Mała firma w sieci

Jakich błędów nie popełniać, reklamując się w wyszukiwarkach firm

reklama w wyszukiwarkach internetowych i katalogach firm
fot. istockphoto.com
358wyświetleń
reklama w wyszukiwarkach internetowych i katalogach firm
fot. istockphoto.com

Zastanawiasz się, dlaczego nie masz klientów z internetu? Co robisz nie tak? Oto lista najczęstszych błędów, które zauważamy u klientów reklamujących swoje firmy w portalu Firmy.net. Jeśli chcesz zaprezentować firmę w sieci, te wskazówki są uniwersalne.

Ostatnimi czasy dla Google bardzo istotne są wszystkie miejsca, w których się reklamujesz. Warto zadbać o to, w jaki sposób prezentujesz informacje na temat swojej oferty w różnych miejscach w sieci.
Rozpoczynasz reklamę biznesu w wyszukiwarce firm (lub jak to potocznie się mówi w „katalogu firm”). Podajesz adres, telefon, określasz, że masz usługi ogólnobudowlane. Mija miesiąc, dwa, a oczekiwanych efektów jak nie było, tak nie ma. Twoje niezadowolenie wzrasta, w kieszeni pusto. Myślisz sobie – „A tyle obiecywali…”. Co zrobiłeś źle?

1. Nieuzupełnianie prezentacji w ogóle

Z czym Ci się kojarzy reklama w wyszukiwarkach czy katalogach firm? Wielu osobom przede wszystkim z listą firm z danej branży, gdzie można znaleźć adresy i telefony w wybranej lokalizacji. Nic bardziej mylnego!
Dane adresowe są przydatne, jeśli poszukuje się np. bankomatu. Ty oferujesz znacznie więcej, prawda? Wręcz koniecznym jest opisanie swojej firmy szerzej niż tylko frazą „usługi ogólnobudowlane”! A popularne wyszukiwarki firm, w tym portal Firmy.net, dają Ci rozbudowane formy zaprezentowania swojego biznesu. Wystarczy z nich skorzystać.
Jeśli ktoś poszukuje klubu fitness w swojej okolicy, to nie jest istotny dla niego tylko adres. Interesuje go oferta, rodzaj zajęć, instruktorzy, atmosfera w klubie, opinie, cena karnetów lub pojedynczego wejścia. Te i podobne informacje powinieneś zaprezentować internautom bez względu na to, w jakiej branży działasz. Jeśli zaciekawisz swoją ofertą, przejście do zakładki „kontakt” będzie naturalnym kolejnym krokiem.
Po drugie, Google kocha treść. Dodam: wartościową treść.
Po prostu musisz opisać konkretnymi słowami, najlepiej swoimi, czym się zajmujesz i co oferujesz. Od czasu zmiany przez Google silnika swojej wyszukiwarki treść ma kluczowe znaczenie. Ma wyjaśniać odbiorcy jak najwięcej zagadnień z Twojej profesji, wręcz odpowiadać na hipotetyczne pytania, które mógłby on zadać. Jeśli na Twojej stronie WWW lub prezentacji w wyszukiwarkach firm brakuje wartościowych informacji, masz małe szanse na najwyższe pozycje w TOP Google. Po prostu tak to działa i trzeba się do tych reguł dostosować.

# 1. Ze względu na potrzeby internautów oraz wymogi Google koniecznie uzupełnij jak najwięcej informacji o biznesie, który prowadzisz!
 

2. Używanie zbyt ogólnych opisów i haseł

Piszesz, że oferujesz kompleksowe usługi, posiadasz szeroki asortyment, zapewniasz najwyższą jakość i dysponujesz wieloletnim doświadczeniem. Brzmi znajomo? W ten sposób swoje usługi opisuje zdecydowana większość przedsiębiorców. To się potocznie zwie laniem wody. Bez konkretów nie przyciągniesz nowych klientów. Masz zaledwie chwilę na zainteresowanie swoją ofertą odwiedzającego Twoją firmową stronę lub prezentację. Nie strać jej i nie każ czytać nic niemówiących i niewyróżniających Cię ogólników.

