Trendy i newsy

4 żelazne zasady, o których nie możesz zapomnieć w swoim marketingu internetowym

biała koszula 1
fot. Michael Frattaroli / unsplash.com
647wyświetleń
biała koszula
fot. Michael Frattaroli / unsplash.com

Poświęć chwilę i dokładnie sprawdź miejsca, w których się reklamujesz pod kątem tego, ile informacji jest dostępnych o Twojej firmie i jakie one są. Przedstawiam 4 fundamentalne elementy, o które warto zadbać w każdym z tych miejsc.

 
Choć w obecnych czasach trudno w to uwierzyć, to można znaleźć firmy, które zapomniały, że coś takiego, jak internet istnieje. Strona www jest przestarzała i zawiera nieaktualne informacje. Na fanpage’u, jeśli został utworzony, od ponad roku nie pojawił się żaden post. W katalogach firm, w których widnieje firma, są sprzeczne informacje dotyczące danych kontaktowych. Jeśli można znaleźć opinie o firmie (pozytywne lub negatywne), to nikt na nie dotychczas nie odpowiedział. Choć firma może i działa sprawnie na swoim rynku, to niestety jej marketing internetowy mówi coś zupełnie innego.
Bez względu na to, czy Twój biznes istnieje na rynku 20 lat czy kilka miesięcy, jeśli pozyskujesz nowych klientów, musisz zadbać o swój wizerunek w internecie. Żadne wymówki typu: „Nie mam czasu”, „Mam sporo stałych klientów”, „Moją reklamą są polecenia zadowolonych klientów” lub „W mojej branży nie potrzebna jest reklama internetowa” nie są wystarczająco przekonujące, aby zapomnieć o sieci jako miejscu do budowania swojej marki i generowania sprzedaży.
Działania, które prowadzą do budowania wizerunku Twojej firmy w internecie i uzyskania pożądanych efektów, powodują między innymi:

  • większą rozpoznawalności Twojej firmy, a tym samym wzmocnienie szansy na dotarcie do nowych klientów i ich pozyskanie,
  • spełnianie oczekiwań nabywców dzięki podążaniu za trendami panującymi w sieci,
  • możliwość kreowania swojej firmy jako wiarygodnego i godnego zaufania partnera w biznesie wśród potencjalnych klientów.

Powyższe działania określają Twoją firmę jako przyjazną internautom. Są to składowe, które wpływają na wyniki Twojej firmy. Dlatego nie należy ich lekceważyć, a odpowiednio opracować i wytrwale dążyć do ich realizacji. Brzmi banalnie… ale jak to zrobić? Zalecam zastosowanie się do 4 prostych, ale żelaznych zasad.
 

Zasada nr 1

Twoja oferta wszędzie tam, gdzie się prezentujesz

1 fakt
I co najważniejsze, chcą oni otrzymać wszystkie informacje bez względu na to, gdzie na nie trafili. Jeśli posiadasz zatem stronę www, wizytówkę w Google’u, prezentację w katalogu firm czy własny fanpage, zamieść w każdym z tych miejsc swoją ofertę. Internauci nie chcą przeskakiwać między stronami, aby znaleźć informacje o tym, czym się zajmujesz, lub nie mają na to czasu.
Aktualny numer telefonu, godziny otwarcia, mapa dojazdu, zwięzła informacja, w czym się specjalizujesz, najważniejsze wyróżniki oferty, Twoje usługi lub produkty – czy potencjalny klient zagląda na Twoje profile na Facebooku lub Instagramie, czy odwiedza wizytówkę w mapach Google, chce mieć dostęp do tych informacji w jednym miejscu. Wszystkie wspomniane miejsca mają możliwość ekspozycji oferty i generowania sprzedaży, wykorzystaj to.
 

Zasada nr 2

Unikalne i wartościowe treści na wszystkich stronach

2 fakt
Jedną ze wskazówek, którą Google dzieli się z webmasterami, jest unikanie zduplikowanej treści (duplicate content). Google działa według algorytmu, który jeśli rozpozna, że tekst był skopiowany z innej witryny, uzna stronę za kopię lub spam.
To samo dotyczy Twoich własnych podstron i prezentacji. Ciągłe powielanie przez Ciebie tych samych tekstów w różnych miejscach powoduje, że dany wpis nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania. A to dla Ciebie niekorzystna sytuacja, ponieważ im więcej odnośników do Twoich stron w wynikach wyszukiwania, tym lepiej. A po to też promujesz się w wielu miejscach (domenach), żeby szansa na dotarcie do Twojej reklamy była większa. Poprzez kopiowanie treści działasz na swoją niekorzyść, utrudniając proces pozycjonowania.
Sprawa wydaje się być oczywista, ale mnóstwo witryn ma zduplikowaną treść. A jak jest w Twoim przypadku?
 

