Mała firma w sieci

Własna strona www. Zrobić ją samodzielnie, czy zlecić?

Ola Gościniak_Własna strona www
fot. rawpixel.com
721wyświetleń

Przed Tobą stworzenie strony www? Zastanawiasz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze: zlecenie wykonania strony www, czy samodzielne jej wyklikanie? Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca!

To, które rozwiązanie wybierzesz, jest uzależnione od czasu, jaki możesz poświęcić na przygotowanie witryny, środków na start, a także motywacji i umiejętności.
 

Samodzielne stworzenie strony to rozwiązanie tańsze, ale wymagające większego zaangażowania.

 
Nie jest prawdą, że zlecenie wykonania strony www programiście zdejmie z Ciebie wszystkie obowiązki. I tak będziesz musiał poświęcić czas na kompletowanie materiałów oraz komunikację z wykonawcą. Im rzetelniej się do tego przygotujesz, tym lepszych efektów będziesz mógł się spodziewać.
Samodzielne stworzenie strony www
Stronę www możesz wyklikać samodzielnie, nawet jeśli jesteś osobą początkującą w kwestiach technicznych. WordPress to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią się uczyć, zdobywać nowe umiejętności, a także mają czas na taką formę rozwoju. Samodzielnie stworzenie strony www szczególnie pod uwagę powinny wziąć osoby, które chcą nią same zarządzać w przyszłości, zamiast delegować to zadanie innym.
Dlaczego WordPress?
WordPress to system zarządzania treścią, czyli CMS, dzięki któremu jesteś w stanie stworzyć stronę internetową nawet bez znajomości programowania oraz zdolności graficznych. Wystarczy Ci umiejętność czytania ze zrozumieniem, dostęp do internetu i nieco wolnego czasu.
WordPress.org czy WordPress.com?
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że w tym artykule będę pisała o WordPressie.org, który jest darmowy. Warto zwrócić na to uwagę, bo często te dwa rozwiązania są ze sobą mylone. Tym samym ze strony WordPress.org możesz samodzielnie i za darmo pobrać pliki WordPressa i zainstalować je na własnym hostingu oraz podpiąć domenę. WordPress.com jest z kolei komercyjny — to hosting dedykowany pod WordPressa — wystarczy założyć konto, by móc z niego korzystać, ma on jednak bardzo okrojone opcje.
Zalety WordPressa
WordPress.org jest darmowym systemem. Jedyne koszty, jakie ponosisz, stawiając stronę www, to wydatki na utrzymanie serwera i zakup domeny, które są konieczne, by strona funkcjonowała. Ogromną zaletą WordPressa jest jego rozszerzalność — zaledwie kilkoma kliknięciami jesteś w stanie dodać nowe funkcje do strony WWW za pomocą dostępnych wtyczek. W ten prosty sposób możesz dodać na przykład mapę dojazdu, formularz kontaktowy, a nawet stworzyć sklep internetowy (za pomocą darmowej wtyczki WooCommerce).
 

Do tworzenia strony na WordPressie nie potrzebujesz zdolności graficznych.

 
Otrzymasz dostęp do darmowych, jak i płatnych motywów, dzięki którym możesz zmieniać wygląd swojej strony www.
Czego potrzebujesz?
Nie da się ukryć, że do stworzenia strony www potrzeba czasu, motywacji, cierpliwości i zdobycia umiejętności, które umożliwią Ci realizację celu. Internet jest pełen zarówno darmowych, jak i płatnych materiałów, książek i kursów dotyczących tworzenia krok po kroku strony na WordPressie.
Wykorzystanie tego sposobu na zbudowanie własnej strony internetowej to proces, w czasie którego mogą pojawić się także problemy. Dobrze mieć to na uwadze i nie zniechęcać się, jeśli trudności się pojawią. Dużą zaletą WordPressa jest jego popularność, dlatego też o wiele łatwiej w razie konieczności będzie Ci uzyskać poradę od innych osób, które korzystają z tego systemu CMS. Na Facebooku, stronach czy grupach dyskusyjnych szybko znajdziesz pomoc!
Ile to kosztuje?
Samodzielne stworzenie strony www jest zdecydowanie tańsze, niż jej zlecenie programiście – potrzebujesz od 50 do 400 zł na hosting, domenę i (opcjonalnie) zakup płatnego motywu graficznego (możesz jednak wybrać darmowy i zaoszczędzić). W każdej chwili możesz także zmienić motyw na płatny, jeśli będziesz mieć taką potrzebę. Na start czeka Cię kilka tysięcy darmowych motywów WordPressa w jego repozytorium. Zdecydowanie jest w czym wybierać!
Korzyści
Co więcej, wszystkie umiejętności, które nabędziesz w trakcie tworzenia strony internetowej, ułatwiają Ci jej obsługiwanie w przyszłości. Późniejsze aktualizacje, zmiany czy dostosowywanie strony www do swoich potrzeb nie będzie dla Ciebie trudne – poznasz panel WordPressa i zdobędziesz wiedzę, która Ci to umożliwi. Także edycja wyglądu i konfiguracja motywu nie będzie dla Ciebie szczególnym wyzwaniem. Samodzielnie możesz rozwijać swoją stronę www, dzięki wiedzy, którą już wcześniej zdobyłeś. W przyszłości za pomocą wtyczki WooCommerce możesz z powodzeniem stworzyć sklep online na WordPressie – także za darmo!
Zlecenie strony www
Zlecenie strony www wymaga od Ciebie dużo mniejszego zaangażowania niż stworzenie jej od podstaw samodzielnie. Wbrew pozorom to jednak także czasochłonny proces.
 

