Mała firma w sieci

Instagram – jak go wykorzystać w promocji marki?

Hashtag
fot. iStock
560wyświetleń
Hashtag
fot. iStock

Instagram to jeden z najszybciej rozwijających się portali społecznościowych, który na dobre zagościł w życiu użytkowników smartfonów. Na świecie ma 400 milionów użytkowników, w Polsce jest ich ponad 3 miliony, a liczby te stale rosną. Opowieść na Instagramie tworzą obrazy – zdjęcia i krótkie filmy opatrzone zwięzłym opisem i nieodłącznymi dla tego portalu hasztagami. Z jego pomocą każda firma może stworzyć ciekawą i barwną narrację, która pozwoli zbudować trwałą relację z obecnymi i potencjalnymi klientami.

 
Dziś atrakcyjny obraz jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem dotarcia z przekazem do odbiorców. Potencjał komunikacji na Instagramie jest więc ogromny. Aplikacja pozwala za pomocą obrazów stworzyć opowieść, która lepiej niż niejeden marketingowy slogan zbuduje świadomość marki w oczach klienta.
 

Od czego zacząć promocję firmy na Instagramie?

 

#Najważniejszy jest plan

Planując rozpoczęcie promocji firmy na Instagramie, należy zacząć od researchu – sprawdzenia, jak mówi się o produktach czy usługach, które oferuje nasza firma, jak swoje konta prowadzą konkurenci. Gdy zdobędziemy tę wiedzę, trzeba stworzyć plan marketingowy dedykowany Instagramowi. Powinien być częścią szerszej strategii komunikacji marki w mediach społecznościowych. Jeśli wcześniej z takiej nie korzystaliśmy, to dobry moment. Taki długoterminowy dokument będzie służyć za przewodnik w komunikacji firmy na platformach społecznościowych.
Podstawą są cele, jakie chcemy osiągnąć za pomocą Instagramu. Powinny korespondować z celami biznesowymi firmy: np. podniesienie świadomości marki czy też zwiększenie popularności aplikacji wspomagającej sprzedaż naszych produktów.
Komunikacji na Instagramie powinna przewodzić misja, która będzie odnosić się do specyfiki medium (tu silna rola przekazu wizualnego) oraz do celu biznesowego, jaki ma nam pomóc spełnić. Warto pamiętać, że każdy portal społecznościowy ma swoją specyfikę, przez co misja będzie inna, nawet jeśli ma wspierać nasz podstawowy cel biznesowy, czyli – utrzymanie rentowności i zyskowność przedsiębiorstwa. Przykładowo misją Twittera będzie kształtowanie eksperckiego wizerunku firmy, tak by zwiększyć jej wiarygodność wśród akcjonariuszy, a Instagramu pokazanie ciekawych zastosowań i różnorodności oferowanych produktów, by zwiększyć ich sprzedaż.

Stworzenie strategii i ustalenie misji pozwoli określić plan tworzenia i zamieszczania treści na Instagramie. Powinien on precyzować, jak często i o jakiej porze dnia zamieszczać posty oraz – co najważniejsze – jaka ma być ich tematyka.
 

#Content is the king

Tematyka, jakość i unikatowość treści to klucz do sukcesu w komunikacji na Instagramie. Szczególnie istotna jest strona wizualna. Zamieszczane zdjęcia i obrazy powinny być osadzone w tej samej estetyce (np. poprzez narzucanie im jednego filtru). Ważne jest też, by zawierały element związany z identyfikacją wizualną firmy np. pasek z logo. Celem takiego działania jest wyróżnienie w strumieniu aktualności scrollowanych przez użytkownika naszego wpisu tak, by już na pierwszy rzut oka skojarzył obraz z naszą marką, a w efekcie zatrzymał się przy wpisie na dłużej, polubił go i skomentował.
Treści, jakie będziemy publikować na Instagramie, muszą angażować. By tak było, nie mogą znudzić odbiorcy swoją powtarzalnością. Mieszanie ze sobą różnych rodzajów wpisów pozwoli uniknąć takiej sytuacji. Pokazuj swoje produkty w kreatywny sposób – np. w kontekście możliwości różnorodnego ich wykorzystania, zaprezentuj swoją firmę od kuchni – np. naradę zespołu czy halę produkcyjną. Trzeba pamiętać, że Instagram ma uchwycić moment. Katalogowe pokazywanie produktów nie będzie skuteczne na tym portalu, przemknie bez echa. Ofertę trzeba pokazywać w kontekście tego, co aktualnie dzieje się w firmie i życiu użytkowników aplikacji, by uchwycić emocje.
Na Instagramie grzechem jest nieużywanie hasztagów. Należy je dobierać odpowiednio do treści publikowanego obrazka oraz branży, w jakiej funkcjonujemy. Nie może być ich ani za mało ani za dużo – zalecane jest użycie 5-6 #, z czego dwa powinny się odnosić do szerokiego jego kontekstu np. #wiosna #słońce, a pozostałe cztery być bardziej szczegółowe np. #wystrój, #design, #remont.

