Trendy i newsy

„Tydzień z pozycjonerami”, czyli darmowe porady dotyczące SEO (26.11-03.12.2012 r.)

2.9kwyświetleń

Zapraszamy na tydzień darmowych porad dotyczących pozycjonowania. Od 22 listopada do 3 grudnia masz wyjątkową szansę na zadawanie pytań specjalistom z branży SEO. Włącz się do dyskusji, komentuj, pytaj, rozwiej swoje wątpliwości! Nie wiesz, jak zoptymalizować swoją stronę? Jakich słów kluczowych użyć? Obawiasz się podpisania umowy z agencją seo? Zadaj pytanie specjalistom i czekaj na odpowiedź. Skorzystaj z darmowej porady SEO!

W dniach 26.11 – 03.12 zadaj swoje pytanie specjaliście od SEO

Prowadzisz działania pozycjonerskie na własną stronę? Zlecasz pozycjonowanie firmie zewnętrznej lub dopiero się nad tym zastanawiasz? Jeśli pojawiają się jakieś kwestie, do których masz wątpliwości, to masz szansę na nie skorzystanie z darmowych porad praktyków.
Jak skorzystać z darmowej porady SEO?
Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem na interesujący Cię temat. Nie musisz się logować, ani zakładać konta. Forum jest otwarte.
Komu zadajesz pytania?
Na Twoje pytania czekają specjaliści od SEO z portalu Firmy.net, Agencji TENSE.PL, Agencji Reklamowej S 90 oraz firma RCoMP. Wszyscy zobowiązali się odpowiadać na bieżąco na każde zadane pytanie.

Zadaj swoje pytanie w komentarzu pod tym artykułem.

216 komentarzy

 1. Również zajrzę na forum, bo pozycjonowanie to jedna z kluczowych rzeczy w marketingu sieciowym.. a jeżeli można to też poproszę o wskazówki optymalizujące moją stronę www 😉

  1. Witamy,
   Oto kilka wskazówek dot. optymalizacji:
   1. W tytulę warto użyć pozycjonowanej frazy.
   2. Zróżnicować tytuł dla podstron.
   3. Strona główna istnieje pod 4 różnymi adresami:
   http://www.eko-log.com.pl/
   http://eko-log.com.pl/
   http://www.eko-log.com.pl/index.html
   http://eko-log.com.pl/index.html
   ( jak to rozwiązać: http://www.pozycjoner.biz/przekierowanie-301-htaccess-jak-zrobic/ )
   4. Uzupełnić metatagi – dla google głównie title. Opcjonalnie keywords.
   5. Brak linku do strony głownej z podstron, warto dodać taki widzialny dla google link.

 2. Pierwsze pytanie jakie mi się nas nasuwa po zakończeniu współpracy z jedną z firm to.
  Jak zweryfikować pracę nad pozycjonowaniem, czy używają dozwolonych metod?. Czy po opłaceniu kampanii gogle mnie nie zablokują, za to że ktoś nastawiony na szybki zysk robił swoją robotę nie fair. Sama umowa nie rozbija moich obaw. Bo jak już nie mam strony to nic nie jest ważne.

  1. Witam serdecznie,
   Uczciwość stosowanych dotychczas metod pozycjonowania można sprawdzić na kilka sposobów. Działania pozycjonerskie dzielą się na działania na stronie internetowej oraz poza nią.
   Jeśli chodzi o prace na stronie, to warto zwrócić uwagę na to, czy:
   – treści zamieszczone na serwisie są unikalne, tzn. czy nie są powielone na innych serwisach www
   – tekst nie jest ukrywany (metoda optymalizacji niezgodna z wytycznymi Google ds. SEO
   Elementem pozycjonowania jest budowanie zaplecza dla strony internetowej. Ważne, aby było to zaplecze wysokiej jakości. Do strony powinny prowadzić linki z innych stron o wysokim PR oraz o treści związanej tematycznie z Pana działalnością. Tworzenie masowej ilości linków, często niskiej wartości, tzw. śmieciowych jest metodą pozycjonowania, która pozwala osiągnąć szybkie, acz nietrwałe efekty. Jest to metoda niezgodna z wytycznymi Google i może w ostateczności spowodować nałożenie kary na stronę www.
   Narzędzie, które pozwala szybko sprawdzić strony zapleczowe, z których kierują linki przychodzące do pozycjonowanego serwisu, tzw. back links
   http://www.backlinkwatch.com/

 3. Dzień dobry.
  Poproszę o poradę co zrobić żeby przebić się do jakiś rozsądnych wyników w google, bo jak narazie moje działania nie odnoszą pożądanych efektów.

  1. Witam serdecznie,
   polecamy zgłosić się do profesjonalnej agencji interaktywnej. Specjaliści na podstawie wywiadu i analiz zweryfikują skuteczność prowadzonych dotychczas działań i dopasują model promocji, który najskuteczniej wypromuje stronę www.

  2. Również polecam poszukać firmy SEO – od update Google o nazwie Penguin (04.2012r.) samodzielnie można niestety więcej zaszkodzić niż pomóc: katalogowanie, “preclowanie”, linki w stopkach forum, itd. w większości nie tylko nie pozycjonują strony, lecz wręcz obniżają pozycje. Powiedzmy od półrocza 2012r. słabe linki ze stron o złej reputacji szkodzą (do tej pory nie były brane pod uwagę), co już zweryfikowaliśmy w wielu testach. Obecnie można wypozycjonować stronę wcale nie poprzez dołożenie tysięcy linków, wystarczy ich kilkadziesiąt, góra kilkaset dobrze zaplanowanych, zdywersyfikowanych na stronach o lepszej reputacji.

 4. Witam, jak rozliczane są frazy regionalne gdzie np. 10 wyników są to wizytówki miejsca google a wyników naturalnych jest tylko 5 ? jak wówczas firma pozycjonujaca rozlicza dana frazę, czy bierze pod uwagę wyniki dotyczące wizytówek google?

  1. Witam serdecznie,
   model rozliczania może być dopasowany do oczekiwań i potrzeb klienta. Może uwzględniać zarówno wyniki miejsc Google oraz wyniki organiczne, lub wyłącznie wyniki organiczne.
   Przy silnej ekspansji map Google warto je również brać pod uwagę w rozliczaniu dla fraz regionalnych.

 5. Witam.
  Na stronie firmowej www piszę artykuły i informację dotyczące piaskowania i malowania konstrukcji stalowych, często używam słowa m.in. “malowanie” i bardzo wiele mam wejść z organicznego wyszukiwania google pod hasłami typu “malowaniki”, “malowanki dla dzieci”, “gry dla chłopców malowanki”, “kolorowanki dla dzieci”.
  Usunąłem już w słowach kluczowych wyraz “malowanie” i “farby”, lecz wejścia na powyższe hasła stanowią sporą część ruchu na stronie.
  Czy da się coś z tym zrobić?
  Czy da się wpisać w znacznikach meta frazę, która wykluczałaby słowo, np: “malowanki”, “dzieci”
  P.S. Dodam tylko, że w słowach kluczowych zostały wyrażenia typu “malowanie mostów”, “malowanie statków”, oraz są też inne słowa dotyczące piaskowania, antykorozji, zabezpieczeń antykorozyjnych

  1. Witam serdecznie,
   Trzeba przyznać, że to dosyć nietypowa sytuacja, kiedy strona wyświetla się na podane przez Pana frazy mimo tego, że nie ma ich nigdzie w kodzie strony (zgaduję, że tak jest). Czy korzysta Pan z kampanii linków sponsorowanych? Bardzo możliwe, że jeżeli nie ustawił Pan powiązania konta Adwords z narzędziem Analytics to wyniki dla kampanii wyświetlane są pod kategorią “bezpłatne” a więc wyniki organiczne. Wtedy też problemem jest po prostu brak odpowiednich wykluczeń. Sprawdziłem podane przez Pana frazy dla lokalizacji “Polska” i nie widzę żadnej strony o Pańskiej tematyce. Jeżeli więc jest to problem to lokalny, dla danej geolokalizacji o po tej geolokalizacji są wejścia. Czy da się coś z tym zrobić? Jeżeli faktycznie są to wyniki organiczne to widocznie wyszukiwarka nie znajduje w Pańskiej lokalizacji niczego jakościowego w tematyce malowanek dla dzieci i wyświetla Pana stronę internetową jako najlepiej zoptymalizowaną pod kątem samego malowania. W tej sytuacji prawdopodobnie nie da się niczego zrobić. Ewentualnie pogorszyć nasycenie strony frazami związanymi z malowaniem. Ale przecież nie o to nam chodzi. Podkreślę jeszcze raz, jeżeli są to faktycznie wyniki organiczne to jest to problem lokalny.

 6. Witam,
  Moja firma posiada obecnie stronę korporacyjną. Jest ona zarządzana poza granicami Polski (my w Polsce możemy tylko zmieniać tekst i zdjęcia). Mam wielki kłopot ze współpracą na płaszczyźnie wdrażania zmian na stronie celem polepszenia SEO (SEO zajmuje się u nas w Polsce firma zewnętrzna). Planujemy stworzyć nowa stronę (osadowioną i zarządzaną w pełni w Polsce) pod inną naszą domeną, która w niektórych pod-tematach linkować będzie do strony korporacyjnej. Chcemy móc płynniej reagować na zmiany w SEO. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy jest dobre posunięcie pod kątem robotów googla?

