Kupno i sprzedaż domów i mieszkań w III kwartale 2023 r. wg raportu INPON
Najnowsze badanie nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami, przeprowadzone przez portal Nieruchomosci-online.pl, wskazuje na stabilną i dość dobrą sytuację. Na rynku można mówić o ożywieniu, w szczególności w segmencie sprzedaży domów i mieszkań, a to w dużej mierze zasługa wejścia w życie rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 procent.
Na rynku nieruchomości widać pewną stabilizację. Trzeci kwartał z rzędu indeks INPON utrzymuje się powyżej granicy optymizmu, która wynosi 50 punktów. W III kwartale wartość indeksu wyniosła 60,49 pkt, co oznacza niewielki spadek względem wyników badania przeprowadzonego w II kwartale 2023 roku. Na rynku pozytywnym nastrojom wciąż towarzyszy spora niepewność, dlatego nie można spodziewać się, że wartość wskaźnika w kolejnych miesiącach będzie dynamicznie rosła.
Indeks INPON stanowi barometr nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami. Badanie prowadzone jest co kwartał przez specjalistów z portalu Nieruchomosci-online.pl, wśród przedstawicieli branży nieruchomości z całej Polski, zarówno z dużych, jak i mniejszych miast. Indeks może przyjmować wartości od 0 do 100, gdzie wynik poniżej 50 pkt oznacza pesymistyczne nastroje na rynku nieruchomości, a powyżej 50 wiąże się z pozytywną oceną sytuacji i spodziewaną kontynuacją dobrej koniunktury. Na ogólną wartość indeksu składa się 8 subindeksów dotyczących poszczególnych segmentów rynku, tj. mieszkań, domów, działek budowlanych, lokali komercyjnych, nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż i wynajem. W ostatnim badaniu przeprowadzonym we wrześniu 2023 r. uczestniczyło 1113 pośredników. Wartość indeksu INPON wyniosła 60,49 pkt, a więc dość znacznie powyżej granicy optymizmu wynoszącej 50 pkt, ale nieco mniej niż w poprzednim badaniu, kiedy indeks wyniósł 60,82 pkt.
Wejście w życie rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych Bezpieczny Kredyt 2 procent spowodowało zwiększony popyt na mieszkania mieszczące się w obowiązującym w programie limicie cenowym, a to przełożyło się na wzrost subindeksów obrazujących sytuację na rynku kawalerek oraz większych mieszkań. Nieco gorzej kształtuje się sytuacja na rynku sprzedaży domów oraz działek budowlanych. Na rynku widoczne jest rozbicie na nieruchomości, które spełniają kryteria programu Bezpieczny Kredyt 2 procent i te, które ich nie spełniają. Co więcej, pośrednicy zauważają tendencję do dostosowywania cen nieruchomości do kryteriów programu BK2%. W atrakcyjnych lokalizacjach ceny często wzrosły, a w przypadku nieco droższych mieszkań, widoczne są obniżki cen, tak aby nieruchomości spełniły wymogi programu.
Subindeks dotyczący sprzedaży kawalerek w III kwartale 2023 r. wzrósł w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,7, osiągając wartość ponad 70 pkt, a w przypadku sprzedaży większych mieszkań wzrost wyniósł 1,5 do poziomu ponad 71 pkt. Oznacza to, że pośrednicy w obrocie nieruchomościami optymistycznie oceniają perspektywy sprzedaży w najbliższych miesiącach. W segmencie domów jednorodzinnych badanie pokazuje spadek subindeksu o 2,3 do wartości 58,2 pkt. Nastąpiło tu pogorszenie nastrojów i spadek popytu po ożywieniu, z którym mieliśmy do czynienia w II kwartale 2023 roku. Powodzeniem cieszą się wciąż mniejsze domy, które spełniają limity narzucone przez program BK2% oraz nieruchomości zlokalizowane w miejscowościach turystycznych.