# 2. Znajdź wyróżniające Twoją firmę cechy i przedstaw je tak, aby klient zobaczył w nich korzyść dla siebie. Jeśli nie chcesz tego zrobić dla swoich klientów, zrób to chociaż dla Google.
 

3. Pomijanie kluczowych słów w treści strony lub prezentacji

Układasz listę słów i fraz kluczowych, które definiują Twoją firmę. To pierwszy krok do sukcesu. Teraz Twoim zadaniem jest skonstruowanie oferty tak, aby udowodnić, że rzeczywiście zajmujesz się tym, co znajduje się na Twojej liście. Musisz po prostu użyć danych fraz w swoich opisach. Pamiętaj, że sztuczne zapełnianie nimi treści jest wskazywane przez Google jako jedna z niedozwolonych praktyk i może obniżyć pozycję strony w rankingu.
Oto przykład opisu, który traktowany jest przez roboty wyszukiwarek jako nienaturalny:
Prezentujemy Ci klub fitness w Pruszczu Gdańskim. Nasz klub fitness to wyjątkowe miejsce na mapie Pruszcza Gdańskiego. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, koniecznie odwiedź nasz klub fitness. Zadzwoń lub przyjdź do klubu fitness na ulicy Dworcowej w Pruszczu Gdańskim.
Jeśli chcesz pozycjonować się na konkretną frazę, zwróć uwagę na to, aby wykorzystać ją w swoich tekstach. Pomyśl, jakich słów użyliby użytkownicy, by znaleźć firmę taką jak Twoja, i zamieść je w treści witryny.

# 3. Dołóż starań, aby stworzyć przydatną, bogatą w informacje zawartość prezentacji, w której słowa kluczowe występują w odpowiednich miejscach i we właściwym kontekście.
 

4. Korzystanie z treści skopiowanej z innych witryn

Jeśli uzupełniasz opisy swojej działalności w różnych miejscach w internecie, nie możesz wszędzie powielać tych samych treści. Dla Google jest to bezużyteczne, bo skopiowana treść nie daje użytkownikom nowej wartości, przez co wpływa negatywnie na wyniki pozycjonowania. Nie chodzi o to, że masz zacząć posługiwać się innym językiem. Mogę powiedzieć, że nawet musisz używać tych samych słów kluczowych i fraz, ale w różnym kontekście. Po prostu nie możesz kopiować 1:1 z innych stron. Dotyczy to również stron, które są w Twoim posiadaniu.
Jeśli już kopiujesz (czego nie popieramy), to chociaż z uwagą przyjrzyj się temu, co zostało opublikowane. Zauważamy, że często skopiowany tekst zawiera błędy, jest źle sformatowany lub ucięty w połowie zdania – nie wygląda to dobrze w oczach potencjalnych klientów. Szanuj klienta bez względu na to, gdzie znalazł informację o Twojej firmie i z jakiego źródła na nią trafił.
W przypadku prezentacji Firmy.net niepotrzebnym działaniem jest powielanie tej samej treści w różnych zakładkach. Jeśli nie masz pomysłu lub czasu na opisanie dokładniej swojej oferty lub tego, czym się specjalizujesz – skup się tylko na jednej zakładce.

# 4. Treści opisujące Twoją firmę muszą być unikalne. Nie kopiuj ich z innych stron. Jest to bardzo ważne, gdyż duplikowanie treści wpływa negatywnie na pozycję prezentacji w Google.
 