Elementem strategii komunikacji na Instagramie może być też używanie własnego hasztagu, znacznika wyróżniającego profil marki, szczególnie w trakcie szeroko zakrojonych kampanii reklamowych prowadzonych w mediach społecznościowych.
 

iStock_000071178471_Large

#Relacje

Instagram jest świetnym narzędziem do nawiązywania kontaktów z obecnymi, ale też potencjalnymi klientami i partnerami. Znajdź ich na Instagramie i zacznij śledzić – komentuj zdjęcia, wchodź w dialog. Pod zamieszczonym na swoim koncie obrazem czy filmem rozmawiaj z followersami – reaguj na ich opinie. Ludzie podążają za osobami, które ustalają trendy – nie inaczej jest na Instagramie.
Zapraszaj więc wpływowych już użytkowników do współpracy (np. blogerów piszących o produktach z twojej branży). Followersi takiej instagramowej osobowości są potencjalnymi klientami twojej firmy. Nawiązanie relacji, np. poprzez używanie lubianych przez nich hasztagów, pozwoli zwrócić ich uwagę na Twój profil.
 

#InstagramAds

Jakiś czas temu Instagram wprowadził InstagramAds. Tym samym możliwość płatnej promocji na portalu stała się dostępna zarówno dla małych, średnich jak i dużych biznesów. Otworzyło to zupełnie nowe możliwości działań komunikacyjnych na tym portalu, umacniając potencjalną siłę oddziaływania i zasięg naszych przekazów.
Reklamy na Instagramie są ściśle połączone z mechanizmem reklamowym Facebooka. Instagram sam w sobie nie posiada panelu reklamowego, na próżno można więc poszukiwać opcji „promuj” na instagramowym koncie. By je tworzyć, konieczne będzie posiadanie konta reklamowego na Facebooku, które należy zintegrować z kontem na Instagramie.
Warto dodać, że aby reklamować firmę na Instagramie, nie musi mieć ona tam swojego konta. Jednak opcje kontaktu z odbiorcami reklamy będą wówczas mocno ograniczone.
Jak tworzyć reklamę na Instagramie?
Reklamy na Instagramie mogą nam pomóc w realizacji trzech celów – skłonieniu użytkownika do kliknięcia w link, obejrzenia naszego wideo lub instalacji czy też użycia aplikacji. Każda z reklam składa się z opisu mogącego liczyć do 300 znaków (choć zalecane jest 125 znaków, w myśl im krócej, tym precyzyjniej, tym trafniej), obrazu lub filmu (którego maksymalny czas trwania to 60 sekund) oraz przycisku z wezwaniem do działania tzw. call to action. W zależności od rodzaju reklamy możemy wybierać w przyciskach takich, jak „obejrzyj więcej”, „zarezerwuj”, „pobierz”, „dowiedz się więcej”, „zarejestruj się”. Taka formuła daje duży wachlarz możliwości w kreowaniu przekazu reklamowego, który spotka się z zainteresowaniem użytkowników portalu.
Reklamom na Instagramie powinny przyświecać kreatywność grafiki czy filmu promocyjnego, zwięzłość a jednocześnie trafność przekazu połączona z odpowiednim dobraniem grupy docelowej – to, dzięki połączeniu z platformą reklamową Facebooka, może być niezwykle precyzyjne. Warto dodać, że reklama na Instagramie nie wymaga dużych nakładów finansowych – jest o wiele tańsza niż reklama na Facebooku i pozwala na osiągnięcie większych zasięgów.
 

Instagram może być kanałem przynoszącym korzyści biznesowi, niezależnie od jego wielkości. Choć to specyficzne medium, pozwala efektywnie osiągać marketingowe cele firmy. Wystarczy dobry plan i systematyczność działań.

——————————————————————————————————————
Jeśli tworzysz profil swojej firmy na Instagramie, koniecznie zamieść link w komentarzu! Pochwał się swoimi działaniami lub podziel się wrażeniami z użycia tego kanału.

Dodaj komentarz