Trendy i newsy

Zmienią się zasady opodatkowania garaży i miejsc postojowych

460wyświetleń

Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę stawek podatków od garaży i miejsc postojowych. Wyrok Trybunału oznacza koniec z niesprawiedliwym traktowaniem podatników i stosowaniem zróżnicowanych stawek podatku od nieruchomości o takim samym przeznaczeniu. To dobra wiadomość dla właścicieli nieruchomości, bo po zmianach będzie nawet dziesięć razy taniej niż obecnie.

Garaż lub miejsce postojowe przypisane do mieszkania są traktowane w przepisach jako obiekty niemieszkalne. To oznacza, że są one opodatkowane innymi, znacznie wyższymi stawkami podatku od nieruchomości. W 2023 roku maksymalna stawka podatku za metr kwadratowy mieszkania nie może przekroczyć 1,00 zł. W przypadku garażu lub miejsca postojowego roczny podatek może sięgać nawet 9,71 zł za metr kwadratowy.

Mimo że miejsce postojowe lub garaż mają zdecydowanie mniejszą powierzchnię niż mieszkanie, to w skrajnych przypadkach wysokość płaconego podatku mogła być podobna.

Taka sama stawka podatku dla mieszkania i garażu

W ostatnich dniach Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że garaż i miejsce postojowe mają być objęte taką samą stawką podatku od nieruchomości jak mieszkanie, do którego są przypisane. Trybunał uznał tym samym, że zaskarżone przepisy Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych są niezgodne z Konstytucją. Szczególne zastrzeżenia Trybunał miał do przyjętej zasady, która uzależnia stawkę podatku od tego, czy garaż lub miejsce postojowe mają wyodrębnioną osobną księgę wieczystą.

Podstawą decyzji Trybunału Konstytucyjnego jest uznanie za nierówne i niesprawiedliwe nałożenie na podatników podatku wyższego 10-krotnie tylko dlatego, że ich garaż lub miejsce postojowe mają założoną księgę wieczystą.

Obecnie przepisy dopuszczają występowanie sytuacji, w której nieruchomości zlokalizowane na tym samym terenie i o takim samym przeznaczeniu były opodatkowanie dwoma skrajnie różnymi stawkami. Niski podatek jest stosowany w przypadku braku księgi wieczystej i przypisania garażu do mieszkania, a wysoka stawka podatku jest narzucona w przypadku posiadania odrębnej księgi wieczystej.

Nowe przepisy dopiero za rok

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wysokości podatku od miejsc postojowych i garaży to kolejny wyrok w sprawie reformy podatku od nieruchomości. Wcześniej TK nakazał wprowadzenie nowych definicji budynku i budowli oraz zadecydował o wprowadzeniu nowych przepisów regulujących stawki podatku od nieruchomości.

Niestety na obniżkę podatku będziemy musieli poczekać i w przyszłym roku będą jeszcze obowiązywać stare zasady. Ze względu na trudną sytuację finansową wielu gmin Trybunał Konstytucyjny zdecydował o wejściu w życie nowych przepisów Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dopiero od 1 stycznia 2025 roku.

Dodaj komentarz