Zasada nr 3

Postaw na rekomendacje i chwal się nimi

3 fakt
Pamiętasz stare przysłowie „Z kim przystajesz, takim się stajesz”? To samo dotyczy strategii księżyca. Księżyc świeci światłem odbitym, korzystając z promieni świetlnych, jakie daje mu Słońce. Podobnie Twoja firma może jaśnieć dzięki światłu innej, większej. Odwołując się w swoich komunikatach marketingowych do nawiązanych relacji biznesowych czy udanej współpracy ze znanymi markami lub szanowanymi instytucjami, Twoja firma zacznie być postrzegana przez ich pryzmat.
Wobec tego najlepszą reklamą są rekomendacje partnerów biznesowych. Pozyskiwanie referencji od dostawców, odbiorców czy innych podmiotów, którym się przysłużyłeś, to wykorzystywanie szansy, jaką dają kontakty z silnymi markami lub dużo większymi przedsiębiorstwami.
Stwórz zatem bazę dokumentów potwierdzających Twoją fachowość i rzetelność wykonania usługi czy jakości dostarczanych towarów. Proś swoich partnerów biznesowych o słowa rekomendacji oraz chwal się nimi wszędzie tam, gdzie się prezentujesz.
 

Zasada nr 4

Pozwól, by o Tobie mówiono. I odpowiadaj

4 fakt
Nie licz na to, że Twoi klienci z własnej inicjatywy będą Cię chwalić. Musisz się o to postarać i prosić o opinie. Pozyskane wypowiedzi niech służą Ci jako materiał marketingowy. Wykorzystaj słowa uznania wszędzie tam, gdzie można Cię znaleźć w internecie. Publikacja opinii na własnej stronie internetowej, pozyskiwanie ocen na fanpage’u, wizytówce w mapach Google, na portalach aukcyjnych czy w katalogach firm – to miejsca, gdzie masz do tego możliwość.
Niestety rzecz przeciwna dzieje się w przypadku negatywnych ocen. Warto raz na jakiś czas sprawdzić, jakie komentarze na Twój temat pojawiają się w wynikach wyszukiwań Google, samemu przeszukując internet. Mogą do tego celu służyć również narzędzia do monitorowania sieci lub prosty alert Google, które powiadamiają Cię w raportach o użyciach np. nazwy Twojej firmy w publikowanych treściach.
Pamiętaj również o tym, że nie możesz żadnej opinii pozostawić bez odpowiedzi. Dotyczy to opinii negatywnych jak również pozytywnych.
 

Wskazówka

Daj się polubić z programem Firma Przyjazna Internautom

Portal Firmy.net stworzył program „Firma Przyjazna Internautom”, który pomaga stworzyć prezentację przyjazną e-klientom i wyszukiwarkom.
Kryteria programu mają za zadanie wskazywać drogę, jak uzupełniać oraz optymalizować firmowe prezentacje. Unikalne i dokładne opisy działalności z użyciem słów kluczowych oraz uzupełniony katalog produktów i usług to pierwsze kroki do TOP Google’a. Dbanie o pozytywne opinie od klientów oraz referencje od partnerów biznesowych to natomiast klucze do budowania zaufania oraz wiarygodne potwierdzenie profesjonalizmu i rzetelności firmy. Pozyskaną wiedzę możesz również wykorzystać przy tworzeniu własnych stron www oraz w dalszym kreowaniu pozytywnego wizerunku w sieci.
baner_facebook-fpi_1200x628
 

Odbierz swój Certyfikat Firmy Przyjaznej Internautom

Kiedy spełnisz kryteria programowe, zyskujesz prawo do posługiwania się tytułem „Firma Przyjazna Internautom”, co jest uhonorowane przyznanym Twojej firmie Certyfikatem Firmy Przyjaznej Internautom.
Wyróżnia to Twoją firmę na tle konkurencji oraz pokazuje Twoją otwartość i elastyczność w stosunku do potrzeb internatów. Dzięki temu masz większe szanse na zainteresowanie potencjalnych klientów. Tytuł możesz z powodzeniem wykorzystać do kreowania pozytywnego wizerunku swojego przedsiębiorstwa. Informuj o zdobytym tytule: na swojej stronie www, w wybranych materiałach promocyjnych, w publikacjach na temat swojej firmy.
 
zosta_firm_przyjazn_-660x655
 

2 komentarze

  1. Tak internauci są leniwi 🙂 🙂 🙂
    Przedsiębiorcy natomiast są zapracowani, więc czasem po prostu siły nie mają, aby się promować.
    Jednak artykuł jest celny.
    Jest szansa, że ta przypominajka pomoże nam w mobilizacji. Dzięki 🙂

Dodaj komentarz