Trendy i newsy

Narzędzia marketingowe od Lightblue w zasięgu MŚP

tarcza strzal w dziesiatke
fot. fotolia.com
264wyświetleń
Narzędzia marketingowe w zasięgu MŚP
fot. istockphoto.com

Mocno ograniczone finanse i czas, niski poziom wiedzy marketingowej, niewielki wpływ na rynek – wszystko to powoduje, że firmy z sektora MŚP bagatelizują działania wizerunkowe czy marketingowe, co wstrzymuje ich rozwój. Dlatego właśnie powstało narzędzie edukujące i pomagające małym firmom zadbać o wizerunek, kontakty i sprzedaż, a freelancerom i małym agencjom zdobyć klientów. Projekt jest jeszcze w fazie beta, warto jednak już teraz przyjrzeć się temu narzędziu.

Lightblue to wirtualne miejsce spotkań, dyskusji, zawierania umów i współpracy firm MŚP z podmiotami świadczącymi usługi marketingowe, reklamowe, promocyjne, komunikacyjne etc. Platforma umożliwia realizację procesów marketingowych od A do Z. W efekcie firma, która nawet sama nie wie, czego potrzebuje, otrzymuje gotowy produkt dostosowany do swoich realnych potrzeb.

Narzędzia takie jak to wydają się o tyle potrzebne, o ile firmy z sektora MŚP wciąż niechętnie uczestniczą w wydarzeniach branżowych i targach (choć tendencja ta powoli wydaje się przełamywać), przez co ich kontakty z firmami lub osobami świadczącymi usługi marketingowe są ograniczone. Ponadto firmy nie mają odpowiedniej wiedzy, która pozwoliłaby im na adekwatne wykorzystanie potencjału reklamy, PR-u czy marketingu.
Na rynku można zaobserwować pewną tendencję: firmy z sektora MŚP nie mają okazji (ani często możliwości) do kontaktów z marketingowcami, którzy swoje oferty kierują w stronę dużych klientów. Przez to ceny usług są wysokie, toteż małe przedsiębiorstwa samodzielnie próbują działać marketingowo lub reklamowo, często z fatalnymi skutkami.
Lightblue to 8 modułów, które obu stronom – zleceniodawcom i zleceniobiorcom – pomagają realizować poszczególne etapy procesów marketingowych i unikać tych kiepskich efektów samodzielnych działań. Przede wszystkim jednak ułatwiają wzajemną komunikację i współpracę.
E-learning to zestaw praktycznej wiedzy, która ma pomóc odnaleźć się marketingowym laikom. Kolejne moduły badają ich realne potrzeby marketingowe, kreują zamówienia sugerując różne możliwości i rozwiązania, organizują przetargi, tworzą umowy handlowe między stronami oraz udostępniają miejsce wspólnej pracy i zarządzania projektem. Sami marketingowcy mają okazję prezentować swoje portfolio, a klienci wybierać na ich podstawie zleceniobiorców.
Na początku w ramach Lightblue będą realizowane podstawowe produkty marketingowe, takie jak strona WWW, corporate identity, reklama oraz projektowanie, jednak z czasem przewiduje się jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania. Z uwagi na wspomnianą niewiedzę marketingową platforma będzie zawierała aktualizowaną bazę wiedzy oraz aktualności z branży, co w połączeniu z resztą modułów być może w pewnym stopniu zmieni tendencję rynku i usprawni działania marketingowe wśród firm MŚP.

Dodaj komentarz