Mała firma w sieci

Co oprócz Facebooka, Przedsiębiorco? – Twitter, oczywiście!

Młody mężczyzna trzymający znaczek twittera
fot. istockphoto.com
596wyświetleń
Młody mężczyzna trzymający znaczek twittera
fot. istockphoto.com

Czy wiesz, że czasy dobroci Facebooka dla biznesu minęły bezpowrotnie? Nieubłagany i ciągle spadający zasięg organiczny doprowadza do obłędu marketerów, a konieczność wydatkowania coraz większych budżetów na reklamę przyprawia o ból głowy niejednego właściciela firmy. Gdy dodamy do tego fakt, że im więcej funduszy wydatkujesz na facebookową promocję, tym większe stawki pojawiają się w Twoim panelu reklamowym, stanie się oczywiste, że najwyższy czas poszukać alternatywy lub komplementarnych kanałów mediów społecznościowych. Rekomenduję Ci wejście z Twoją marką na Twittera. Dlaczego? Dowiesz się już za chwilkę!

Przedsiębiorco, nie ignoruj Twittera

Marketerzy w Polsce uparcie ignorują potencjał drzemiący w Twitterze. Niechęć do prowadzenia na nim komunikacji argumentują często tym, że są tam tylko politycy i dziennikarze. Nie jest to prawdą, ponieważ największą grupą społeczną na Twitterze są nastolatki, które stanowią grupę docelową wielu biznesów, a do tego uwielbiają dzielić się treścią i nierzadko mają więcej tzw. followersów [przyp. red.: (z ang.) obserwujących, czyli osób, które śledzą posty tzw. tweety i dzielą się treścią konkretnej osoby] niż niejeden celebryta w tym kraju. To właśnie oni w dużej mierze przyczynili się do sukcesu słynnej akcji #MasterCardGrazWOSP, ponieważ masowo udostępniali informacje o niej, przyczyniając się tym samym do spektakularnego zwiększenia jej zasięgu.

6 zalet Twittera

Oto 6 zalet Twittera, które przemawiają za jego wyjątkowością. Sprawdź, czy przekonają Cię do skorzystania z jego możliwości:
1. Komunikujesz się, z kim tylko zechcesz
Niewątpliwą zaletą Twittera, jest to, że można komunikować się dosłownie z każdym, bez konieczności zapraszania go do znajomych. W praktyce oznacza to, że marka ma sposobność dotarcia ze swym komunikatem nawet i do samego prezydenta lub najbardziej wpływowego influensera [przyp. red.: (z ang). lider opinii, autorytet w swojej grupie społecznej], jeśli tylko będzie tego chciała. Wyjątek stanowi jedynie możliwość wysyłania wiadomości prywatnych, ponieważ jest to przywilej podmiotów, które wzajemnie się obserwują. Dodatkowo EdgeRank na Twitterze [przyp. red.: (z ang.) algorytm, który odpowiada za wyświetlanie się postów tzw. tweetów] wciąż jest w fazie raczkowania, dzięki czemu szansa dotarcia z danym wpisem do swojej grupy docelowej jest znacznie wyższa niż w przypadku Facebooka, a w dodatku nie kosztuje nas ani złotówki, pomijając koszt pracy osoby obsługującej profil.
2. Serwujesz same konkrety
Nierzadko kolejnym argumentem, którym marketerzy uzasadniają brak obecności na Twitterze, jest ograniczenie komunikatu do 140 znaków. Prawdą jest, że sformułowanie myśli w języku polskim wymaga większej liczby znaków niż analogicznej treści w języku angielskim. Niemniej jednak można to wciąż uznać za ogromny plus tego portalu, ponieważ umożliwia szybką komunikację oraz wymusza wyciąganie esencji ukrytej często w zbyt długich wypowiedziach marki w innych kanałach social mediów. Twitter pozwala ponadto na zdobywanie cennych insightów konsumenckich [przyp. red.: (z ang.) obserwacja klientów, w celu poznania ich potrzeb i czynników, mających wpływ na decyzje zakupowe], a również na otrzymywanie szybkiej informacji zwrotnej związanej np. z ofertą marki czy aktualnymi promocjami.
3. Śledzisz poczynania ważnych dla Ciebie twitterowych kont
To jednak nie wszystko! Dzięki Twitterowi i jego możliwości tworzenia list, istnieje szansa stworzenia listy swojej konkurencji w celu bieżącego śledzenia jej poczynań, również listy wpływowych blogerów czy dziennikarzy, którzy mogą pomóc w promocji Twojej marki lub zaoferować cenną wiedzę.
4. Dzielisz się treścią wizualną
Warto także nadmienić, że Twitter podąża za współczesnymi trendami i kilka miesięcy temu zaimplementował również możliwość dzielenia się treścią wizualną w postaci nie tylko zdjęć czy gifów, jak to miało miejsce dotychczas, lecz także za pomocą krótkich filmików wideo.
5. Monitorujesz efekty swojej pracy
Twitter oferuje ponadto możliwość monitorowania efektów swojej pracy za pomocą narzędzia Twitter Analytics. Dzięki temu, jako właściciel firmy lub marketer, masz szansę dowiedzieć się między innymi, kim są Twoi odbiorcy na tym mikroblogu (wiek, płeć, miasto, zainteresowania), a również sprawdzić popularność swoich wpisów oraz liczbę wzmianek o marce i porównać te wyniki ze sobą w danym okresie.
6. Korzystasz z udogodnień przy prowadzeniu profilu
Gdy prowadzisz komunikację na Twitterze, korzystnie jest także przyjrzeć się funkcjonalnościom kolejnego darmowego narzędzia, jakim jest TweetDeck. Dzięki niemu można w prosty sposób trzymać rękę na pulsie komunikacji marki, a także planować posty, czy śledzić wzmianki z wybranym hashtagiem [przyp. red.: (z ang.) słowo lub wyrażenie poprzedzone znakiem #, używane w celu grupowania zestawu informacji, z którą dany post tzw. tweet ma być powiązany], co bardzo ułatwi prowadzenie profilu na Twitterze i uczyni tę pracę znacznie bardziej komfortową.
Jeśli powyższe argumenty nie zainspirowały Cię jeszcze do wprowadzenia swojej marki na Twitterze, śledź koniecznie poczynania takich firm jak: @grubybenek, @tigerdrinkpl, @drtusz, @tymbark, @DMGHerbaty czy @SmacznaStrona, a przekonasz się, że działania na tym mikroblogu w kontekście budowania marki, kreowania jej pozytywnego wizerunku, a nawet stymulowania sprzedaży produktów lub usług, które za nią stoją, naprawdę mają sens.

