trafiając do Ciebie, zakupi produkt lub skorzysta z Twoich usług. Oto 3 kroki, które pomogą Ci to osiągnąć:

  1. Wyeksponuj sezonowe produkty i usługi w swojej ofercie w określonych momentach roku
    Wskazówka dla klientów Firmy.net: Zadbaj o to, aby Twój Katalog Produktów i Usług był uzupełniony o sezonowe elementy Twojej oferty. Następnie wybierz 4 flagowe produkty lub usługi i nadaj im 4 pierwsze pozycje w Katalogu. To zapewni im miejsce na stronie głównej Twojej prezentacji i zwróci uwagę odwiedzających. Pozostałe uporządkuj, nadając im dzięki temu hierarchę ważności. Możesz dowolną ilość razy zmieniać kolejność wyświetlania, dostosowując się do określonych przez Ciebie sezonów.
  2. Zaproponuj odpowiedni rabat, aby odwiedzający Cię klient nie mógł oprzeć się ofercie i nie szukał dalej
    Wskazówka dla klientów Firmy.net: W Firmy.net udostępniamy Ci proste i darmowe narzędzie do tworzenia okazji i ich publikacji w serwisie http://okazje.firmy.net/ oraz na Twojej prezentacji. Ty określasz wysokość rabatu i liczbę kuponów do pobrania, my publikujemy Twoją promocję całkowicie za darmo, nie pobierając przy tym żadnych prowizji.
  3. Poinformuj o promocyjnej ofercie swoich stałych klientów
    Wyodrębnij listę swoich najważniejszych klientów i powiadom ich w pierwszej kolejności o specjalnej ofercie np. e-mailowo. Kieruj informację przede wszystkim do swojej bazy klientów, bo to oni generują Twój największy zysk. Akcje wizerunkowe i promocję na szerszą skalę przeprowadź w następnej kolejności. Możesz również udostępnić link do okazji (również ten, który prowadzi do kuponu rabatowego stworzonego przez Ciebie na Okazje.Firmy.net) w swoich kanałach komunikacji.

Promocja Twojej firmy w „SezonBoxie”

Jedną z funkcjonalności w portalu Firmy.net jest „SezonBox”, widoczny na stronie głównej wyszukiwarki firm. Przedstawione są w nim informacje związane z różnymi świętami i wydarzeniami, mającymi miejsce na przestrzeni całego roku lub nawiązującymi do bieżącej pory roku. Informacje te służą jako wskazówka lub podpowiedź dla poszukujących klientów, kierując ich do polecanych firm z promowanych branż w wybranym przez nich mieście. Skorzystaj z poniższej listy, aby zidentyfikować i zaplanować okresy, w których chcesz dodatkowo wyróżnić swoją ofertę.
Oto sezony, jakie wyodrębniliśmy w „SezonBoxie” na portalu Firmy.net:

Jak działać poza sezonem?

Wzmożona aktywność podczas szczytów sprzedażowych to jednak nie wszystko, co możesz zrobić, aby wpłynąć na swoje wyniki finansowe. Możesz również podjąć próby „wygładzenia” kumulacji sprzedaży i przedłużyć okres zainteresowania.
Oto sposoby na złagodzenie wahań sprzedaży związanych z sezonowością:
Działania przed sezonem – wprowadź intensywniejsze promocje w okresach związanych z niższą sprzedażą, np. okazje w stylu „wcześniej taniej” lub dawanie dodatkowych „zachęt”. Niech obrazowym przykładem będzie sprzedaż usług turystycznych: „Kup letnie wczasy wiosną, a ubezpieczenie otrzymasz gratis”.
Odwrócona sezonowość – wkraczasz wtedy, gdy określony sezon kończy się i przygotowujesz ofertę dla tych, którzy nieco się spóźnili.
Oferta poza sezonem – oferujesz klientom oryginalny produkt, na który niekoniecznie mają jeszcze wykreowaną potrzebę – np. pobyt jesienny w ośrodku wypoczynkowym, gdzie główną atrakcją zamiast plażowania będą wieczory przy kominku.

Dodaj komentarz