  1. Witam serdecznie,
   Z uwagi na fakt, że nowa strona będzie ulokowana na nowej domenie pozycjonowanie zacznie się praktycznie od samego początku i żadne działania prowadzone obecnie na Państwa stronie nie będą miały. ani pozytywnego, ani negatywnego wpływu na proces pozycjonowania nowej domeny. Budowanie siły serwisu zacznie się od podstaw – poprzez tworzenie atrakcyjnych, unikalnych treści i sukcesywne tworzenie zaplecza dla strony.
   Istotna informacja, której Pani nie podała, to czy jakieś działania były już prowadzone na domenie, którą zamierzają Państwo wykorzystać. Ważna jest zarówno tzw. pozytywna, jak i negatywna historia domeny.
   Wspomniała Pani o tym, że z nowej strony będą kierowały linki do obecnego serwisu. Proszę zwrócić uwagę, aby liczba linków nie była zbyt duża, ponieważ wtedy storna może zostać uznana za tzw. przejściową.
   Szczegóły: http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=pl&answer=2721311

  1. Witam serdecznie,
   Przede wszystkim brakuje na Pani stronie tekstu. Z racji, że branża fotografii ślubnej to ciężki temat do pozycjonowania, najlepiej do tego celu nadaje się strona główna. Na niej nie ma żadnego tekstu. Powinna Pani zadbać o unikalność tekstów na całej stronie, szczególnie głównej. Jeżeli chce Pani się skupić na swoim mieście to należy zoptymalizować stronę pod kątem fraz powiązanych z miastem. Alty są dobrze opisane, nie powinno się ich podpisywać niezgodnie z ich przekazem. Powinna Pani też skrócić ilość meta keywordsów na stronie głównej.

  2. Zdecydowanie na stronie jest za mało tematycznego, unikalnego tekstu, za duże jest natomiast wykorzystanie taga. Potwierdzam również błędy przy konstrukcji metatagów.

 7. Dzień dobry,
  od kilku miesięcy pozycja mojej strony systematycznie spada w google.
  Ponieważ działam głównie na rynku lokalnym to obserwuję pozycje przy słowach kluczowych z dodatkiem Warszawa. do niedawna, nie prowadząc prawie żadnych działań pozycjonujących, wyświetlałem się na pierwszej lub drugiej stronie. Teraz spadłem o kilka stron dalej. Jaka jest tego przyczyna, słyszałem, że w googlach coś w tym roku zmienili.
  Te moje słowa kluczowe to: wózki dziecięce Warszawa, foteliki Warszawa itp.
  Zgłasza się do mnie wiele firm proponujących pozycjonowanie ale mimo tego, a może właśnie dlatego, że wszystkie obiecują spowodowanie dotarcia do pierwszej 10siątki , a dopiero zapłatę za to, to ja się ciągle waham. Niemożliwe jest przecież, żeby wszystkich w prowadzić na pierwsze miejsca. Komu zaufać i jak sprawdzić rzetelność firmy pozycjonującej?
  pozdrawiam Andrzej

  1. Witam serdecznie,
   W ciągu tego roku kilka razy miała miejsce aktualizacja algorytmu wyszukiwania Google. Mogło się to przyczynić do spadku pozycji Pana strony na istotne frazy kluczowe. Działa Pan w bardzo konkurencyjnej branży, dlatego uważam, że w najbliższym czasie pozycjonowanie strony przez profesjonalną firmę będzie koniecznością.
   Na rynku jest wiele agencji interaktywnych, które oferują pozycjonowanie stron. Wyboru trzeba dokonać świadomie i nie kierować się wyłącznie cenami, często bardzo atrakcyjnymi. Bardzo niskie ceny powinny budzić podejrzenia, co do jakości świadczonych usług.
   Zgodzę się z Panem, że miejsc w top 10 jest ograniczona liczba. Każda z agencji interaktywnych aspiruje do tego, aby je osiągnąć dla swojego klienta. Nie każda jednak ma ku temu predyspozycje – technologie, narzędzia, umiejętności.
   Podstawą weryfikacji firmy powinna być rozmowa z doradcą, który przede wszystkim jasno nakreśli plan pozycjonowania i dobierze właściwe frazy kluczowe. Należy jednocześnie upewnić się jakie strony internetowe są pozycjonowane przez daną agencję, zapoznać się z referencjami. Warto również popytać wśród znajomych, jaką agencję są w stanie polecić.

  1. Na stronie brakuje przede wszystkim tekstu zoptymalizowanego pod kątem fraz kluczowych, na których Pani zależy. Umieszczenie pozycjonowanych fraz w stopce stronie jest najlepszym rozwiązaniem. Obecnie juz się odchodzi od takiego eksponowania treści optymalizacyjnej. Tekst powinien brzmieć naturalnie, a jednocześnie zawierać wszystkie niezbędne frazy. Nie powinny być one wymieniane po przecinku.
   Co do właściwej weryfikacji firmy pozycjonerskiej, to powtórzę moją odpowiedź udzieloną Andrzejowi: podstawą weryfikacji firmy powinna być rozmowa z doradcą, który przede wszystkim jasno nakreśli plan pozycjonowania i dobierze właściwe frazy kluczowe. Należy jednocześnie upewnić się jakie strony internetowe są pozycjonowane przez daną agencję, zapoznać się z referencjami. Warto również popytać wśród znajomych, jaką agencję są w stanie polecić.

  2. Zdecydowanie przydałoby się zadbać o większą ilość unikalnej treści wprowadzającej oraz o unikalne opisy towarów – nie tworzy to duplicate content i znacznie podnosi reputację witryny.
   Metatagi są u Państwa za długie, w dobie Google Panda nie stosuje się również zlepków fraz kluczowych.
   Ad. wybory firmy pozycjonującej – link do artykułu

 8. Witam
  Bardzo proszę o informacje o najnowszej aktualizacji google – PONY
  – jakie zmiany wprowadzone przez nią mają wpływ na spadek witryny w wynikach?
  – jak można jej przeciwdziałać
  Z góry dziękuję za info

  1. – warto zmienić tytuł, by zawierał słowa na które chciałby Pan być wysoko.
   – warto prześledzić mój pierwszy wpis tutaj, by obejrzeć najpopularniejsze błędy w optymalizacji.
   – warto do strony pozyskać trochę linków, najprościej będzie dodać stronę do katalogów stron, np. katalog.onet.pl, katalog.gazeta.pl

 9. Szanowni Państwo,
  Planuje zmienić firmę, ktra udostępnia mi miejsce na serwerze, ponieważ nei można tam wgrać żadnego oprogramowania, jest to tylko powierzchnia dyskowa, powiedziano mi, ze jeżeli zmieni się adres IP serwera spadne w wyszukiwarce Google, czy to prawda?
  Dodam, ze tylko mam kampanie w google adwords, nie pozycjonuję sie płacąc za jakies linki, strona się wyświetla na pewne frazy sama, boję sie, ze zniknę:-)
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Joanna

  1. Również potwierdzam, zmiana IP strony w większości przypadków nie ma wpływu na pozycjonowanie, dla strony firmowej proszę unikać jednak tanich hostingów SEO, gdyż ich adresy IP są często bardziej narażone na weryfikację z punktu widzenia tzw. złego sąsiedztwa – jest tam zawsze sporo stron zapleczowych o niskiej reputacji.

 10. Witam, przygotowuje nowy projekt internetowy poza granica kraju, nigdy nie korzystałem z usług pozycjonowania, stąd brak wiedzy w tym zakresie.
  1) Czy prawdą jest, że lokalizacja serwera ma wpły na pozycjonowanie (jeśli pozycjonujemy stronę w azji, lepiej korzystać z azjatyckich serwerów, a nie europejskich)?
  2) Czy prawdą jest, że końcówka domeny również ma wpły na pozycjonowanie (domena .com vs. domena krajowa np .cn – chińska),
  3) Jak wygląda sprawa wykorzystywania myślnika w nazwach domen np, lepiej użyć nazwy (przykladowo): tania-pralka.com czy taniapralka.com?), serdecznie pozdrawiam i dziekuje z góry za pomoc.

  1. 1). Lokalizacja serwera nie ma znaczenia w pozycjonowaniu (ew. tak marginalną, że nie powinno być to powodem podczas wyboru serwera). Jako ciekawostkę mogę dodać, że bardzo duża ilość polskich firm hostingowych ma swoje serwery we Francji i Niemczech.
   Jednak istotny jest czas ładowania strony i tu jeżeli nasze strony przeznaczone są dla użytkowników lokalnych znajdujących się daleko od serwera może mieć wpływ na wczytywanie strony. Dlatego dobrym wyborem jest wybór serwera stosunkowo blisko docelowych odbiorców.
   2). Warto wybrać domenę z docelowym krajem pod który tworzymy stronę. Choć wybierając domenę globalną również można w panelu webmastera określić: “preferowany kraj dla domeny” (należy pamiętać, że dotyczy to domen: com, net, org, info, biz itd. a nie krajowych).
   3). Adres domeny nie jest tak istotny i zaryzykowałbym stwierdzenie, że każda z podanych domen ma taką samą “moc”. Kiedyś dało się odczuć, że domeny ze słowem kluczowym mają dodatkowy bonus, ale w ostatnim czasie to się zmieniło i tego bonusu już nie ma, lub w bardzo znaczącym stopniu się zmniejszył.

  1. Pierwsze co rzuciło się w oczy – to początek Twojego tytułu jest “o nas…” czyli większość mocy Twojej strony idzie właśnie w tą frazę, warto to zmienić.
   Podobnie jak u poprzedników (czyt. naszą pierwszą naszą inf. dot. optymalizacji) duplikat treści w obrębie domeny. Linkowanie wew. również pozostawia dużo do życzenia (odnośniki do str. głównej nie przekazują właściwie mocy).
   Brak atrybutów alt w obrazkach.
   Dość ryzykowne jest również wypisywanie słów kluczowych w stopce. Lepiej skupić się na treści strony głównej by na niej powstał tekst ze słowami kluczowymi, najlepiej również z ich odmianą.

