Trendy i newsy

Jak technologia mobile usprawnia pracę właścicieli mikro- i małych firm?

524wyświetleń

praca na tablecie

Dziś nikogo już nie trzeba przekonywać do zasadności bycia online i wykorzystania internetu w biurze, lecz także poza nim. Przedsiębiorcy pracują cały czas. Chcą mieć pod kontrolą biznes w każdym momencie. Jak usprawnić bycie mobile, jednocześnie trzymając się zasad bezpieczeństwa? Na te pytanie odpowie Janusz Irach, Business Development Manager w Microsoft w rozmowie z Alicją Zbytniewską.

Mamy za sobą rewolucję internetową. Obecnie żyjemy w erze mobile. Jak w tym świecie mają odnaleźć się przedsiębiorcy?
Zgadza się. Zwyczajne telefony zastępują smartfony, komputery stacjonarne ustępują miejsca laptopom i tabletom. Ludzie korzystają z urządzeń mobilnych już nie jako gadżetu do zabawy, ale są one coraz częściej niezbędne w codziennym życiu. Dostęp do internetu z każdego miejsca jest bardzo wygodny. To samo dotyczy przedsiębiorców. Jest oczywiste, że ich życie ciągle przeplata się z pracą – czy to w domu, czy w podróży, chcą mieć pod kontrolą swój biznes. I tu również mobile przychodzi z pomocą. Technologię mobile należy przede wszystkim traktować jako nowe możliwości dla firm.
Jak mobile może przysłużyć się przedsiębiorcom do usprawnienia pracy?
Przyzwyczailiśmy się już do pomocy laptopów i smartfonów, które ułatwiają nam pracę poza biurem. Sprawdzanie poczty, przeglądanie dokumentów, telefony do klientów i kontrahentów, płatności bankowe – wszystko dzięki dostępowi do internetu na urządzeniach mobilnych. Korzystanie z urządzeń mobilnych zwiększa produktywność. Chociaż komputery stacjonarne nadal wykorzystywane są w firmach znacznie częściej niż urządzenia mobilne, udział tych ostatnich szybko rośnie. Statystyki mówią nam o tym, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej firm z sektora MŚP decyduje się na rezygnację albo ograniczenie roli pecetów na rzecz urządzeń mobilnych.Praca na smartfonie nie jest wygodna, również laptopy to urządzania nieporęczne, jeśli chodzi o mobilność.
Czy w tej kwestii możemy spodziewać się większych udogodnień?
Możemy już mówić o erze tabletów PC, które umożliwiają pełną obsługę biura w ruchu, poza miejscem pracy. Firma Microsoft zmienia wizerunek tabletów – z urządzeń służących głównie do rozrywki na praktyczne narzędzie do codziennej pracy w firmie. Tablet PC to urządzenie 2 w 1 – tablet i laptop w jednym z systemem Windows 8.1. Lekki, wygodny, z możliwością pracy na ekranie dotykowym lub po podłączeniu klawiatury i myszki. Szczególnie przydatny jest dla mobilnych pracowników, którzy przemieszczają się od klienta do klienta. Mogą go zabrać wszędzie ze sobą i używać jak zwyczajnego komputera stacjonarnego. W serwisie www.tablettopc.pl, znajdują się szczegółowe informacje o możliwościach Windowsa 8.1 na tabletach i opcjach zakupu tego systemu i urządzeń.

Tablet PC

Sam system operacyjny to jednak nie wszystko. Korzystamy również z aplikacji mobilnych…
Aplikacje mobilne dają ogromne wsparcie, jeśli chodzi o efektywność pracy na smartfonie czy tablecie. Wykonywanie wielu zadań może być usprawnione właśnie dzięki dedykowanym aplikacjom. Wprowadzając tablet PC na rynek, zaprosiliśmy do współpracy firmy, których aplikacje oferują nowe sposoby pracy czy zabawy. Jedną z nich jest aplikacja Firmy.net. W Microsoft uznaliśmy, że musimy zapewnić użytkownikom dostęp do informacji o lokalnych produktach i usługach. Po zapoznaniu się z funkcjonalnością aplikacji Firmy.net, która umożliwia dostęp do bazy 1,3 mln firm, zdecydowaliśmy się na wyróżnienie jej wśród innych aplikacji biznesowych.
A czy używanie smartfonów i tabletów do pracy jest bezpieczne?
Zgodnie ze światowym trendem, polskie firmy wyposażają coraz częściej pracowników nie tylko w laptopy i smartfony, lecz także w tablety. Pracownicy stają się bardziej mobilni, pozostają w stałym kontakcie z wirtualnym biurem, mają bieżący dostęp do wszelkich informacji w firmie, kontaktów, często także wielu niejawnych, strategicznych dokumentów firmowych. Wyzwania, stojące przed tego typu współpracą, są spore. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenia danych na urządzeniach mobilnych. Microsoft oferuje pełne rozwiązania dające pewność firmie, że może korzystać z dostępnych narzędzi do mobilnej pracy bez ponoszenia dodatkowego ryzyka.
Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz