Trendy i newsy

Proste, ale ważne. O czym pamiętać w biznesie

fot. gratisography.com
594wyświetleń
fot. gratisography.com

Czy pamiętasz o wszystkim? Każdej sprawie, którą musisz załatwić danego dnia? Wielu z nas nie ufa swojej pamięci i aby ją odciążyć, zapisuje najważniejsze do wykonania zadania. A potem wychodzi z domu, zapominając o śniadaniu. Później przypomina sobie złożoną kilka godzin wcześniej obietnicę: „Zaraz oddzwonię”. To normalne, nie jesteśmy przecież maszynami i… to chyba dobrze.

Prowadząc biznes, masz na swojej głowie o wiele, wiele więcej. Skupiasz się więc na najtrudniejszych i najpilniejszych do wykonania zadaniach, zapominając o tych oczywistych. Właśnie dlatego przypomnijmy sobie, co takiego jest ważne w biznesie, a o czym nie myślimy, dzień po dniu realizując bieżące zadania.

Co jest gwarancją sukcesu firmy?

Kreatywność

Umiejętność wpadania na twórcze i innowacyjne pomysły stała się w dzisiejszych czasach wyjątkowo pożądana. Pojawia się wiele poradników i ćwiczeń mówiących o tym, jak rozbudzać w sobie kreatywność. Coraz więcej ludzi ma bowiem świadomość tego, ile można wygrać trafionym pomysłem. Stąd pojawiają się start-upy, które opierają się właśnie na wymyślaniu lub ulepszaniu usług bądź produktów. Wiele z nich upada jednak już po miesiącu albo roku. Dlaczego? Pomysł, choćby był nie wiadomo jak kreatywny, jeśli nie będzie opierał się na funkcjonalności, nikt go nie kupi. Co jeszcze jest ważne w zdobywaniu klientów?

Budowanie kapitału firmy

Jak zakorzenić produkt czy usługę w umysłach konsumentów? Odpowiedź na to pytanie chciałby znać każdy przedsiębiorca. Wpadająca w ucho nazwa firmy, charakterystyczne opakowanie produktu czy zapadająca w pamięć reklama to jedne z wielu elementów, które możesz do tego wykorzystać. Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby całość operacji mających budować świadomość marki była jak najbardziej jednolita. Spójność tę możesz budować na przykład poprzez wykorzystanie koloru, jak robi np. Play, którego charakterystyczny odcień fioletu pojawia się nie tylko w logo, ale też w reklamach, na ulotkach, na koszulkach pracowników, wszelkich gadżetach czy stronie internetowej. Zabieg ten ma na celu pobudzenie Twoich skojarzeń z Playem za każdym razem, gdy tylko widzisz ten fioletowy odcień.
Jednak to, że ludzie będą rozpoznawali Twoją firmę, nie oznacza jeszcze, że będą korzystać z jej usług czy produktów. Jak sprawić, by stali się Twoimi klientami? Takimi, którzy będą do Ciebie wracać?

Lojalność marce

Aby klienci regularnie do Ciebie wracali, musisz zbudować z nimi długotrwałą relację opartą na zaufaniu. Produkty i usługi, które oferujesz, powinny być w związku z tym takie, jakie im wcześniej obiecywałeś. Powinny spełniać jakąś ich potrzebę i to w sposób lepszy niż oferta konkurencji. Nie znaczy to wcale, że aby zachęcić klientów do kupowania, musisz oferować produkty i usługi po najniższych cenach. To nie zawsze tak działa. Dużo ważniejsze jest, aby były one tej ceny warte. Innymi słowy – aby ich jakość przekładała się na poniesiony przez konsumenta koszt. Możesz oferować drogie produkty i mieć dużo rentownych klientów, jeśli tylko udowodnisz im, że nikt nie zaproponuje im tego samego (bądź czegoś lepszego) za tę samą cenę co Ty. Pokaż, że Twój produkt wart jest ich pieniędzy, że da im korzyść, która jest dla nich niezbędna.

Strategia

Łapiąc się co chwila wszelkich pomysłów i okazji, na jakie natkniesz się na swojej drodze, nie zajedziesz zbyt daleko. Klarowna, długoterminowa strategia jest jedynym sposobem na to, by nie zacząć się rozmywać. Powinieneś dokładnie określić, w jakim kierunku ma iść Twoja firma. Czy planujesz na przykład rozwijać inne punkty na całym świecie, czy potrzebujesz znacząco zwielokrotnić liczbę zatrudnionych pracowników oraz do czego ma prowadzić Twoja komunikacja marketingowa. Będzie Ci dzięki temu łatwiej podejmować bieżące decyzje, ponieważ będziesz mógł z łatwością określić, czy nadarzające się okazje są spójne z Twoją firmą oraz jak nieprzewidziane potknięcia wpływają na jej rozwój.