 11. Szanowni Państwo,
  Bardzo dziękuję za odpowiedź dot firmy hostingowej.
  Planuję lifting serwisu, będa inaczej popodpinane podstrony.
  czy z punktu pozycjonowania moja strona zawiera rażące błędy?
  Będę wdzięczna za odpowiedź, np tytuły podstron itp.
  Pozdrawiam
  Joanna

  1. Przy zmianie strony istotne jest by struktura podstron pozostała taka sama bądź by adresy URL starych podstron były przekierowane (przekierowanie 301) na odpowiedniki nowych podstron. Gdy tego nie zrobimy, możemy spodziewać się spadków pozycji bo roboty google będą pamiętały naszą starą architekturę strony – która nagle zniknie. Ważne jest to również od strony linków prowadzących do naszej strony – ktoś kiedyś mógł np. na forum podać linka do naszej podstrony serwisu. I w chwili gdy jej nie będzie po prostu taka osoba może wyjść z niedziałającej strony. Dlatego tak ważne jest przekierowanie niedziałających już podstron na takie które jak najbardziej odpowiadają zawartością usuniętej podstronie.
   Co do tytułów podstron podstawowe minimum jest spełnione – tytuły są zmienne dla każdej podstrony. Należałoby je ew. dostosować do fraz które pozycjonujemy.

 12. Witam,
  Jaki powinien być termin wypowiedzenia umowy?
  Czy można pozycjonować frazę regionalną na Kraków jeżeli firma jest z Gdańska (jedna firma z konkurencji uważa że nie da się – topowa firma: bo google wie że siedziba jest w Gdańsku)
  Czy wpisy do katalogów się opłacają? “Siła” przekazywana naszej stronie można określić jako “nasz link”/”liczba wszystkich linków na stronie wychodzące i wewnętrzne”. W związku z tym jeżeli na katalog.gazeta.pl jest linków 100 000 to ta “moc” wyniesie tylko 1/100 000 o ile w ogóle jakiś pagerank jest przekazywany i nie ma “nofollow”…;)
  Druga sprawa:
  Nie ma sensu zadawać pytań “co zrobić by moja strona była wysoko” dlatego że żadna firma pozycjonerska nie odpowie faktycznie “co zrobić” (nie mówię tu o optymalizacji). To jest ich praca i trzeba to uszanować;)

  1. 1. Nasza firma oferuje umowę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. W bardzo rzadkich przypadkach stosujemy 1 miesięczny okres wypowiedzenia (nie dotyczy promocji).
   Czemu jest taki okres wypowiedzenia? Ponieważ podpisując umowę – my rozpoczynamy działania jak choćby dodanie strony do serwisów branżowych czy katalogów (jak np. katalog.onet.pl) w których koszt dodania waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Pomijając zakup dodatkowych domen, tworzenie tekstów itd. To wszystko stanowi o koszcie początkowym jakie ponosi firma pozycjonerska. Koszt na starcie waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
   Jako, że nasza firma rozlicza się “za efekt” klient mógłby równie dobrze po 1 miesiącu zrezygnować. W takim wypadku firma pozycjonująca ponosi niekiedy niemałe koszty a zysków nie ma – bo proces pozycjonowania jest długotrwały i wyniki pojawiają się od kilkunastu dni do kilku miesięcy.
   Dlatego klient powinien zrozumieć, że decydując się na pozycjonowanie firma pozycjonująca go na starcie ponosi koszty – które w przypadku dobrego działania firmy przekładają się na dobre pozycję a co za tym idzie zwrot nakładów pracy jakie poniosła firma – a klient cieszy się z wysokich pozycji. Sytuacja win-win.
   2. Wpisy z wartościowych katalogów przekazują tzw. “TrustRank” – czyli sprawiają, że witryna dla wyszukiwarek jest bardziej zaufana. Nie możemy tak matematycznie podchodzić do przekazywania mocy.

  2. Dziękuję za odpowiedź.
   Co natomiast z pytaniem o pozycjonowanie regionalne? Możliwe czy niemożliwe wg zasady jaką opisałem wyżej?

  3. Witam serdecznie,
   jeżeli chodzi o pozycjonowanie fraz regionalnych to nie ma dobrej odpowiedzi. Trzymając się słów to da się. Rezultaty takiego pozycjonowania mogą być jednak kiepskie i znacznie gorsze niż w przypadku stron, które mają w kontakcie miasto, na które pozycjonujemy. Tu chodzi także o wizytówki w usłudze Google Miejsca. Automatycznie skazujemy się na walkę niejednokrotnie o top3 wyników wyszukiwania, ponieważ nie jesteśmy w stanie wyświetlać się pod “mapami”. Odpowiadając jednak na pytanie czy da się pozycjonować frazę na miasto, które nie jest siedzibą firmy odpowiadamy TAK.

 13. Czy w tytule muszą być słowa kluczowe jeśli to sklep i tytułem jest nazwa artykułu ?
  Czy model:
  Tytuł: Nazwa artykuły
  Opis: Nazwa artykułu + opis kategorii (opis kategorii to słowa kluczowe)
  Jest do przyjęcia?
  Jak walczyć z krótkimi opisami na stronach pod kategorii na sklepie skoro wiadomo, że nie ma tam co upychac tekstu, bo wygląda to beznadziejnie.

  1. Witam serdecznie,
   Zarówno title strony, jak i description są właściwie opisane. Korzystniejsze z punktu widzenia robotów Google jest, jeżeli w tytule znajdą się słowa kluczowe, na które pozycjonujemy stronę.
   Pozycjonowanie produktów na podstronach wymaga stworzenia odrębnych treści. Budowanie siły podstron przebiega znacznie wolniej i mozolniej niż strony głównej, dlatego warto zadbać o krótkie opisy wprowadzające w zakładkach kategorii. W przypadku pozycjonowani poszczególnych produktów może wystarczyć unikalny opis konkretnego z nich.

  1. Witam serdecznie,
   jeżeli chodzi o naszą firmą to nie wykonujemy jakichkolwiek usług pozycjonowania poza granice kraju. Wynika to z ograniczeń technicznych. Wyznajemy zasadę, że jeżeli coś robić to robić to w 100% a nie półśrodkami. Sporo firm nawiązuje współpracę z firmami zagranicznymi w celu zakupu zaplecza obcojęzycznego. Nie chciałbym się wypowiadać zbytnio na temat możliwości pozycjonowania na ten rynek przez inne firmy w Polsce, ponieważ mogę nie posiadać wystarczającej wiedzy na temat konkurencji. Osobiście nie znamy ani jednej firmy, która profesjonalnie by się zajmowała pozycjonowaniem na rynek azjatycki.

 14. Moja strona otrzymała Filtr za zbyt szybkie pozycjonowanie. Linki do strony prowadzą z bardzo dobrych źródeł ( inne strony w topie). Jednak domena obecna (ma 3 miesiące) dostała filtr na niektóre frazy. Czy jest szansa przywrócenia tych fraz ?

  1. Witam serdecznie,
   dobre i skuteczne pozycjonowanie polega na sukcesywnych, miarowych działań. Szybkie pozycjonowanie to mrzonka i droga na skróty, która niestety się nie opłaca.
   Trudno jednoznacznie określić, kiedy strona “powróci do łask”. Polecam złożenie wniosku do Google o rozpatrzenie ponownej indeksacji strony. Jeżeli zależy Panu na domenie, to niestety, ale trzeba czekać.

  2. Panie Wojtku
   Filtr od Google może być różny, lecz jeżeli znikły wyłącznie niektóre frazy to nie ma problemu by wyjść z filtra, może to potrwać od 3 tygodni do 12 miesięcy dlatego wiele osób decyduje się na zakup nowej domeny. My proponujemy wyjść z filtra ponieważ jak Pan wspomniał prowadzą do strony wyłącznie dobrej jakości linki (domniemamy że pan zna podstawy pozycjonowania). Prosimy o kontakt, po dokonaniu analizy powiemy w jakim czasie można wyjść z filtra ( nie trwa to dłużej niż 3, 4 miesiące a niekiedy nawet po paru tygodniach pozycje wracają na stare miejsce a nawet wyższe).
   Pozdrawiamy Zespół Creative SEO

 15. Proszę o poradę co mogłabym zrobić,aby moja strona wyświetlała się przy wystukaniu w Googlach frazy “obrączki Gdynia”. Niedawno zmieniałam stronę i po modyfikacjach źródła strony, mam wpisane słowach-kluczach obrączki, ale jakoś nie widzę różnicy przed i po. Co mogłabym zrobić żeby strona była bardziej widoczna?

  1. Witam serdecznie,
   na Pani stronie brakuje przede wszystkim tekstu. Proszę napisać kilka zdań o swoich usługach w sposób przyjazny dla internauty jak i dla wyszukiwarki. Tekst taki powinien zawierać słowa kluczowe, na których Pani zależy, aby strona pojawiała się wysoko.
   Radziłbym również poprawić tytuł strony, słowa kluczowe keywords w kodzie źródłowym strony, tak aby zawierały polskie znaki.
   Branża jest bardzo konkurencyjna, dlatego uważam, że sama optymalizacja strony nie wpłynie znacząco na wzrost pozycji. Należy jej pozycjonowanie powierzyć profesjonalnej firmie.