Zlecając komuś stronę www, musisz mieć jej wizję, aby dobrze zobrazować ją wykonawcy.

 
Pierwszym krokiem jest skompletowanie materiałów, co ułatwi komunikację z osobą wykonującą stronę internetową.
Koszty zlecenia wykonania strony www
O ile w przypadku samodzielnie stworzonej strony www zamkniesz się w budżecie od 50 do 400 zł, to za zlecenie zwykłej strony wizytówkowej zapłacisz u profesjonalistów minimum 1500 zł. Dodatkowo będziesz musiał doliczyć cenę hostingu, domeny oraz często też motywu, jeśli ten będzie płatny.
Dla kogo to dobre rozwiązanie?
Zlecenie strony www to dobry pomysł dla osób, które nie czują potrzeby zdobywania wiedzy na temat tworzenia stron www. To rozwiązanie ma jednak także kilka wad. Po pierwsze, nie zawsze będziesz mieć pewność, że trafisz na wykonawcę, który profesjonalnie podejdzie do tematu i stworzy skuteczną stronę dla Twojego biznesu. Po drugie – koszty. Są one zdecydowanie wyższe niż w przypadku, kiedy zdecydujesz się postawić stronę www własnymi siłami. Poza tym zaangażowanie w projekt zewnętrznego wykonawcy może wiązać się z dalszymi wydatkami, np. na zatrudnienie osoby, która będzie przeprowadzała konieczne aktualizacje na stronie, czy dokonywała na niej zmian, np. danych teleadresowych, oferty, zdjęć itd.
Efekty
Jeśli przyłożysz się do swojej pracy i potraktujesz ją jako wyzwanie, to finalnie może nie być większej różnicy między stroną www stworzoną samodzielnie, a taką zleconą wykonawcy. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że samodzielnie łatwiej będzie Ci osiągnąć dokładnie ten efekt, którego oczekujesz.
Decyzja należy do Ciebie!
Wybierz rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb. Jeśli masz mało czasu i duży budżet, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić przygotowanie strony www zewnętrznemu wykonawcy. Pamiętaj jednak, by nauczyć się sprawnego zarządzania witryną w przyszłości.
Masz więcej czasu, motywację i ograniczony budżet? Bez problemu samodzielnie wyklikasz stronę na WordPressie, bazując na wiedzy z internetu, kursach czy książkach. Robisz stronę www samodzielnie? Zadbaj o swoje miejsce w sieci, które będzie godnie reprezentowało Twoją działalność.

6 komentarzy

  1. Wszystko zależy co to ma być za strona, jakie ma mieć funkcjonalności. Jesli ma to być wizytówka to i można samemu. Jeśli strona ma zabierać ruch organiczny z google i ma być pozycjonowana to lepiej samemu nie ruszać. Potem i tak trzeba będzie poprawiać.

  2. WordPress oferuje szereg wtyczek umożliwiających odpowiednią optymalizację każdego wpisu. Dodatkowo edytor jest na tyle przejrzysty, że użytkownik doda bez problemu znaczniki H1, H2 itd. Odpowiednia jest także regularna aktualizacja skryptu.
    Jeżeli mamy czas to możemy stworzyć stronę samodzielnie metodą prób i błędów. Jeżeli nie mamy tego czasu, warto zlecić to odpowiedniej firmie, jednak należy już na wstępie domówić koszty takiej usługi.

  3. Stworzenie strony www samemu rzeczywiście może być dobrym pomysłem, ale trzeba podejść do tego profesjonalnie: przygotować się, zdobyć wiedzę. “Wyklikanie” motywu bez zdobycia wiedzy o SEO, optymalizacji grafik czy szybkości wczytywania spowoduje, że powstanie strona na trzy z minusem. Strona www to dość złożony “organizm”, czego bardzo często nie widzą osoby, które nie zagłębiły się w temat.

  4. Zgodzę, się, że stworzenie własnej strony na Wordpresiie jest łatwe. Jednak jeśli strona ma dobrze wyglądać i być bezpieczna nieodzowna jest znajomość choćby podstaw html i zagadnień bezpieczeństwa w sieci. Podobnie SEO. Co innego poczytać o SEO, a co innego umieć to dobrze zastosować. Nawet jeśli nauczenie się podstaw nie jest trudne, wymaga czasu, który można zainwestować lepiej, niż w jednorazową przygodę z www. Dodatkowo odradzam samodzielne tworzenie strony, jeśli ma mieć ona jakiekolwiek inne funkcje poza czysto informacyjną w podstawowym zakresie.

  5. Generalnie wszystko można zrobić samemu, strony też robią ludzie, nie kosmici, tylko pytanie czy masz odpowiednią wiedzę i czas na wykonanie strony. Jeśli dasz temat do firmy to prawdopodobnie pójdzie wszystko sprawniej. Z freelancerami bywa gorzej bo “Zawsze coś”, a to chory, a to gdzie musiał wyjść a to nie ogarnia technicznie (tego oczywiście nie powie), ale zwykle jest więcej problemów na drodze freelancera.
    Żadna osoba prowadząca firmę (nie mówię o wolnym zawodzie jak np. fotograf) nie będzie robiła strony samodzielnie bo szanuje swój czas i woli go wykorzystać na sprawy na których się zna.

Dodaj komentarz