Źródło i cel

Tak jak człowiek nie potrafi utrzymać pionowej postawy bez kręgosłupa, tak i firma nie będzie funkcjonować bez trzech bardzo ważnych wartości. Swoisty korpus stanowią dla niej: misja (intencja, sens), wizja i cel esencjonalny.

Misją Twojego biznesu jest powód, dla którego istnieje on na rynku, określa obszar jego działalności i wartości, z jakimi funkcjonuje. Wizja to z kolei wizualizacja stanu, do którego chciałbyś dążyć. Przykładowo, misją sieci IKEA są niskie ceny, ale nie za wszelką cenę, w połączeniu z braniem odpowiedzialności za ludzi i ich środowisko. Wizją natomiast – „tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi”. Jeśli masz problem z określeniem, co w Twoim biznesie mogłoby stanowić analogię, odpowiedz sobie na te pytania:

  • Dlaczego robisz to, co robisz?
  • Jak bardzo zależy Ci na Twojej firmie?
  • Co jest tym obszarem, na którym zależy Ci najbardziej?

Czym jest więc cel esencjonalny? Bardzo często jest on odpowiedzią na przeszkody, które zastajemy na naszej drodze. Być może gdzieś na moich szkoleniach czy w publikacjach spotkałeś się już z określeniem OWO. Dla przypomnienia jest to skrót od obaw, wątpliwości i obiekcji. Każdy je ma, każdy też powinien więc mieć ich świadomość oraz umiejętność radzenia sobie z nimi.
Na przykład:
Chcesz zarobić 10% więcej (cel główny finansowy). Musisz wygrać 10 projektów na przełomie 10 miesięcy (cel operacyjny). Aby to było możliwe, musisz pokonać kluczową przeszkodę (problem esencjonalny): w tym przypadku brak cierpliwości do przeprowadzania długich rozmów. Potrzebujesz więc ćwiczyć cierpliwość (1 poziom celu esencjonalnego) i musisz dowiedzieć się, jak to robić (2 poziom celu esencjonalnego). Aby móc się dowiedzieć, potrzebujesz odpowiedniej ilości czasu, np. 1 godziny w tygodniu (3 poziom celu esencjonalnego). Zwróć uwagę, że aby osiągnąć cel główny finansowy, czyli zarobić 10% więcej, musisz poświęcić 1 godzinę w tygodniu na szukanie odpowiedzi na pytanie: ”Jak być cierpliwym?”. Cel główny okazuje się być kompletnie inny od celu esencjonalnego.
Czego obawiasz się w swoim biznesie? Jakie decyzje budzą w Tobie wątpliwości? Czego nie jesteś pewien?
Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić Twój problem esencjonalny, który uniemożliwia realizację wizji i misji biznesu. Naprzeciw niemu wychodzi właśnie cel esencjonalny, który jest myślą popychającą Cię do działania. Czymś, na czym powinieneś się koncentrować, dążąc do realizacji wizji oraz misji.
Wiesz już, co buduje kręgosłup Twojej działalności?

Firma to ludzie

Choć jest to punkt ostatni, to nie najmniej ważny. Możesz bowiem mieć doskonałe pomysł, strategię i komunikację, ale jeśli nie będziesz doceniać ludzi, którzy Ci pomagają, i tak w końcu zaczną pojawiać się problemy. Nie jesteś przecież w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie, dlatego tak cenni są kompetentni i sumienni pracownicy. Nie łatwo ich znaleźć, a jeszcze trudniej (o czym często zapominamy) przy sobie zatrzymać. Każdy zdolny specjalista z pewnością będzie otrzymywał wiele ofert od konkurencji. Jeśli będą one lepsze od tego, co Ty proponujesz, odejdzie. Sprawa dotyczy też już istniejącego zespołu, który gdy jest zgrany i gdy relacje tworzących go ludzi są oparte na szacunku, pracuje lepiej, niż gdy nikt nie wie, do czego dąży i czy warto.
Proste?
Powinno być, gdyż każdy z tych aspektów jest podstawą w prowadzeniu biznesu. Nie zapomnij o żadnym z nich, a zobaczysz, że każdy inny, mniej szablonowy problem stanie się o wiele łatwiejszy do rozwiązania.
Powodzenia!
 

Dodaj komentarz