5. Zamieszczanie niskiej jakości zdjęć i grafik, przede wszystkim logo

Internauci lubią przeglądać obrazki w sieci. Jednak jeśli masz zapełnić prezentację lub stronę nieatrakcyjnymi zdjęciami lub grafiką, nie rób tego w ogóle. Zdjęcia dobrej jakości lepiej przemawiają do użytkownika niż zamazane i niewyraźne. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i jeśli Twoja identyfikacja jest niechlujna, tak też odbiorą Twoje usługi potencjalni klienci. Dotyczy to także logo – zawsze zwróć uwagę na to, żeby używać pliku o wystarczającej rozdzielczości. Jeśli nie masz logo – nic się nie stanie. Lepiej nie zamieszczać go w ogóle, niż prezentować firmę kiepską grafiką.
Dość istotną kwestią są także podpisy zdjęć. Dla Google są ważne w procesie pozycjonowania, a dla przeglądających Twoją stronę stanowią uzupełniającą informację.
Jeśli zamieszczasz zdjęcia lub grafiki na swojej stronie lub prezentacji, zawsze opisz je jak najdokładniej. Stosuj rozbudowane nazwy pliku np. foteldentystyczny.jpg zawiera znacznie więcej informacji niż nazwa IMG00099.JPG

# 5. Urozmaicaj swoją stronę lub prezentację wysokiej jakości zdjęciami. Stosuj przy tym trafne, opisowe tytuły i podpisy obrazów.
 

6. Niebranie udziału w programie Firma Przyjazna Internautom

Portal Firmy.net chce Ci pomóc zbudować pozytywny wizerunek w internecie. Z tego powodu stworzyliśmy specjalny program, dzięki któremu krok po kroku spełnisz najważniejsze wymogi panujące w sieci. Udział w programie jest bezpłatny i każdy posiadacz prezentacji w Firmy.net może wziąć w nim udział.
Poniżej przedstawiamy wymagania programowe, które określiliśmy jako podstawowe, aby cieszyć się sukcesem swojej firmy w sieci. Wykorzystaj tę wiedzę nie tylko podczas tworzenia prezentacji w Firmy.net, lecz także na własnej stronie WWW oraz w dalszym kreowaniu pozytywnego wizerunku w sieci.

  • Doprecyzowana, kompletna i rzeczowa oferta
  • Unikalna i wartościowa treść dla Google
  • Potwierdzona rzetelność
  • Profesjonalna prezentacja
  • Wyróżnianie wizerunku

# 6. Dowiedz się więcej o programie: www.fpi.firmy.net. Jeśli posiadasz konto w portalu Firmy.net, zaloguj się i dołącz do programu.
FPI

————————————————————————

Reklama, która dostarcza Ci nowych klientów z sieci

Reklamując się w portalu Firmy.net – jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek firm – nie musisz dbać o działania pozycjonerskie, optymalizację pod wyszukiwarki ani o budowanie reputacji swojej prezentacji w sieci. Prezentacje Firmy.net są już tak przygotowane, aby natychmiast zacząć ściągać na nie nowych klientów bez żadnych dodatkowych kosztów związanych z SEO. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio uzupełniona prezentacja!
Sposób, w jaki uzupełnisz swoją prezentację, wpływa na to, czy skuteczna będzie Twoja reklama w portalu Firmy.net. Stworzenie unikalnych opisów z użyciem słów kluczowych to podstawa, aby zostać znalezionym w sieci. Przedstawienie zakresu swojej działalności oraz wypełnienie katalogu produktami lub usługami, które oferujesz, to konieczność, aby Twoja firma została zindeksowana w wynikach wyszukiwania, czy to w aplikacji, wyszukiwarce firm, czy w Google.
Firmy.net reklama
 

9 komentarzy

  1. 🙂 Posiadam konto w portalu firmy.net i jestem z niego zadowolony. Moja agencja jest znajdowana i widoczna. Nazwa firmy Doradca Rynku Nieruchomości jednak mylona jest czasem z nazwiskiem właściciela – Kantor – dlatego raz, lub 2 razy w miesiącu mam telefony z zapytaniem o kursy walut! 😉 Cóż, wydaje się jednak że jest to jednak stosunkowo niska cena za popularność.

  2. Bardzo dobry artykuł. Dziękuję. Dodałbym jeszcze : pierwsza strona musi miec dużo unikalnej treści – np. 1500 słów i dużo własnych zdjęć. Po prostu piszemy długi, długi list o tym co robimy i czym się zajmujemy i dokładamy fotki, nawet własne, nie muszą być profesjonalne.

Dodaj komentarz