ABC biznesu

Mikrofaktoring – nowe rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorców

Koło ratunkowe dla przedsiębiorcy
fot. istockphoto.com
547wyświetleń

Księgowość w małej firmie

Koło ratunkowe dla przedsiębiorcy
fot. istockphoto.com

Faktoring jest jedną z form finansowania przedsiębiorstw, której zalety dostrzega coraz więcej firm zmagających się z problemem zatorów finansowych. Usługa ta pozwala zachować płynność finansową, nie obciążając przy tym struktury bilansu firmy.

 
Faktoring zwykle postrzegany jest jako rozwiązanie dedykowane dużym podmiotom, których roczny obrót to kilka czy nawet kilkanaście milionów złotych, jednak sektor MSP również potrzebuje finansowania z rynku. Dla mniejszych firm brak płynności finansowej stanowi duże trudności w bieżącym funkcjonowaniu, a w konsekwencji może doprowadzić nawet do zawieszenia działalności. Właśnie w odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku branża faktoringowa poszerza swoją ofertę o nowe produkty, w tym mikrofaktoring. Dzięki standaryzacji i uproszczeniu części procedur, koszty finansowania udało się dostosować do możliwości mikro- i małych przedsiębiorstw.

Korzyści mikrofaktoringu

Korzystanie z usług faktoringowych pozwala mikroprzedsiębiorcom eliminować zatory płatnicze, gdyż otrzymują oni środki z tytułu należności za sprzedane produkty czy wykonane usługi znacznie wcześniej, niż wynika to z terminu zapadalności wierzytelności handlowych. Dzięki temu firma poprawia swoją płynność finansową i zyskuje możliwość bieżącego regulowania zobowiązań. Poza tym, mikroprzedsiębiorca może akceptować dłuższe terminy płatności ze strony odbiorców swoich towarów i usług.

Mikrofaktoring vs kredyt bankowy

Warto również zaznaczyć, iż faktoring nie obciąża zdolności kredytowej firmy i nie jest wykazywany w bilansie spółki, co oznacza, że może stanowić usługę komplementarną do kredytu bankowego. Dla podmiotu, który w przyszłości chciałby skorzystać z kredytu w celach inwestycyjnych, jest to ważna przesłanka, by zdecydować się właśnie na faktoring.
Kredyt może być również metodą kontroli płynności finansowej firmy, jednak wiele mikroprzedsiębiorstw, szczególnie tych które wciąż borykają się z konsekwencjami kryzysu lub dopiero rozpoczęły swoją działalność, może mieć problem z jego uzyskaniem. Tymczasem faktoring jest dla nich rozwiązaniem bardziej dostępnym, gdyż nie wymaga twardych zabezpieczeń w postaci aktywów trwałych (zabezpieczeniem jest cesja wierzytelności), a środki z tytułu należności wpływają na konto wystawcy faktury w ciągu kilku dni.
Małe firmy, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa, napotykają dużą trudność w zdobyciu nowych źródeł finansowania z rynku, gdyż wiele firm i banków oferujących usługi faktoringowe uważa finansowanie takich podmiotów za ryzykowne, bardziej pracochłonne i kosztowne. W ostatnim czasie można jednak zaobserwować ewolucję rynku faktoringowego w kierunku obsługiwania także podmiotów mniejszych, tym bardziej, że to właśnie sektor MSP stanowi większość z działających w Polsce przedsiębiorstw. Firmy te, choć nie wykazują wysokich przychodów, współpracują z wiarygodnymi i dużymi podmiotami, często spółkami giełdowymi, co stanowi zabezpieczenie transakcji poddanych faktoringowi.

Aukcje faktur

Mikroprzedsiębiorstwa mogą liczyć na nowe rozwiązania, takie jak aukcje faktur. Przykładem jest powstała niedawno platforma Faktorama.pl, skierowana przede wszystkim do mikro- i małych firm poszukujących dostępu do finansowania, którego zabezpieczeniem będą nieprzeterminowane należności wiarygodnych płatników. Założone w II kwartale 2013 roku przedsięwzięcie jest jednym z pierwszych tego typu rozwiązań w Europie. Z punktu widzenia mikroprzedsiębiorstw najważniejsze jest, iż platforma umożliwia skorzystanie z faktoringu w wybranych sytuacjach, bez konieczności podpisywania długoterminowych umów. Sprzedawca z powodzeniem może wystawiać na aukcję pojedyncze faktury, w których przypadku chce przyspieszyć otrzymanie gotówki. Co ważne, mogą być to faktury o niewielkiej wartości (minimalna wartość to 1000 zł).

2 komentarze

  1. Faktoring już od dłuższego czasu staje się “przyjazny” dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dodatkowo dzięki usłudze faktorant może wręcz zarobić, ponieważ szybciej uzyskujemy pieniądze, którymi możemy na przykład od razu zapłacić za materiały użyte przy wykonywaniu zlecenia i dzięki szybkim płatnością możemy wynegocjować u dostawców większe rabaty dla naszej firmy, które mogą pokryć małe oprocentowanie wiążące się z faktoringiem.

Dodaj komentarz