 16. Witam, mam kilka pytań do Państwa:
  1. Czy optymalizacja i regularne linkowanie strony w katalogach może wystarczyć do wypozycjonowania strony w mniej obleganych frazach?
  2. Na jakiej podstawie decydować o strategii budowy zaplecza? Chodzi mi tutaj o model koła vs piramida linków.
  3. Do każdej pozycjonowanej strony warto budować zaplecze?
  4. Jakie dodatkowe działania polecają Państwo w celu pozycjonowania oprócz optymalizacji strony, linkowania w katalogach oraz budowy zaplecza?
  5. Jakie czynniki wpływają na pozycję wpisu w Google Maps?
  6. Jakie polecacie Państwo niezależne narzędzie do sprawdzania pozycji (oczywiście płatne opcje wchodzą w grę)
  7. Warto korzystać z dodawarek typu Publiker, OmniAdd?
  8. Warto korzystać z płatnych pakietów w seriwsach Ahref oraz Majestic SEO w celu badania konkurencji i poszczególnych stron?
  9. Czy reklamy Google AdWords mogą pomóc w pozycjonowaniu popularnych fraz?
  Będę niezmiernie wdzięczny za rzetelną odpowiedź na poszczególne pytania.

  1. Fajnie jak firma zajmująca się pozycjonowaniem testuje inna firmę 🙂
   Pozdrawiam.
   P.S.
   A tak dodatkowo:
   1. nie
   2. zarówno jeden jak i drugi nie są właściwe
   3. nie do wszystkich
   4. rozsądne
   5. obecnie zdecydowanie inne niż w Serpach
   6. WebTools
   7. nie
   8. przy odpowiednim zapleczu finansowym są czasem przydatne, lecz nie nieuniknione
   9. dobry żart 🙂

 17. 1. ile czasu trwa wypozycjonowanie mało wyświetlanego słowa w top3 google (organic);
  2. dlaczego wraz z zakończeniem umowy części firm pozycjonerskich gwałtownie spadają wyniki wyszukiwania?

  1. Witam Pana serdecznie,
   1. łatwe frazy są możliwe do wypozycjonowania do top3 w 3-5 tygodni.
   2. Niektóre firmy korzystają z Systemów Wymiany Linków. Upraszczając: działa to na zasadzie “włącz/wyłącz” a więc automat wykonuje pracę za człowieka. Dobrze zbudowane zaplecze nie jest możliwe do zdjęcia w krótkim czasie. Wymaga to tak jak przy jego budowie czasu i pracy.
   Niektóre firmy tworzą zaplecze z automatycznym dodawaniem linków przy stałym tekście stworzonym przez copywriterów. Jest to metoda pośrednia, coraz częściej nietolerowana przez wyszukiwarkę. W tym przypadku także jest możliwe sprawniejsze zarządzanie zapleczem, tym samym jego zdjęcie. Jeżeli miał Pan do czynienia z procesem szybkiego spadku pozycji Pańskiej strony internetowej to z dużym prawdopodobieństwem korzystał Pan z niewłaściwej firmy.

 18. Proszę o przedstawienie błędów na stronie (zrobionej we flashu) – czy jest w stanie dotrzeć do wszystkich potencjalnych klientów? Proszę również o wyjaśnienie co do pozycjonowania mojej strony. Zauważyłem, że pomimo zakupu reklamy w kilku mediach moja pozycja znacząco spadła. Z góry bardzo dziękuję za uwagi i podpowiedź.

  1. Witam serdecznie,
   stworzenie całej strony w technologii flash powoduje, że staje się ona niewidoczna dla robotów wyszukiwarki Google. Nie są w stanie ocenić Pana serwisu, stąd słabe pozycje w rankingu Google. Strona nie jest przyjazna pozycjonowaniu. Należałoby osadzić tekst w wersji html, lub rozważyć przebudowę serwisu, aby uczynić go bardziej przyjaznym.

  1. Witam serdecznie,
   przeoptymalizowanie strony jest tak samo złe jak brak optymalizacji. Wydaję mi się, że w Pana przypadku mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją.
   Ponadto treści, które Pana posiada na stronie nie są unikalne. Są one skopiowane w obrębie strony, jak i na innych serwisach www. Unikalność tekstów to bardzo istotny czynnik, który Google bierze pod uwagę przy ocenie stron.

 19. Jestem początkującym w e-biznesie, mnóstwo ofert od firm do pozycjonowania, jak to możliwe,że wszystkie umieszczą mnie na pozycjach 1-10 w przeglądarce Google,takie są 100% obietnice, to nie ma więcej e-sklepów?, każdy chciałby być w czołówce, komu uwierzyć,ceny są różne od 350/rok do 480/m-c, wszyscy obiecują to samo.
  Proszę zweryfikować moją stronę : http://www.bamis.com.pl;
  Chętnie przyjmę wszelkie uwagi i sugestie.
  Dziękuję i pozdrawiam.S.B.

  1. Witam serdecznie,
   jak Pan zauważył, widełki cenowe za usługę pozycjonowania są spore. Z czego to wynika? Z podejścia poszczególnych agencji do tematyki pozycjonowania i prowadzonych przez nie działań. Niska cena nigdy nie idzie w parze z jakością usługi. Tak już zostanie.
   Są firmy, które oferują bardzo tanie pozycjonowanie (nawet od 350 zł rocznie). Mówiąc szczerze, są to firmy, które od samego początku wiedzą, że chcą mało zrobić, ale swoje zarobić. Nie ma w tym przypadku mowy o stosowaniu metod zgodnych z wytycznymi Google ds. SEO. Stronę pozycjonują najczęściej automaty, a generowane linki zapleczowe są bardzo niskiej jakości. Nie brakuje w sieci (także na tym blogu) informacji i nagłych spadkach pozycji strony, czy karach nałożonych przez Google. Są one najczęstszym następstwem korzystania z taniego pozycjonowania.
   Dobre pozycjonowanie musi kosztować. Budżet powinien zaczynać się od kilkuset złotych miesięcznie. Wyższa cena pozycjonowania jest dowodem na to, że agencja inwestuje w stronę klienta, w teksty, zaplecze. Działania prowadzone są “ręcznie”, bez udziału automatycznych systemów. Tym samym wyniki pozycjonowania są lepsze, bardziej stabilne i nie podlegają tak silnym restrykcjom ze strony wyszukiwarki.

  1. @ Pani Magdaleno
   Słowa kluczowe proponuję wybrać analizując statystyki wejść na Pani stronę, patrząc na strony konkurencji (to co mają w tytule, opisie, słowach kluczowych). Może się Pani również wspierać narzędziem od google: https://adwords.google.pl/select/KeywordToolExternal?forceLegacy=true
   Co do początków pozycjonowania – to tradycyjnie jeżeli jest to Pani początek z pozycjonowaniem proponuję wybrać najpopularniejsze katalogi stron (jak choćby katalog.onet.pl) warto nie pomijać płatnych katalogów.

  2. Pani Magdaleno, na początek polecamy zapoznać się z przygotowanymi przez specjalistów materiałami odnośnie pozycjonowania. Jest to doskonała lektura dla początkujących:
   http://www.firmy.net/blog/pozycjonowanie-dla-niewtajemniczonych-czym-jest-jak-dlugo-trwa-i-od-czego-zalezy-jego-koszt.html
   http://www.firmy.net/blog/najskuteczniejsze-metody-doboru-slow-kluczowych-do-pozycjonowania.html
   http://www.firmy.net/blog/najlepsze-praktyki-optymalizacji-strony-www-pod-katem-slow-kluczowych.html
   Jak pojawią się u Pani wątpliwości lub konkretne pytania wówczas prosimy o zadanie ich.

  1. Witam ponownie,
   Mam jeszcze jedno pytanie czy sposób oddzielenia słów kluczowych wpisanych do META Keywords w moim sklepie Gratismania ma wpływ na pozycjonowanie? Tzn.: czy poszczególne słowa powinny być oddzielane tylko spacją czy przecinkiem i spacją? dziękuję i pozdrawiam

  1. Przede wszystkim każdą prezentację w portalu Firmy.net należy uzupełnić tekstem. Dopiero wówczas prezentacja najbardziej zyskuje na sile pozycjonowania całego portalu. Posiada Pan bezpłatny WPIS, zatem proponujemy zacząć od poniższych 3 działań, które mają decydujący wpływ na indeksację w Google.
   1. Należy skupić się na słowach kluczowych, które należy optymalnie dobrać, mając na uwadzę profil działalności oraz wykonywane usługi. Proszę się wczuć w rolę klienta i pomyśleć, jakie słowa wpisywałby w wyszukiwarkę, gdyby poszukiwał firmy jak Pańska.
   Proszę kliknąć w link i zalogować się: http://profil.firmy.net/oferta-firmy/slowa-kluczowe.html
   2. Następnie należy przygotować unikalny (!) opis firmy, który będzie zawierał wybrane słowa kluczowe, tak aby roboty Google oceniły treść jako wartościową i “na temat”. Należy również przedstawić, co wyróżnia Pana ofertę od konkurencji (np. ma Pan wieloletnie doświadczenie lub Pana gabinet znajduje się blisko centrum), tak aby potencjalni klienci zainteresowali się Pana ofertą i nie szukali dalej.
   Natomiast uzupełnienie “krótkiego opisu” wyświetlanego na liście firm zwiększa liczbę osób odwiedzających Pana prezentację, ponieważ ciekawie napisany opis zachęca je do wejścia i zapoznania się ze szczegółami oferty.
   3. Uzupełnić katalog produktów i usług. Przede wszystkim zawrzeć w katalogu te usługi, które chciałby Pan promować (np. terapia dla małżeństw) oraz dodać odpowiednie opisy, które zawierają słowa kluczowe dla danego produktu/usługi.
   Jeśli doda Pan do usługi okazję (rabat czasowy), wówczas Pana usługa będzie dodatkowo promowana w serwisie Okazje.Firmy.net, co na pewno wzbudzi zainteresowanie klientów.

