ABC biznesu

Żyjemy w świecie influencerów – jak możemy to wykorzystać?

Współpraca z influencerami
fot. Nyana Stoica / unsplash.com
1kwyświetleń

Influencerzy królują w mediach. Każdych. Krajowych i zagranicznych, nowoczesnych i tradycyjnych, w przekazie pisanym, słuchanym i widzianym. Bycie celebrytą jest już dawno passé – teraz wypada być influencerem. Czy da się od tego uciec?

 
Być może, ale nawet na dalekich Bahamach, z dala od internetu, prawdopodobnie jakaś influencerka właśnie robi sesję zdjęciową na Instagram. Chciałoby się rzec, sięgając po internetowy klasyk, że „taki mamy klimat”. Zamiast z nim walczyć, warto przekuć go w sukces. W tym artykule wyjaśnię, dlaczego warto wpisać współpracę z influencerem na stałe w strategię marketingową małych i średnich przedsiębiorstw. Postaram się też wytłumaczyć najważniejsze – jak robić to dobrze?
Zacznijmy od samego pojęcia „influencer” – kim jest taka osoba? Co ją wyróżnia i sprawia, że bez wątpienia jest inspiracją dla innych? Influencer, wbrew pozorom, nie musi być absolutnym specjalistą w jakiejś dziedzinie czy doktorem nauk. Oczywiście może, ale nie musi. Musi natomiast posiadać 4 kluczowe cechy:

 1.  tworzyć content, czyli treści, które będą ciekawe, intrygujące i interesujące dla określonej społeczności (to mogą być filmy na YouTubie, ale też zdjęcia na Instagramie czy posty na blogu),
 2.  swój kanał komunikacji, czyli miejsce, w którym publikuje (blog, kanał na YouTubie, konto na Instagramie, fanpage na Facebooku etc.),
 3.  gromadzić wokół siebie jakąś społeczność, czyli odbiorców, do których docierają te publikacje,
 4.  a także to, co w szczególności wyróżnia go spośród innych form komunikacji marketingowej, czyli wizerunek. Wizerunek, którym influencer dzieli się z marką i dzięki któremu firma może skutecznie budować swój love brand.

Marketing oparty o współpracę z influencerami jest jedyną formą marketingu, która posiada wszystkie wyżej wymienione cechy. Po prostu – w pakiecie. Współpracując z twórcą internetowym otrzymujesz nie tylko określone świadczenia (zdjęcie, post czy film np. z lokowaniem naszego produktu), ale również organiczny zasięg i grupę odbiorców, do której dotrze materiał, wiarygodny odbiór przekazu oraz korzyść w postaci konkretnego wizerunku, którym dysponuje konkretny twórca.
Influencerzy to nie tylko osoby, które posiadają ponad 100 tysięcy obserwatorów czy subskrybentów w swoich social media.
 

Funkcjonuje również pojęcie mikroinfluencerów, którzy tworzą równie jakościowe treści skierowane do mniejszej, ale za to znacznie bardziej zaangażowanej społeczności.

