Trendy i newsyWyniki badań

Nieruchomość w mieście czy w pobliskiej gminie? Wnioski z raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl

521wyświetleń

Jak wynika z najnowszego raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”, decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego w podmiejskiej gminie, można sporo zaoszczędzić. Okazuje się, że czasami może to być nawet 50% mniej za mkw. w porównaniu do stolicy regionu. Niestety bardzo mała liczba ofert mieszkań w tych lokalizacjach powoduje ograniczenia w ich dostępności.

Metr mieszkania tańszy nawet o połowę

W ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Białystok, Zielona Góra i Toruń, rozbieżności w cenach ofertowych mieszkań pomiędzy miastem a gminami ościennymi bywa największa. Dane z raportu wskazują, że w niektórych przypadkach może to być nawet do 50% mniej niż w stolicy województwa.

Bardzo dobrze pokazuje to przykład Warszawy, gdzie średnia cena ofertowa mieszkania z drugiej ręki wynosiła w sierpniu 15,3 tys. zł/ mkw., podczas gdy w gminach ościennych było to 7,4 -13,2 tys. zł/mkw. Podobnie kształtowała się sytuacja w Gdańsku, gdzie za mkw. w mieście trzeba było zapłacić 13,1 tys. zł, gdzie w pobliskich gminach oferty rozpoczynały się od 6,9 tys. zł/mkw.

W okolicach stolic województw jak Poznań, Opole, Bydgoszcz, Szczecin i Gorzów Wlkp. zainteresowani mogą liczyć na 40% niższe ceny mieszkań. Jedynie tylko w trzech przypadkach, Łodzi, Olsztyna i Rzeszowa, różnice pomiędzy miastami a gminami sięgają maksymalnie 30%.

Niestety, jak pokazują dane, niska podaż mieszkań na rynku wtórnym w gminach powoduje, że znalezienie nieruchomości w bliskim sąsiedztwie dużego miasta może okazać się nie lada wyzwaniem. Pod tym względem najgorzej wypadają okolice Kielc, Opola, Rzeszowa i Lublina. Przeprowadzona analiza ogłoszeń z sierpnia 2023 r. pokazała, że dostępność mieszkań w gminach sąsiadujących z tymi miastami jest bardzo ograniczona do nawet zaledwie kilku ofert. W konsekwencji 95% tam zlokalizowanych lokali na sprzedaż to oferty w głównym mieście regionu.

Dom w gminie w cenie mieszkania w mieście

Okazuje się, że często za kwotę mieszkania w dobrej lokalizacji w dużym mieście zainteresowani mogą pozwolić sobie na zakup domu na przedmieściach lub w okolicznej gminie. W Białymstoku na przykład średnia cena lokalu to 8,7 tys. zł/mkw. natomiast domu wolnostojącego pod miastem to 4-6,2 tys. zł/mkw. Obecnie największym zainteresowaniem Polaków cieszą się szeregówki lub bliźniaki o powierzchni od 80 do 100 mkw. oraz domki wolnostojące do 120 mkw., a za te z rynku wtórnego w gminie podmiejskiej, w zależności od regionu, można zapłacić od 10 do nawet 50% mniej niż w stolicy regionu.

Działki w gminie nawet kilkukrotnie tańsze

Analiza cenowa gruntów o powierzchni 800-2500 mkw. pokazała także bardzo widoczne różnice na rynku działek budowlanych. Na wysoką cenę gruntów w miastach zdecydowanie ma wpływ ich mała podaż. W największych metropoliach ceny mkw. działek pod budowę wahają się w przedziale od 400 do 700 zł. Jednak jak wynika z raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl, w bliskim otoczeniu dużych miast znajdują się gminy, w których można kupić działki w cenie poniżej 200, a nawet 100 zł/mkw.

Dodaj komentarz