 20. Moja strona jest pozycjonowana na jedną frazą, była w przedziale 10-15 i w mapach Google 97 pozycja), teraz podniosła się jej pozycja w mapach (3 poz) ale zniknęła z wyników wyszukiwania, co się stało? Czy można coś z tym zrobić?

 21. Sklep do końca października znajdował sie w TOP10 na kluczowe frazy a teraz wypadł gdzieś na koniec wyszukiwarki. Dostałem odpowiedź z google, że nie było ręcznej interwencji. Co może być przyczyną? Pozdrawiam

  1. Witam serdecznie,
   wypadnięcie serwisu z top 10 wyników wyszukiwania nie musiało być spowodowane ręczną interwencją. Mogło ono nastąpić wraz z ostatnią aktualizacją algorytmu wyszukiwania. Trudno na pierwszy rzut oka dopatrzyć się przyczyn takiego działania.
   Na pewno istotne dla Pana sklepu byłoby stworzenie silniejszego zaplecza. W tym momencie strona jest dodana do jedynie kilku katalogów branżowych. Warto w tej kwestii zwrócić się do profesjonalnej agencji pozycjonerskiej.

 22. Nie mam jeszcze strony. Chcę ją zrobić. Branża – finanse i ubezpieczenia. Jakie nakłady na budowę strony + pozycjonowanie. Za info bedę zobowiązany. Pozdrawiam

  1. Panie Józefie,
   wszystko jest uzależnione od tego jaki charakter będzie miała strona. Koszt strony internetowej jest różny. W naszej firmie oscyluje w granicach 1600-2000 zł netto. Odnośnie pozycjonowania koszt może się wahać od 500 zł do 5000 zł netto miesięcznie (finanse są bardzo ogólnym zagadnieniem). Wszystko uzależnione oczywiście od efektów.

 23. Witam, mam pytanie,
  Czy warto zlecać firmie pozycjonującej pozycjonowanie na frazy podobne do siebie. np. kamienie ogrodowe, kamienie do ogrodu? wiemy ze za każdą frazę trzeba płacić. czy ma to sens?czy nie lepiej używac fraz różnych od siebie? pozdrawiam

  1. Witam serdecznie,
   warto, ponieważ frazy mimo, że podobne, są tak naprawdę odrębnymi wyrażeniami, które są wpisywane przez Pana potencjalnych klientów. Każde z nich charakteryzuje się też odrębną miesięczną liczbą wyszukiwań.
   Jako rozwinięcie tematu polecam nasz artykuł na blogu firmy.net opisujący właściwy dobór fraz kluczowych do pozycjonowania.
   http://www.firmy.net/blog/najskuteczniejsze-metody-doboru-slow-kluczowych-do-pozycjonowania.html

  2. Proszę pamiętać również, że pozycjonowanie na większą liczbę fraz kluczowych powoduje obniżenie cen jednostkowych poszczególnych wyrażeń. Poprzez pozycjonowanie wyrażeń ogólnych i doprecyzowanych otrzymujemy wartość dodaną, która nie jest osiągalna przy skromnym pozycjonowaniu na kilka fraz ze sobą niezwiązanych. Mianowicie, strona zostaje samoistnie wypozycjonowana nawet na frazy nie objęte pozycjonowaniem. Jest to istotny efekt pośredni, który uzyskujemy przy pozycjonowaniu wielu fraz kluczowych.

 24. Witam serdecznie,
  Będę wdzięczna za odpowiedź, czy teksty pisane na dole strony, zazwyczaj na szarych polach, faktycznie są niezbędne do pozycjonowania strony? Teksty te nie są faktycznie treścią strony, ale podobno mają służyć robotom google. Czy to prawda?
  Pozdrawiam

  1. @ Monika
   Istotne jest by pozycjonowana strona zawierała teksty z pozycjonowaną treścią, jednak pisanie jej drobną czcionką w stopce strony nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zalecamy przewidzieć w szablonie strony miejsce w bardziej centralnej części strony i tekst napisać “pod ludzi” i przy okazji pod wyszukiwarki. Nigdy nie powinniśmy pisać tekstów wyłącznie pod wyszukiwarki na naszych stronach.

 25. Witam,
  co mogę zrobić, żeby poprawić wyniki mojej stronki bez budowania zaplecza – pozycjonuję się poprzez treści oraz dodawanie do katalogów (głównie bezpłatnych) jednak czasami strona “bez przyczyny” spada z top 10 i bardzo pomału wraca na poprzednie miejsce. Interesują mnie jedynie 3 frazy, które w narzędziach są określane jako średnie – czyli nie powinienem mieć problemu z utrzymaniem strony na wysokich miejscach. Dodatkowo mam konta na facebooku i google+ gdzie zamieszczam krótkie informacje o firmie z odpowiednimi odnośnikami.
  Dzięki za ewentualną odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Panie Szymonie,
   dywersyfikacja anchorów, dywersyfikacja zaplecza jest niezwykle istotna w pozycjonowaniu. Dodawanie tylko do katalogów i to bezpłatnych nie zagwarantuje Panu wysokiej stabilnej pozycji w wyszukiwarce. Biorąc pod uwagę ciągłe zmiany w algorytmie będzie Pan miał problemy z ustabilizowaniem efektów swojej pracy.

 26. Jak powinienem optymalizować tekst na mojej stronie? Czy wystarczy, jeśli kluczową frazę oznaczę “strong”, czy może powinienem też inne, ważne słowa jakoś wyszczególnić, np. przez “b” lub “i”?
  Jak wpisywać słowa kluczowe danej podstrony? Ile ich wpisywać? Czy maksymalnie dużo, czy jakąś konkretną liczbę? Wiadomo, że na pewno jedną wiodącą frazę, ale czy również inne? Czy jeżeli umieszczam jakąś frazę w słowach kluczowych podstrony, to musi się ona znaleźć w tekście na tej podstronie i czy musi zostać w jakiś sposób wyróżniona?

  1. Panie Macieju,
   w żaden sposób wyróżnianie interesujących nas fraz nie jest narzędziem bezpiecznym, szczególnie gdy robi się to nagminnie. Tekst ma być przede wszystkim naturalny, proszę nie skupiać się na nasyceniu fraz, szczególnie w pojęciu ilościowym. Liczy się jakość. Pisząc więc teksty niech Pan myśli o jak najlepszym sprzedaniu swojej usługi czy produktu.

 27. Witam serdecznie.
  Proszę o porady. Posiadam stronę od 2 miesięcy. Zleciłem pozycjonowanie firmie od samego początku, ale wydaje mi się, że firma nie ma w tym doświadczenia. Sposób rozliczania płatność za wyniki.
  Pozdrawiam
  Robert.K

 28. Witam,
  bardzo proszę o pare słów komentarza na temat strony http://www.generalaudyt.pl, głównie chciałbym wypozycjonować frazy związane z badaniem sprawozdań finansowych i usług biegłych rewidentow. Czy za częste użycie słowa kluczowego np biegły rewident (w różnych odmianach) na stronie (title, description i sam tekst strony) może spowodować że jest ona jakos blokowana przez google?
  Używam równiez AdWords od paru tygodni i mam bardzo słabe wyniki jakości słów kluczowych. czy lepiej zrezygnować z paru słów kluczowych czy np stworzyc różne kampanie dla różnych słów kluczowych?
  na razie mam zamiar pozycjonować sam więc wszelkie uwagi mile widziane

 29. Witam,
  Mamy świetny produkt, dobrą stronę z unikalnymi tekstami – jedyny problem to wypozycjonowanie strony na popularne u konkurencji frazy “uzdatnianie wody”, “twarda woda”, “kamień kotłowy”.
  Co jeszcze możemy zrobić z tym problemem? Wszystko generlanie wygląda dobrzea wyniku nie ma …

 30. Witam,
  będę wdzięczna za wskazówki dotyczące optymalizacji strony http://www.PrestiGoTravel.pl
  To biuro podróży specjalizujące się w wyjazdach do Austrii. Strona pozycjonowana jest od ponad roku przez agencję marketingową, ale nie jestem zadowolona z wyników, rzadko kiedy pojawia się w wynikach wyszukiwania dla zapytań związanych z wyjazdami do Austrii. Co mogę zrobić samodzielnie, aby lepiej zoptymalizować treść strony pod kątem wyszukiwarki google i wpłynąć na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania? W jaki sposób prawidłowo robić opis strony, tytuł, opisy grafiki.
  Czy w tej chwili opisy zdjęć są prawidłowe?
  Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

  1. @ Pani Małgorzato
   Radziłbym samodzielnie nie podejmować żadnych kroków dot. optymalizacji i pozycjonowania strony bez konsultacji z firmą która Panią obsługuję – może to mieć złe skutki. Co do samej optymalizacji ciężko stwierdzić czy jest dobra nie znając pozycjonowanych fraz – bo to pod nie się optymalizuję stronę. Ale wspomniała Pani coś o wyjazdach – którego moim zdaniem chociażby w tytule brakuję. Choć to są tylko moje domysły nie znając szczegółów.