 
Mniejsi twórcy doskonale sprawdzą się w przypadku promocji marek w obrębie konkretnego obszaru lub wybranej społeczności – dzięki analityce YouTube’a, Instagrama czy Facebooka jesteśmy (jako agencja i sieć partnerska YouTube’a) w stanie od ręki sprawdzić, co charakteryzuje grupę odbiorców danego twórcy internetowego i wykorzystać tę wiedzę w budowaniu strategii kampanii influencer marketingowej.
Oczywiście, influencerom zaufały już wielkie koncerny, takie jak CocaCola, PepsiCo, PLAY, Samsung, Nestle, Diageo i wiele innych. Dla części z nich współpraca z twórcami internetowymi jest kluczowym elementem całorocznych działań marketingowych. Czy to oznacza, że kampanie z influencerami są tylko dla dużych marek? Absolutnie nie. Warto wspomnieć o tym, że firmy o ugruntowanej pozycji na światowym (bądź krajowym) rynku, korzystają z influencer marketingu w innym celu niż mniejsze przedsiębiorstwa. Rozpoznawalnym firmom influencerzy pomagają w zwiększeniu już zbudowanej świadomości marki, komunikacji jej filozofii i dzieleniu się uwiarygodnieniem promocji dzięki zbudowanemu przez influencera wizerunkowi.
W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, głównym celem współpracy z influencerami jest budowanie zasięgu marki, tworzenie jej świadomości i dotarcie do osób, które wcześniej nie korzystały z oferty danego przedsiębiorstwa, być może tylko ze względu na to, że po prostu go nie znali. W obydwu rolach influencerzy spełniają się znakomicie! Przykładem mniejszego przedsiębiorstwa, które z sukcesem realizuje strategię marketingową opartą o współpracę z influencerami jest Meblik. Firma już kilkakrotnie współpracowała z influencerami. Efekty kampanii zrealizowanych wspólnie z twórcami działającymi na YouTubie można zobaczyć między innymi na kanale influencerki lifestylowej – AlexMandostyle, youtubera technologicznego – Ziemniaka i Magdy Beredy – młodej wokalistki. Łącznie same filmy na YouTubie w ramach współpracy z Meblikiem u pięciu zaangażowanych dotychczas Twórców zgromadziły ponad 1,2 miliona wyświetleń i zostały bardzo dobrze odebrane przez widzów każdego z tych kanałów. Mimo zróżnicowanej tematyki materiałów, średnio widzowie zostawili pod tymi filmami ponad 87% łapek w górę, czyli pozytywnych reakcji.
Po aktywacje z influencerami często sięgają także lokalne przedsiębiorstwa z sektora beauty – dobrym przykładem jest marka e-naturalne.pl, która zajmuje się dystrybucją produktów o własnych, oryginalnych recepturach oraz komponentów do stworzenia spersonalizowanych kosmetyków. Firma od kilku lat regularnie współpracuje z influencerami, głównie skupiając się na średnio i niskozasięgowych twórcach. Efektem współpracy jest znaczne zwiększenie świadomości marki, a przede wszystkim zachęcenie odbiorców do inwestycji w polskie, naturalne kosmetyki. Podobne efekty współpracy z influencerami osiągnęła także firma Fridge by yDe, która wielokrotnie pojawiała się na kanałach twórców internetowych i między innymi dzięki temu zbudowała swoją popularność i profesjonalny wizerunek. Warto również pamiętać, że wielu influencerów bardzo chętnie podejmuje się współprac z małymi, krajowymi przedsiębiorstwami, podkreślając w swoich materiałach rodowód marki i znaczenie inwestowania w polskie produkty.
Jednym z pierwszych pytań, które padają podczas planowania kampanii z influencerem (lub jeszcze przed!), jest: „Ile taka współpraca kosztuje?”. Odpowiedź brzmi – to zależy. W tej kwestii nie da się wyznaczyć ani krawędzi dolnej, ani górnej kosztorysu działań. Są twórcy internetowi, którzy podejmują się realizowania współprac w ramach barteru produktowego (bądź usługowego), jak i takie osoby, które poniżej określonej kwoty nie podejmą się żadnych działań na swoich kanałach. Wszystko uzależnione jest czynników takich jak: zasięg influencera, liczba aktualnych kampanii, plany dotyczące przyszłych współprac, liczba oczekiwanych świadczeń, prywatne preferencje i wiele, wiele innych. Niemniej jednak – warto pytać i wysyłać propozycje, ponieważ nierzadko kwoty wynagrodzeń okazują się niższe od tych, jakie zakładaliśmy na początku. Warto skontaktować się z platformą obsługującą influencerów, która pomoże dobrać odpowiednich twórców do kampanii i dostosuje świadczenia do założonego budżetu na tę aktywację. Jeżeli masz wybranego konkretnego influencera, z którym chciałbyś współpracować – możesz skontaktować się z nim osobiście i spytać, jaki będzie koszt zrealizowania oczekiwanych przez Ciebie świadczeń. Na pewno, jeżeli dany influencer będzie taką współpracą zainteresowany, szybko wróci z odpowiedzią.
Jakie są więc kluczowe elementy, o których trzeba pamiętać przy rozpoczęciu współpracy z influencerami? Przede wszystkim daj im swobodę działania.
 

Influencerzy najlepiej znają swoich odbiorców i wiedzą, co zyska ich pozytywny odbiór.

 
Staraj się dobierać twórców internetowych nie tylko ze względu na ich zasięgi (liczby obserwatorów, subskrybentów, unikalnych użytkowników, średnich wyświetleń wideo, posta etc.), a głównie pod kątem dopasowania do naszego produktu bądź marki, których rozpoznawalność chcesz zwiększyć. Lepiej współpracować z mniejszym zasięgowo twórcą, ale za to dobrze dopasowanym do Twojej komunikacji marketingowej niż podejmować działania z osobą, której wizerunek nie jest spójny z Twoją marką. Warto śledzić to, co dzieje się w branży – im więcej wiesz, tym lepiej możesz się przygotować do takiej aktywacji. Pomóc w tym może między innymi raport stworzony przez LifeTube – „6 kategorii, 11 000 różnic”, w którym influencer marketing jest rozłożony na wszystkie możliwe czynniki pierwsze. Znajdują się w nim wszystkie informacje, które mogą pomóc w rozpoczęciu przygody z twórcami internetowymi. Ostatnią i najważniejszą zasadą jest to, by nie bać się influencerów. Mnóstwo przykładów pokazuje, że kampanie z ich pomocą mogą przynieść świetne efekty marketingowe – także w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach.
 
Raport „6 kategorii, 11 000 różnic” jest dostępny do pobrania pod adresem: www.lifetube.pl/raport

1 Komentarz

 1. Podanie ceny – choćby orientacyjnej, jest naprawdę korzystne. Po prostu wiele wyjaśnia i nie musi obowiązywać.
  Ile może kosztować współpraca z influencerem, skoro whitepressowy artykuł sponsorowany, lub hotlink gdzieś na kolejnej szeregowej stronie przeciętnego blogu kosztuje kilkaset złotych?
  Powiedzmy uczciwie, że musi to być sporo kwota większa niż tysiąc złotych miesięcznie, bo inaczej, to taka zabawa nie ma sensu.
  Wielu ludziom to chyba wiele wyjaśni, prawda?

Dodaj komentarz