Trendy i newsyWyniki badań

Jak kredyt #naStart może wpłynąć na rynek nieruchomości? – opinie pośredników

181wyświetleń

Bezpieczny Kredyt 2% cieszył się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że jego następca Kredyt na Start również wzbudza zainteresowanie. Kolejna odsłona rządowego działania wprowadza na rynek dwa nowe kredyty na preferencyjnych warunkach. Wszystko po to, by zwiększyć dostępność mieszkań. Jednak już teraz słychać głosy ekspertów mówiące o tym, że wpływ Kredytu na Start będzie dużo mniejszy niż poprzedzającego go programu preferencyjnych kredytów. Co o tym zagadnieniu myślą pracownicy agencji pośredniczących w obrocie nieruchomościami?

Na rynku ostrożny optymizm

Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami INPON  powstaje cyklicznie na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród pracowników agencji nieruchomości. Badanie to powstaje na zlecenie portalu Nieruchomosci-online.pl i pozwala porównywać zmiany, jakie zachodzą w różnych segmentach rynku. Wyliczenia dotyczące pierwszego kwartału 2024 pokazują, że na rynku utrzymuje się ostrożny optymizm wśród inwestorów, a branża nieruchomości stabilizuje się. Indeks dla tego okresu zatrzymał się na poziomie 55,59 pkt. Skąd te wnioski? Za granicę optymizmu uznaje się wartość 50 pkt, a wynik w porównaniu z poprzednim okresem nie zmienił się.

Aktualnie na rynek mieszkaniowy działa wiele przeciwstawnych trendów. Inwestorzy obserwują odbudowującą się podaż, a część z nich czeka z decyzją zakupową na otwarcie naboru do programu Kredyt na Start. Już teraz jednak wiadomo, że jego wpływ na branżę nie będzie tak duży, jak było to w przypadku BK2%. Przewidywania te wynikają z innej budowy rządowego działania. Skala zainteresowania preferencyjną pożyczką będzie wysoka tylko w tych grupach, dla których niesie duże korzyści. Na nowym programie najwięcej zyskują duże rodziny, lecz osobom samotnym, szczególnie z dużych miast, program raczej nie będzie się opłacał.

Prognozy pośredników dotyczące rynku

Pośrednicy zauważają, że w I kwartale 2024 roku Bezpieczny kredyt nadal wpływał na branżę, mimo że działanie to już zostało zamknięte. Preferencyjny kredyt o stałym i bezpiecznym oprocentowaniu doprowadził do wzrostu cen nieruchomości. Konsekwencją tego jest drożyzna i duże oczekiwania ze strony podaży. Ostatecznie jednak w ankietach widać, że dla pośredników jest to przede wszystkim okres stabilizacji przy wysokich stawkach ofertowych i budzenia się rynku po sezonowym okresie mniejszej aktywności inwestycyjnej.

Jak zatem na rynek wpływają zapowiedzi wprowadzenia nowego instrumentu wspierającego kupujących? Na razie w branży trwa oczekiwanie i ruchy wskazujące na sprawdzanie aktualnej oferty i oglądanie dostępnych nieruchomości. W poprawiających się warunkach gospodarczych można oczekiwać, że już niedługo popyt wyraźnie się zwiększy, wspierany w dużym stopniu przez nowy program dopłat. Na decyzje zakupowe ostateczny wpływ będą też miały polityka monetarna rządu oraz poziom inflacji. Na koniec warto dodać, że zróżnicowanie cen na rynkach lokalnych, jakie widać w najnowszym raporcie INPON, wynika też z nastrojów geopolitycznych. Korekty stawek ofertowych w dół widać w tym kontekście szczególnie we wschodniej Polsce.

Dodaj komentarz