 31. Proszę o wskazówki dotyczące optymalizacji mojej strony http://mildis.pl
  Zaznaczę, że sklep mam na platformie istore i nie posiadam pełnego dostępu do kodu źródłowego. Problem mam np. z tym, by wstawić odpowiednio długi “title”. Aby to zrobić musiałbym stworzyć długą nazwę produktu, a to nie wyglądałoby profesjonalnie i sensownie. Co jest w związku z tym lepsze: wydłużenie nazwy podstrony, co zawsze wiąże się z wydłużeniem adresu tej podstrony, czy użycie krótkiego tagu “tittle” i jednocześnie krótkiego linku?
  Czy dobrze robię, rozpoczynając opis na stronie od nazwy podstrony (zazwyczaj danego produktu) w znaczniku “h1″?
  Czy odpowiednie opisanie zdjęć dodanych do podstron ma wpływ na ich pozycjonowanie? Jak najlepiej opisywać zdjęcia?
  Jeżeli mam na stronie dwa (lub więcej) produkty (podstrony) opisane identycznie (prócz niewielkich elementów tekstu), to tylko jedna z podstron pozycjonuje się jako strona z unikalnym tekstem, czy może każda z nich uznawana jest jako treść powielona?
  Czy istnienie takich powtórzeń wpływa na jakość całej strony?

 32. Witam,
  proszę o sprawdzenie witryny uchwyty-meblowe.com. Google pobiera mapę strony z liczbą 413 stron, natomiast stron zindeksowanych jest 0. W pewnym momencie osiągnęła liczbę około 300 i systematycznie spadało do zera. W zakładce statystyki indeksowania pojawia się kominikat o niewybranych do indeksu stronach: Liczba 713″ URL-e w Twojej witrynie przekierowujące na inne strony lub URL-e, których zawartość jest w istotnym stopniu podobna do treści pozostałych stron”.
  Na dzień dzisiejszy od grudnia 2011 zindeksowanych łącznie 71 stron z 413.

  1. Proszę w Google.pl wpisać operator site z nazwa domeny: site:uchwyty-meblowe.com
   sam Pan się przekona ile jest kopii serwisu w subdomenach. Należy je usunąć.

  2. Dziękuję za odpowiedź. Proszę o informacje, w jaki sposób doszło do skopiowania w sudomenach. Faktycznie w opcjach dla webmastera pobierałem strony do indeksowania, może niepotrzebnie każdą z osobna? Google zawsze się pyta czy pobrać całą stronę z subdomenami czy nie. Ja dodawałem każdą podstronę osobno + dodatkowo domenę główną.
   A w jaki sposób mogę usunąć skopiowane serwisy w subdomenach ?
   Dziękuję.

  1. Strona wyświetla się w dużym procencie na frazy które jej nie dotyczą. Wejscia z tych fraz są bardzo kiepskiej jakości. Czy jest jakaś metoda poinformowania o tym google? Jakiś mechanizm podobny do fraz wykluczających w AdWords?

 33. Proszę o poradę dotyczącą pozycjonowania strony solekmotocykle.pl oraz o wskazanie zaufanych firm zajmujących się pozycjonowaniem. Chciałabym się również zorientować o zakres cenowy takiej usługi? Oraz czy warto korzystać w płatnych reklam typu adwords?
  Dziękuję,
  Pozdrawiam
  Anna

  1. Witam.
   Strona była już pozycjonowana lub co najmniej mocno katalogowana ze zbyt małą dywersyfikacją źródeł i anchorów. Jeżeli jest zafiltrowana to wyjście z tej przypadłości nie jest sprawą łatwą.
   Odnośnie wyceny to polecam serwis:
   http://www.wycenaslowkluczowych.pl/index.php
   W tym projekcie ma Pani same zaufane firmy SEO.
   Czy warto korzystać z AdWords, jezeli nie ma innej alternatywy to tak.
   Pozdrawiam.

 34. Dzień dobry zależy mi na wypozycjonowaniu strony z fotografia ślubną http://www.jaceksiwko.com na frazy lokalne związane z Trójmiastem. Czy oprócz tworzenia zaplecza polecacie dodawanie strony do płatnych katalogów, jeśli tak to do jakich. Byłbym wdzięczny za kilka porad dotyczących optymizacji mojej strony. Pozdrawiam

  1. Witam.
   Katalogowanie ma mniejsze znaczenie, dobre jest na początek, lecz nie w zbyt dużej liczbie. Kilkanaście katalogów moderowanych, najlepiej tematycznych z wysokim PR nie tylko strony głównej ale i podstron to odpowiednia liczba. Ważne jest by każdy wpis był unikalny zarówno pod względem tytułu jak i treści.
   Dodanie do słabych katalogów z mnóstwem wpisów o zduplikowanym content -cie lub dużej liczby przesuwa stronę tylko do dołu w wynikach wyszukiwania.
   Strona jest dostępna pod różnymi adresami oraz zdecydowanie ma zbyt mało tematycznej treści na stronie głównej oraz nieprawidłowo skonstruowane metatagi.

 35. Mam jeszcze jedno pytanie jak Google traktuje polskie znaki ? Jeżeli wystąpią słowa kluczowe np. pilka nozna albo jeżeli brak kodowania pilka no?zna. Jak Google traktuje takie linki ?

 36. witam,
  Mamy nową stronę i trochę nam brakuje tekstów. Pyatnie co będzie jeśli strona jako wizytówka nie będzie rozwiajać się. W którą stronę ma pójść pozycjonowanie ?

  1. @ kctih
   Trzeba mieć na uwadze, że firmy pozycjonujące by utrzymywać pozycję często opłacają linki na różnych serwisach. Bądź trzymają na własnych zapleczowych stronach. W chwili gdy umowa się kończy – takie linki są najczęściej ściągane i wtedy można zauważyć spadek pozycji.

 37. Witam,
  co trzeba zrobić na naszej stronie – ww.tmcpolska.pl – aby bardziej wypozycjonować stronę w wynikach wyszukiwania? czy linkowanie z katalogów stron spowoduje poprawę Page Rank a tym samym zwiększy pozycję w wyszukiwarkach?
  Pozdrawiam

  1. @ tmcpolska
   Linkowanie z mocnych katalogów na pewno może wpłynąć na poprawę pozycji. Unikałbym masowego linkowania z niskiej jakości katalogów.
   Co do samego PageRank – nie ma on bezpośredniego przełożenia na pozycję. Może być pomocny przy dobieraniu odpowiednich źródeł linkowania – ale sam w sobie nie poprawia pozycji i równie dobrze strona z PR0 może być dużo wyżej niż strona z PR5.

 38. Witam Państwa.
  Proszę o ogólną ocenę i ewentualne wskazówki. Stronę pozycjonuję na róznych portalach, lecz nie wiem jak dotrzeć wyżej w wyszukiwarce googl.
  Pozdrawiam

  1. @ Marcin
   – do TITLE wstawiłbym słowa na których nam zależy
   – na stronie głównej nie ma tekstów (są tylko obrazki) zmieniłbym je na tekst w którym pojawiałyby się pozycjonowane słowa.
   – stronę warto również dodać do mocnych katalogów.

  1. Witam serdecznie,
   szansa na osiąganie wysokich pozycji jest, ale musi Pan działania promocyjne zakroić na szeroką skalę. Branża meblarska jest jedną z najtrudniejszych do pozycjonowania. Musi Pan się skupić na stworzeniu unikalnych wartościowych tekstów na stronie oraz zainwestować w solidne zaplecze dla swojej witryny.
   Kampanie należy oprzeć o większa liczbę fraz kluczowych (pozycjonowanie wyłącznie wskazaną frazę nie przyniesie efektu). Jeżeli realizuje Pan swoje usługi głównie w najbliższej okolicy warto w kampanii pozycjonować wyrażenia regionalne (związane z miastem, regionem).

  2. @ Meble
   Oczywiście teoretycznie każda strona ma takie szanse. To, że strona stoi na subdomenie nie przekreśla jej. Choć trzeba mieć na uwadze, że np. jak domena główna zostanie zbanowana – to nasz serwis w subdomenie również może być.
   Co do frazy – to strona wymaga optymalizacji pod nią (chociażby dodanie to title). Oraz troszkę większych nakładów pracy / finansowych – tu mając na myśli pozyskiwanie linków.

 39. Witam,
  Prosze o wskazówki, jak można usunąć llinki, które wykrywa robot google przy indeksowaniu strony http://www.serwistech.pl Wykryto 130 wewnętrzych linków, chciałbym mieć możliwość usunięcia większości z nich. Próbowałem zrobić to w pliku robots.txt na serwerze, ale problem pojawia się nadal.
  Pozdrawiam

 40. Dzień dobry,
  świetny pomysł z tymi poradami! Prosiłabym o analizę strony http://www.wyspybergamuty.pl.
  Interesuje mnie także czy i w jaki sposób mogłabym pozycjonować stronę w wyszukiwarkach w iinych krajach. Strona, o którą mi chodzi (www.araratsguide.com) jest głównie widoczna w Polsce, a jak powinnam się do niej zabrać, by osiągałą lepsze pozycje, gdy ktoś np. z Niemiec, szuka informacji na ten temat?
  Dziękuję!

  1. @ Karolina
   Zacząłbym od przygotowania strony pod dany język. W tym przypadku stronę po niemiecku w domenie .de
   Odpowiednio ją zooptymalizować pod pozycjonowane frazy.
   Potem tradycyjnie – na początek dodać do katalogów w danym kraju.

 41. Czy większa ilość domen powiedzmy około 3-4 szt. z przekierowaniem do jednej i tej samej strony zwiększy ruch na stronie i pozycję w wyszukiwarce???

  1. Moja strona powiedzmy już ma jakąś pozycje w google, ale nowe domeny planuje dopiero zakupić i robić z nich tylko przekierowanie do mojej strony. I te nowe domeny też muszą mieć swoją pozycję w google?? przecież one de facto nie będą miały treści tylko będą przekierowywały..

