Aktualności

Tradycja vs. technologia. Jak zmieniają się zwyczaje świąteczne Polaków [sonda]

741wyświetleń

Jak zmieniają się zwyczaje świąteczne polaków

Przepisy świąteczne ściągnięte z Internetu, życzenia składane głównie w formie SMS i za pośrednictwem mediów społecznościowych, a pomysły na prezenty zaczerpnięte z sieci. Tak wyglądają współczesne święta Polaków w dobie w nowych technologii. Internet i urządzenia mobilne zdominowały nasze codzienne życie, ale również przygotowania i przebieg Świąt Bożonarodzeniowych.

 
Ponad 90% z 4162 respondentów sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń „Jak współczesne technologie zmieniają świąteczne zwyczaje Polaków” przyznało, iż aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych w przygotowaniu do Bożego Narodzenia. Najczęściej do wyszukiwania:

  • przepisów kulinarnych (27%),
  • inspiracji na ozdoby świąteczne i dekoracje domu (24%),
  • do wyszukiwania życzeń świątecznych i kolęd (20%),
  • do ściągania muzyki i przydatnych w okresie świątecznym aplikacji (5%).

Bez nich nie byłoby Świąt…

Według 19% zapytanych respondentów, urządzenia mobilne są wręcz niezastąpione i bez nich nie byłoby Świąt. Ponad 37% respondentów deklaruje, że takie urządzenia często przydają się w okresie przygotowania do grudniowych świąt.
rys 1 - urzadzenia mobilne podczas przygotownaia do swiat

Skąd pomysły na prezenty?

Zmienia się również podejście Polaków do obdarowywania bliskich i sposób poszukiwania świątecznych inspiracji prezentowych. Ponad 40% respondentów podkreśliła, że czerpie pomysły na prezenty  świąteczne  przede wszystkim z Internetu, 27% od znajomych, a 18% z sugestii osób, które chce obdarować. Dla 15 % inspiracją są pomysły pochodzące z reklam prasowych, radiowych i telewizyjnych.
Współczesny sposób życia przekłada się również na pożądane formy prezentów. Oprócz tradycyjnej elektroniki, książek czy perfum coraz częściej podarowujemy bliskim upominki, które pozwalają im doświadczyć czegoś nowego. W opinii 37% respondentów prezent w formie przeżycia to dobry pomysł na upominek świąteczny. Pozwala podarować bliskiej osobie niezapomniane emocje (28% wskazań) i może być oryginalną niespodzianką (24% wskazań).
rys 2 - zrodlo pomyslow na prezenty

Dzwonię, aby życzyć Ci wesołych Świąt

Serwis Prezentmarzeń realizując sondę zapytał również Polaków w jakiej formie najczęściej składają sobie życzenia świąteczne. Najwięcej, bo aż 27% respondentów zdeklarowało, iż za pośrednictwem portali społecznościowych. Kolejnych 19% wskazało na wiadomość sms i 16% na rozmowę telefoniczną, a łącznie 13% na korzystanie z maila i kartek elektronicznych. Do osobistego składania życzeń przyznało się 21% osób.
rys 3 - jak skladasz zyczenia swiateczne
Istotną zmianą w zwyczajach Polaków jest również forma kontaktowania się podczas Świąt z rodziną mieszkającą poza granicami kraju. Ponad 37% respondentów używa do tego mediów społecznościowych, 25% Skype’a, a 18% darmowych aplikacji na telefonie, czyli większość preferuje korzystanie z rozwiązań umożliwiających kontakt internetowy oraz rozmowy wideo. Tylko 7% potwierdza, że prowadzi z rodziną w okresie świątecznym tradycyjne rozmowy przez telefon.
 
Wyniki sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń pokazują, iż w dobie  Internetu i wszechobecnych technologii, przygotowanie i przebieg Świąt zostały zdominowane przez urządzenia mobilne i media społecznościowe. W natłoku reklam i komercjalizacji Świąt, szukamy jednak pomysłów na oryginalne prezenty dla bliskich i coraz częściej sięgamy po prezenty niematerialne w postaci przeżyć. Paradoksalnie zamawiamy je chętnie za pośrednictwem serwisów internetowych.
 

Dodaj komentarz