Dekalog Twittera

Na koniec zostawię Cię z tak zwanym dekalogiem Twittera:
1. Nigdy nie dubluj treści 1:1 z innych kanałów społecznościowych (co wynika z faktu, że każdy portal społecznościowy ma nieco inną specyfikę i odbiorców).
2. Zadbaj o wartościową treść tzw. content (wklejanie opisu produktu z opakowania lub kopiowanie informacji o usłudze ze strony WWW jest niedopuszczalne).
3. Upewnij się, że Twój profil jest atrakcyjny dla oka i zawiera niezbędne dane (np. adres witryny WWW) oraz na bieżąco go aktualizuj.
4. Wchodź w interakcje i samodzielnie inicjuj rozmowy z użytkownikami Twittera potencjalnie należącymi do Twojej grupy docelowej (dzięki czemu zdobędziesz przyjazne grono obserwujących osób).
5. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której Twój profil staje się martwy (jeśli już zdecydowałeś się na działania na Twitterze – stale się komunikuj).
6. Korzystaj z potencjału drzemiącego w real-time-marketingu na Twitterze (ponieważ w tym kanale błyskotliwe nawiązanie do aktualnych wydarzeń ma szansę być wielokrotnie udostępniane, co zwiększy jego zasięg).
7. Twórz listy wpływowych osób lub konkurencyjnych marek (dzięki czemu zawsze będziesz na bieżąco z istotnymi dla Twojego biznesu informacjami).
8. Jeśli w swoim poście używasz linków – skracaj je (zwiększy to czytelność Twojego komunikatu).
9. Twórz dedykowane hashtagi i posługuj się tymi, które są aktualnie popularne (o ile jest to uzasadnione w kontekście Twojej marki).
10.  Daj się lubić (niech profil Twojej marki będzie pozytywny, bo nikt nie lubi smutasów).
 

2 komentarze

  1. Używam sporadycznie Twittera, ale jedynie do “rozrywki”. Nie mam jeszcze pomysłu, jak wykorzystać go w biznesie. Ciężko jest korzystać z nowoczesnych narzędzi, jak ma się “zwyczajny” biznes, takie jest moje wrażenie. Ale z chęcią poobserwuję marki wskazane w artykule – zawsze to coś nowego i może mnie do czegoś zainspiruje.

Dodaj komentarz