 42. Witam,
  Czy mogę prosić o uwagi do strony http://wytworniatlenu.pl ? Domena ma już kilka lat, ale dopiero w tym roku powstał właściwy serwis. Proszę o wskazówki odnośnie zastosowanego rozwiązania na stronie głównej, jaki wpływ ma takie rozwiązanie na pozycjonowanie, czy powinnam to zmienić? Jakie działania mogę wykonać sama, aby pozycja w google rosła, dodam tylko, że webmasterem nie jestem 🙂 Na razie zamieściłam kilka wpisów w katalogach 🙂 Będę wdzięczna za odpowiedzi.
  Pozdrawiam,

 43. Jaką tanią formę promocji najlepiej wykorzystać do poprawy pozycji w googlach względem słów kluczy? google adwords sporo kosztuje a rezultaty są różne..czasem naprawdę strona jest w wysokich pozycjach a czasem nie….jest jakiś podobny system bądź odpowiednik takiego adwordsa?bądź może jeszcze jakiś inny sposób aby się promować ale tak, aby inwestycja sie zwróciła?
  Pozdr

  1. @ witold
   Przyczyn braku odzewu może być wiele m.in.:
   – nieodpowiedni dobór fraz do pozycjonowania
   – niskie pozycje fraz pozycjonowanych
   – strona nie zachęca do kontaktu (m.in. brak formularza kontaktowego)

  1. Witam serdecznie,
   Pani strona http://www.szkoleniazamiastem.pl jest dość uboga w treść (przynajmniej na stronie głównej), a to unikalna treść jest jednym z najistotniejszych wyróżników przy ocenie strony przez wyszukiwarkę. Brakuje optymalizacji kodu strony. Ponadto źródeł, z których można dotrzeć w sieci na pani stronę jest mało – głównie portale pracy, serwis firmy.net.
   Należy zlecić gruntowną optymalizację strony i pozycjonowanie. Bez utworzenia zaplecza ze spora ilością unikalnych wpisów nic się nie wskóra, ponieważ branża szkoleniowa należy do jednych z najbardziej konkurencyjnych i “przebić się” do top 10 nie jest łatwo.

  1. Panie Leszku,
   oczywistym faktem jest, że zmiana strony z htmla na platformę CMS przyczynia się do poprawy widoczności strony. Przede wszystkim przyczynia się to do łatwiejszej i szybszej indeksacji. Nowoczesne CMSy są wyposażone także w narzędzie usprawniające optymalizację. Ponadto WordPress jest znakomitym narzędziem do łatwego generowania dodatkowej unikalnej treści w postaci komentarzy a z racji, że jest systemem blogowym indeksacja może następować niemal natychmiastowo.

 44. Witam. Mam działalność jednoosobową fryzjerską. W jaki sposób zwiększyć oglądalność prezentacji. Co najbardziej skupia uwagę klienta. Jakie oferty są najbardziej korzystne. Pozdrawiam

 45. Witam,
  Czy stronę utworzoną przez firmy net też mozna w jakiś sposób pozycjonować.
  Proszę o ewentualną podpowiedź i radę czy coś należy zmienić?
  Pozdrawiam

  1. @ Iwona
   – wielokrotny duplikat treści w obrębie domeny.
   – niewłaściwe linkowanie wewnętrzne
   – niewykorzystane odpowiednio atrybuty alt
   – prawdopodobnie nieodpowiedni title / description (powinien zawierać pozycjonowane frazy).
   To jedne z najbardziej rzucających się błędów optymalizacji.

 46. Czy moge wypozycjonowac swoja strone za darmo sam stosujac na serwer program Adder 8?
  Ile usluga pozycjonowania kosztuje w Panstwa firmie? Jaki jest koszt za jedna fraze i ile trwa pozycjonowanie dla jednej frazy np.: kwatery prywatne w gorach, pensjonaty w zakopanem, kwatery prywatne w zakopanem? Na jak dlugo jest podpisywana umowa z Panstwem? oraz wiem ze do 10 pozycji sie nie ponosi kosztow czy istnieje opcja pozycjonowania do 10 miejsca na dana fraze?
  Dodam, że frazy, ktore mnie interesują to:
  Agroturystyka nad morzem
  kwatery prywatne nad morzem
  kwatery prywatne nad jeziorem
  kwatery prywatne w gorach
  kwatery prywatne w zakopanem
  pensjonaty w zakopanem
  kwatery prywatne w Krynicy Morskiej
  Kwatery prywatne mierzeja Wislana
  kwatery prywatne w Katach Rybackich
  Pozdrawiam i czekam na szybki kontakt. Moj numer 531043477 michal kulkowki

  1. @ michal
   Używanie dodawarek może usprawnić pracę jednak by poprawnie ich używać trzeba mieć bardzo duże doświadczenie (nie chodzi tu o obsługę a sposób wykorzystania) dlatego osobom które dopiero zaczynają uczyć się pozycjonować a i nawet ciut bardziej doświadczeni użytkownicy mogą swoim stroną wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlatego ogólnie nie jest zalecane wykorzystywanie tego typu automatów.
   W sprawach ofertowych zapraszamy do kontaktu: http://www.s90.pl/kontakt/

  1. @ Art Studio
   Przede wszystkim nie ma uzupełnionego metatagu description. Oraz TITLE nie zawiera pozycjonowanych fraz. Bez znajomości fraz do pozycjonowania – ciężko stwierdzić nasycenie ich w treści. Warto również pomyśleć o innym atrybucie alt dla logo a najlepiej wykorzystać do linkowania wewnętrznego.

 47. “Witam,
  Jakich słów powinienem użyć(konkrety) aby strona poszła wyżej w wyszukiwarce google. Strona jest typu allegro ale o uproszczonej wersji i totalnie za darmo”

 48. “Witam,
  prowadzę firmę wdrażającą system HACCP, szkolę z systemów jakości, oraz układamy jadłospisy. W jaki sposób zwiększyć sprzedaż moich usług “klientom internetowym”, do tej pory gro moich klientów to klienci którzy trafili do mnie za pomocą “poczty pantoflowej”
  czy strona internetowa jest dobrze zaprojektowana? pozycjonowałem ją – ale nie zwiększyło to sprzedaży, jedynie generowało duże koszty.”

  1. @ Tomek
   Strona pozostawia od strony użyteczności trochę do życzenia – chociażby brak formularza kontaktowego (ale to tak poza tematem).
   Odnośnie optymalizacji strona ma standardowe błędy:
   – brak odpowiedniego title
   – duplikat treści w obrębie domeny
   – brak opisanych obrazków
   Do tego praktycznie nie ma linków prowadzących do strony.
   Patrząc na stronę nie da się napisać by wyglądała na taką która była kiedykolwiek pozycjonowania. Reasumując – zwiększenia sprzedaży nie mogło nastąpić bo realnie pozycjonowanie nigdy nie nastąpiło.

  1. @ Andrzej
   Faktycznie strona po sprawdzeniu najpopularniejszych błędów wydaje się być poprawna.
   Jedynie co rzuca się w oczy to niepotrzebne “Strona Główna” w title w stronie głównej – traci Pan najcenniejsze miejsce w kodzie strony (patrząć od strony seo) dla słowa które tak naprawdę jest bezwartościowe.

  1. Witam serdecznie,
   strona pod względem wizualnym prezentuje się dobrze. Jest intuicyjna i poruszanie się po niej nie sprawia problemów.
   Pod kątem optymalizacji i pozycjonowania jest już trochę gorzej. Warto na pewno zoptymalizować znaczniki meta w kodzie strony pod kątem najważniejszych fraz. Treśc na stronie tez powinna zostać pod tym kątem przeredagowana.
   Zaplecze strony jest niewielkie, ale co ważne widać, że w większości linki zostały zdobyte w sposób naturalny. To dobrze prognozuje na przyszłe pozycjonowanie.
   Ofertę otrzyma Pan na maila firmowego.

 49. Dzień dobry,
  Mam swoją stronę http://www.randor.pl. Zastanawiam się jednak na zbudowaniem nowej strony internetowej dotyczącej tylko wywiadu gospodarczego. Stąd moje pytanie, czy można w jakiś sposób połączyć strony ze sobą aby zwiększyć ruch? Strona http://www.randor.pl jest już trochę wypozycjonowana i chciałbym aby mogła w jaikś sposób “wyciągnąć” nową stronę w górę. Chodzi tutaj też o nazwę firmy, która byłaby taka na dwóch stronach www, jednak nowa miałaby inną domenę. Jaki ewentualny koszt byłby zbudowania nowej stronki i jej pozycjonowania (frazy do uzgodnienia)? Za odpowiedź będę wdzięczny. Pozdrawiam.

  1. Witam serdecznie,
   stworzenie strony na nowej domenie i jej pozycjonowanie zawsze wiąże się z rozpoczęciem prac praktycznie od samego początku. Strona, która jest obecnie wypozycjonowana nie ma żadnego wpływu na pozycje nowej i nie przekazuje na niej siły. Ponadto umieszczenie zbyt dużej ilości linków na nowej stronie prowadzących z dotychczas pozycjonowanego serwisu może spowodować uznanie strony pierwotnej za przejściową i nałożenie kary przez Google.
   Pozycjonowanie trzeba oprzeć na unikalnej treści strony i solidnym, zdywersyfikowanym zapleczu.
   Propozycję współpracy otrzyma Pan na firmowego maila.

