Trendy i newsy

Jak w Polsce prowadzi się własny biznes? [Raport Firmy.net, VII edycja]

575wyświetleń

Raport Firmy.net -  nastroje gospodarcze wśród mikro- i małych firm 2016 r

Po raz siódmy przedstawiamy Państwu wyniki z badania nastrojów gospodarczych wśród mikro- i małych firm w Polsce. Raport zawiera analizę sytuacji w I połowie 2016 r. wraz z prognozami na II połowę 2016 r. Badanie przeprowadzono w czerwcu 2016 r. na ok. 1100 mikroprzedsiębiorcach.

 
Raport “Jak w Polsce prowadzi się własny biznes” powstał na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców reklamujących się za pośrednictwem portalu Firmy.net. Celem cyklicznie przeprowadzanego badania jest przedstawienie sytuacji firm z najliczniejszego sektora polskiej gospodarki wraz z analizą czynników, które na nią wpłynęły. Wyniki badania opracował Instytut Badań i Analiz GRUPA OSB.
Ankietowani przedsiębiorcy oceniają zmiany, jakie nastąpiły w głównych obszarach ich działalności, m.in. poziom cen, poziom sprzedaży, poziom zatrudnienia, odczuwana pozycja na rynku oraz prognozują przyszłe spadki lub wzrosty.
 

Jak prowadziło się własny biznes w I połowie 2016 r.?

W I półroczu 2016 r., w porównaniu do II półrocza 2015 r., zwiększyła się przewaga liczebna grupy pesymistów nad optymistami, oceniających ogólną sytuację swoich firm. Wpływ na to miał pogłębiający się trend spadkowy w poziomie sprzedaży i coraz większe niezadowolenie z wyników finansowych. Rzutuje to na poziom konkurencyjności małych firm i częstsze zmniejszanie zatrudnienia niż zwiększanie liczby pracowników. To powoduje, że prognozy na II połowę 2016 r. są mało optymistyczne.
W ostatnim półroczu przedsiębiorcy wyjątkowo mocno odczuli negatywny wpływ decyzji rządowych na ich działalność. Coraz więcej przedsiębiorców wykazuje się brakiem zaufania do podejmowanych przez rząd decyzji związanych z polską gospodarką. Największe obawy budzą zmiany związane z podnoszeniem kosztów i obciążeń finansowych.
 

Pobierz raport i dowiedz się:

  • Jak przedsiębiorcy oceniają obecną i przewidywaną sytuację swoich firm?
  • Która branża traci, a która zyskuje w 2016 r.?
  • Jak sektor MMŚP wpływa na rynek pracy?
  • Dlaczego zaufanie do rządu osiąga tak niski poziom?
  • Których zmian gospodarczych przedsiębiorcy obawiają się najbardziej?

 
Zachęcamy do lektury raportu, aby poznać nastroje, jakie panują w sektorze, który uważany jest za „siłę napędową” polskiej gospodarki.

 
DARMOWY RAPORT DO POBRANIA:
Raport Firmy.net - Nastroje gospodarcze mikro- i małych przedsiębiorców 2016 rok
 

>> KLIKNIJ, ABY POBRAĆ RAPORT

Plik PDF, 57 stron, 5,7 MB
 
 
 
PODZIEL SIĘ RAPORTEM NA FACEBOOKU:
Jak w Polsce prowadzi się własny biznes? Badanie nastrojów gospodarczych wśród MŚP w 2014 r. [Raport Firmy.net]
Kliknij w obrazek i podziel się raportem na Facebooku. Jeśli posiadasz własny Fanpage, wypowiedz się na temat nastrojów w Twojej firmie. Będzie to doskonały post, który przyciągnie uwagę fanów i innych Facebookowiczów.
 

Dodaj komentarz