Trendy i newsy

Bezpłatne modelowanie procesów biznesowych dla MŚP

Zespół pracowników wspólnie pracuje nad projektem
fot. fotolia.com
419wyświetleń

Firmy z sektora MSP mogą liczyć na eksperckie wsparcie przy modelowaniu procesów biznesowych. Mogą one dotyczyć zarówno informatyki, obsługi księgowej, kadrowej i administracyjnej, jak również logistyki i transportu. Analizy i rekomendacje w całości dofinansowane są z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Program prowadzony będzie do połowy 2014 roku.

Konkurencyjność każdej firmy opiera się na możliwości błyskawicznego dostosowania oferty do potrzeb klienta, a tym samym otwartości na ciągłe zmiany w działaniu spółki. Optymalizacja doboru dostawców, rozwiązań technologicznych i wykorzystywanych produktów, przy ciągłej rywalizacji o nowych klientów, często przekracza możliwości małych i średnich przedsiębiorstw. Aby wyrównywać szanse rynkowe, powstał projekt 5.2 BPO (ang. Business Process Outsourcing) w całości dofinansowywany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Dzięki analizie zewnętrznych ekspertów, firmy mogą uzyskać dostęp do wiedzy pozwalającej na generowanie zysku lub obniżanie kosztów w perspektywie długoterminowej.
W ramach projektu BPO świadczone są nieodpłatne usługi doradcze dla przedsiębiorców z sektora MSP świadczone na zasadach mechanizmu pomocy de minimis. Przedmiotem usług jest anliza i dokumentacja (mapowanie i modelowanie) procesów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa oraz zaproponowanie najlepszych rozwiązań z dziedziny outsourcingu prowadzących do optymalizacji procesów i redukcji kosztów.
Projekt kierowany jest do przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym i usługowym działających na terenie Polski. Zgłoszenie do projektu następuje poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego lub osobisty kontakt z konsultantem, który udzieli wszystkich niezbędnych informacji dotyczących Projektu.
– Innowacyjność w rozumieniu tego projektu to każde nowe rozwiązanie, jakie zostanie wprowadzone do firmy. Dla jednych może to oznaczać nowy model zarządzania z wydzieleniem funkcji lub procesów, które zostaną przekazane zewnętrznemu partnerowi. Dla innych będzie to wprowadzenie zewnętrznego dysku (rozwiązań w chmurze), tak by pracownicy mieli dostęp do dokumentów w różnych miejscach. Rynek usług outsourcingowych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, dlatego możliwe jest wydzielanie coraz większej liczby procesów poza firmę – podkreśla Julia Bosakirska z firmy Sekwencja Sp. z o.o., kierownik projektu POIG 5.2 BPO.
Kluczowe jest jednak podjęcie odpowiednich decyzji, które polepszą, a nie pogorszą sytuację przedsiębiorstwa. W podejmowaniu ważnych decyzji pomaga właśnie udział w projekcie.

Dogłębna analiza własnych działań

Analiza wewnętrzna przedsiębiorstwa prowadzi do dokładnego przedstawienia tego, co dzieje się w firmie na każdym poziomie, w wybranych przez przedsiębiorcę obszarach.
– Dzięki mapowaniu właściciele firm mogą w sposób graficzny zobaczyć, jak przebiegają określone procesy w ich przedsiębiorstwach. Co więcej, modelowanie tych procesów prowadzi do wskazania metod ich usprawnienia. Dzięki temu podnoszona jest efektywność firmy i jej konkurencyjność na rynku – zaznacza Julia Bosakirska z Sekwencja Sp. z o.o.
Wspomniane analizy oraz modelowanie procesów biznesowych mogą być przeprowadzone w obszarach:

  • Informatyki
  • Obsługi kadrowej i administracyjnej
  • Obsługi księgowej
  • Analiz oraz kontrolingu
  • Produkcji
  • Logistyki i transportu
  • Remontów i utrzymania

Co istotne, niezależna analiza daje możliwość zapoznania się z własnymi procesami, a w rezultacie znalezienie rozwiązań służących optymalizacji. Nie ma więc potrzeby dostosowania działania spółki do usług oferowanych przez firmy outsourcingowe.

0% kosztów, 100% zwrotu z inwestycji

Firmy chcące skorzystać z analizy i modelowania procesów biznesowych mogą to zrobić bezpłatnie. Wszystko dzięki finansowaniu uzyskanemu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
– Wiele firm na początku udziału w projekcie nie było do niego przekonanych. Zmieniały jednak zdanie po otrzymaniu reportów z usługi. Wtedy osoby zarządzające mogły w sposób przejrzysty zobaczyć, jak w rzeczywistości przebiegają procesy w ich przedsiębiorstwach.  – podkreśla Julia Bosakirska.
Przystąpienie do projektu nie wiąże się z ryzykiem nieefektywności kosztowej. Spółki nie ponoszą bowiem kosztów związanych z przeprowadzeniem analiz i modelowania procesów biznesowych.

Trzeba się spieszyć

Zainteresowane podmioty muszą się jednak spieszyć – program dzięki unijnemu dofinansowaniu będzie trwał jedynie do połowy 2014 roku. Zgodnie z założeniami projektu, spółki, które decydują się wdrożenie rekomendacji (co oczywiście nie jest obowiązkowe), uzyskują obniżenie kosztów w długim okresie oraz wzrost efektywności.
Więcej informacji i formularz zgłoszenia do udziału w projekcie: www.bpo.sekwencja.org
 

Dodaj komentarz