 50. Witam!
  Pozycjonuję stronę, na wybrane przez siebie frazy od ponad roku. Jedna jest frazą bardzo obleganą i już druga firma nie jest w stanie umiescić mnie na 1 str. Inne frazy bywaja na 3miejscu – jednak nie generuja mi wejśc na stronę, tylko koszty. Co poleca się w takiej sytuacji? Ja rozwazam rezygnację, nie sądzę , że zmiana fraz na inne zmieni sytuację, bo jeśli wybiorę frazy bardzo oblegane, to znow nic nie osiągnę, a pozostałe też nie wniosą nic oprócz kosztów. W sumie nie wiem co dalej.

 51. Witam,
  Będę wdzięczna za fachową ocenę serwisu naszej firmy – http://www.ramzes.pl.
  Tworząc ja mieliśmy szczególnie na uwadze zastosowanie rozwiązań wspomagających pozycjonowanie. Liczę na fachową opinię, na ile nam się to udało i nad czym powinniśmy popracować.
  Z góry dziękuję za poświęcony czas.
  Pozdrawiam
  Ewa Kadys

 52. Proszę o sprawdzenie 2 naszych sklepów. Oba mają prawie rok ale erudytki.pl stoją od roku na 4 pozycji na podręczniki szkolne a femme-zone.pl są hen daleko na podstawowe słowa dotyczące kosmetyków naturalnych.
  Erudytki i femme-zone.pl są niby pozycjonowane cały czas oprócz tego też działaliśmy na linkach sponsorowanych, ale to nic nie daje. W czym jest problem, proszę o radę.

 53. Prowadzę stronę http://www.pitlab.pl/ oraz w wersji anglojęzycznej http://www.pitlab.com/. Sporo pracy wkładam w badania i eksperymenty, które opisuję na forum: http://www.pitlab.pl/forum/viewforum.php?f=12 w postaci zbliżonej do bloga. Są to unikalne teksty, mocno specjalistyczne, czyli nie dla wszystkich. Mam wrażenie że to co pisze na forum jest zupełnie nieużyteczne. Forum jest słabo linkowane i ogólnie mało kto tam zagląda.
  Czy rozsądnie było by pisać te treści jako artykuły i wrzucać na pierwszą stronę? Z jednej strony to może być ciekawe dla grupy klientów i budować pozycję eksperta, z drugiej strony nie wiem czy to nie będzie rozwadniać głównego sensu strony czyli prezentacji i platformy sprzedaży.
  Wdzięczny byłbym też za kilka słów ogólnego komentarza nad czym jeszcze warto popracować.

 54. “B. proszę o ocenę mojej strony. Zlecam pozycjonowanie, od kilku m-cy wyniki znacznie się pogorszyły, firma nie udziela mi konkretnych informacji, co jest przyczyną. Jakich zmian na stronie powinnam dokonać? Dziękuję. Barbara Skrzypczak”

 55. Witam,
  po wpisaniu w google site:uchwyty-meblowe.com wyskakuje, że jest bardzo wiele kopii w subdomenach.
  RCoMP napisał, że skopiowane serwisy trzeba usunąć. Proszę o informacje jak to zrobić oraz skąd się wzięło tyle tych kopii. Czy mogło być to spowodowane tym, że Narzędziach dla Webmastera Google pobierałem ręcznie strony do indeksu jako całą domenę, a dodatkowo każdą podstronę osobno?
  Jak najbardziej efektywnie wykorzystać mapy stron w Narzędziach Google? Czy pozwolić, żeby indeksował strony tylko korzystając z pobranej mapy strony, czy pobierać również ręcznie każdą stronę? Można ich pobrać miesięcznie 500,
  Dziękuję za odpowiedź.

 56. Witam serdecznie,
  Co Państwo uważają na temat wykorzystania google adwords dla małego sklepu internetowego. Czy może lepiej skoncentrować się na porównywarkach cen? Pytam, gdyż boksy reklamowe na portalach związanych ze sportem nie przynoszą wielkich rezultatów.
  Dziękuję za odpowiedź

 57. Witam
  Moja strona http://www.biznesplus.com.pl była do niedawna na 1-2 stronie wyszukiwarki ggogle. Obecnie spadła znacznie niżej. Sprawdziłem na stronie backlinkwatch.com i mam około 400 backlinków. Czy mogę prosić o jakąś poradę jak podnieść pozycję strony?
  Czy warto wykupić usługę np 10.000 backlinków z reklamy na stronie backlinkwatch?

 58. witam, mam pytanie w jaki sposób ustalić najbardziej przydatne – najbardziej poszukiwane przez klientów frazy. Chodzi o stronę szkoły tańca, dokladnie jak sprawdzić jakich sformułowan uzywają osoby potencjalnie zainteresowane nauką tańca ?
  Jakie frazy wpisują – ponieważ moje przekonanie może być błęsne – laicy mogą wpisywać zupełnie inne frazy.
  Jak to sprawdzić? jaka fraza cieszy się powodzeniem? czy frazy bardziej ogólne czy frazy bardziej szczegółowe.
  czy wystarczy np taniec warszawa czy musi być konkretna fraza : taniec towarzyski warszawa ? dziękuje za cenne wskazówki.

 59. Witam
  Proszę uprzejmie o analizę mojej strony.
  Posiadam stronę www od kilku lat i chciałbym ją teraz zamienić na nową zrobioną w cms-ie (z tą samą domeną) na tym samym serwerze.
  Co mogę zrobić ze starą stroną by pomóc nowej ?
  Czy jest szansa ,że nowa strona będzie tak samo widoczna w sieci jak poprzednia ? Proszę o poradę.
  Pozdrawiam
  Jacek

 60. Witam,
  Jeśli to możliwe proszę o ocenę dwóch witryn. Pierwsza to phobos.pl a druga phobos24.pl od którym znajduje się sklep internetowy.

 61. Witam serdecznie,
  proszę o informację co jeszcze można zrobić aby nasza strona firmowa była w topie wyszukiwarek.
  1) Aktualnie, od kilku tygodni, jest systematycznie dodawana do kilku katalogów tygodniowo(około 30-40 na miesiąc).
  2) Linki są w stopkach na forach internetowych (tematycznie związanych z IT i oprogramowaniem)
  3) Mamy kilka stron tematycznych (sprzedaż mobilna/zarządzanie centralne/urządzenia fiskalne) linkujące do głównej.
  Co ze strukturą strony/nagłówkami itp? Czy jest OK?
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

 62. Witam serdecznie bardzo proszę o wskazówki co zrobić aby zdobyć klientów , oraz w jaki sposób zabrać się za pozycjonowanie strony , co powinienem zmienić na stronie by była lepsza , z punktu widzenia klienta”

 63. Witam.
  Posiadam wykupioną domenę oraz stronę internetową
  http://www.3dprojektstudio.com.pl
  darmową stronkę na wix.com
  http://asiacamel.wix.com/3dprojektstudio#!portfolio
  a także wizytówkę internetową pod adresem
  http://www.firmy.net/projektowanie-wnetrz/3dprojektstudio,W7KYG.html
  Oprócz tego konto na facebook-u i nk.
  Jak można wypromować te strony w internecie przy zerowym lub bardzo niskim nakładzie finansowym. Czy są jakieś bezpłatne sposoby na promocję? Czy podbijanie ofert lub mailing np. na favore.pl jest opłacalne?Przynosi rezultaty?
  A logo? Jakie warunki należy spełnić, aby było rozpoznawalne, niebanalne, wyjątkowe, przyjemne w odbiorze?
  Oczywiście, jak większość, proszę o ocenę stron.
  Serdecznie dziękuję
  Pozdrawiam

 64. Witam mam pytanie czy moja strona posiada jakieś istotne, wpływające na odbiór strony błędy
  nasza firma promuje się po przez nazwisko, w naszym mieście jest ono jedyne i w miarę coraz bardziej rozpoznawalne czy jest to dobra strategia?
  firma codziennie reklamuje się na portalu lokalnym, bolec.info oraz poprzez pozycjonowanie strony w internecie a także metodami bardziej tradycyjne czyli plakaty na mieście
  witryna http://www.stempniewicz.pl
  Pozdrawiam oraz jestem otwarta na wszelkie sugestię

 65. A ja uważam że to klapa. Parę lakonicznych odpowiedzi i nic więcej. Jak spróbowałem w odpowiedzi na odpowiedź uzyskać jakieś szczegóły (chodziło o błędy w pozycjonowaniu) – nie doczekałem się odpowiedzi. Założyłem więc nowy wątek – również nic. Dla mnie słaba 3 jeśli miałbym oceniać.

  1. Dokładnie podpisuje się pod komentarzem Michała. Odpowiedzi bardzo ogólnikowe, najczęściej sprawiające wrażenie iż pisały je osoby które “wiedzą że dzwoni, ale nie wiedzą w którym kościele”. Z całą pewnością prawdziwych SEOwców tutaj nie znajdziecie ;)))

 66. Myślę, że te osoby dobrze znają odpowiedź na większość pytań, natomiast naturalnym jest, że nie podzielą się całą wiedzą do końca za darmo – tak to działa w biznesie, niestety.

 67. Witam,
  może ktoś pomoże. Poszukuję stron umożliwiających dodane artykułu. Zależy mi na stronach, które mają swoje serwery w usa. Czy ktoś posiada spis pressell page ze stanów. Dzieki.

  1. Chciałabym powrócić do tematu. Czy podobne tygodnie darmowych porad będą w przyszłości miały miejsce ?

 68. Powiem tak. Tytuł strony musi być bezwzględnie związany z firmą. Algorytmy wszystko wyłapią. Strony powinny być powiązane tematycznie. Na przykład strony o tematyce turystycznej muszą być związane z tematem turystyki.

Dodaj komentarz