Mała firma w sieci

Jak nie wkurzać internautów? 6 błędów, których powinieneś unikać w sieci.

610wyświetleń

Czy Twoja firma jest przyjazna internautom? Czy wiesz, jakie wymagania stawiają przed Tobą w sieci Twoi potencjalni klienci? Internauci mają wiele zastrzeżeń do działalności online przedsiębiorców i zauważają błędy, które w ich opinii, niekorzystnie wpływają na wizerunek firm w internecie. Aby nie popełniać wskazanych przez nich błędów, zapoznaj się z wynikami badania, które przeprowadziliśmy.
Nie wystarczy sama obecność firmy w internecie – opiniuje Pani Monika, Internautka z Gałowa. – Liczy się działanie i wchodzenie z internautami w interakcje, czyli zamieszczanie aktualnych, unikatowych i rzetelnych informacji oraz szybka i miła obsługa poprzez e-mail lub inne narzędzia do komunikacji.
A Ty, stosujesz się do tej opinii? Nawet jeśli tak, to zapoznaj się z 6 najbardziej drażniącymi Internautów błędami, które według nich popełniają małe firmy w sieci.
1. Niepodawanie cen produktów lub usług
Połowa ankietowanych (50,64%) wskazała, że niepodawanie cen produktów i usług jest tym, co ich irytuje najbardziej. Brak czasu, niecierpliwość, często nagląca potrzeba charakteryzują osoby, które w sieci poszukują produktów lub usług. Przez to nie lubią one czekać na kontakt ze strony sprzedającego i przesłanie im cennika, który najlepiej chcą same znaleźć na firmowej stronie www.
2. Brak wiarygodnych informacji o firmie
Aż 34% ankietowanych wskazuje, jak ważna jest dla nich możliwość sprawdzenia podstawowych informacji o firmie. Zatem podawaj wszelkie dane rejestracyjne swojej firmy, aby każdy mógł je łatwo i szybko sprawdzić. Pamiętaj, że nie może zabraknąć również pełnych danych kontaktowych  do Twojej firmy, w tym: numerów telefonów, faxów, adresu e-mail oraz mapki dojazdu. Wielu internautów sugeruje, aby zamieszczać posiadane certyfikaty i wyróżnienia dla potwierdzenia wiarygodności i rzetelności przedsiębiorstw.
3. Zbyt krótkie i ogólne opisy produktów/usług
Ponad 30% internautów oczekuje rzetelnych, obszernych, logicznie uporządkowanych i aktualnych informacji o produktach i usługach. Internauci szukają i oczywiście chcą jak najszybciej znaleźć to, co ich interesuje. Najlepiej, aby dostępne były również zdjęcia. Czy na pewno chcesz ryzykować utratę potencjalnych klientów, którzy uciekną z Twojej strony www na rzecz konkurencji, która dba o pełną i szczegółową treść na swoich stronach? Należy również koniecznie podać kontakt do firmy oraz szybko odpowiadać na zadane pytania.
4. Kopiowanie tych samych treści na różnych stronach
Czy wiesz, że kopiowanie tych samych treści z różnych stron i prezentacji powoduje, że w wynikach wyszukiwań, przede wszystkim w Google, Twoja strona pojawia się znacznie niżej niż strony z unikalnymi tekstami? Wiemy, jak łatwo ulec pokusie przeklejenia gotowych opisów produktów przygotowanych przez producenta. Wystarczy kilka kliknięć myszką i mamy gotowy tekst na stronę. Jeszcze łatwiej zaciągnąć wszystkie dane hurtem poprzez np. pliki xml. Niestety pomimo swojej prostoty, na tym zabiegu możesz więcej stracić niż zyskać. Ten sam tekst znajdziemy na setkach innych stron, w związku z tym dla Google jest to klasyczna duplikacja treści. Tekst tego typu nie ma wartości SEO, czyli nie wpływa na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania, a wręcz ją pogarsza.
Oprócz tego, bardzo irytujesz tym zabiegiem internautów. Nikt nie lubi tracić czasu i wciąż przedzierać się przez te same informacje. Zwróć uwagę również na to, że tekst z opisami technicznymi może reprezentować niską wartość sprzedażową. Innymi słowy, nie przekona użytkownika, że jest to produkt właśnie dla niego. Dlatego dołóż starań, aby Twoja oferta była rzeczowa i ciekawa, bez powielania treści z innych stron www, a klienci oraz wyszukiwarki na pewno to docenią.
5. Brak referencji lub opinii o firmie
Czy istnieje łatwiejszy sposób na stworzenie pozytywnego wizerunku firmy niż opinie i referencje zadowolonych klientów? Prawie 20% internautów chciałoby znaleźć na stronach firm pozostawione komentarze od osób, które już skorzystały z usług danej firmy. Każda opinia i referencja stanowi rzetelną informację dla pozostałych klientów o jakości Twoich usług. Bardzo dobrym pomysłem jest umożliwienie klientom dzielenia się  swoimi opiniami i nawet zachęcanie ich do tego. Niech zadowoleni klienci zajmą się promocją Twojej firmy poprzez polecanie i wyrażanie swojej satysfakcji ze współpracy z Tobą.
6. Brak informacji o firmie w Google
Jak mawiają: „Jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz…” i niestety musimy się z tym zgodzić. Ale nie wystarczy tylko, że będziesz posiadał firmową stronę internetową. Musisz również dać się znaleźć w sieci. Coraz częściej potencjalni klienci szukają firm i usług właśnie w zasobach internetu. Jeśli pożądanych informacji o firmie tam nie znajdą, to uznają, że po prostu ona nie istnieje. Sposobem na pojawienie się w wynikach wyszukiwań jest pozycjonowanie, czyli odpowiednie zabiegi oraz wysiłek włożony w tworzenie odpowiedniej strony internetowej przyjaznej wyszukiwarkom. Przede wszystkim optymalizujemy treść, która pojawia się na stronie. Oznacza to, że musisz zamieścić unikalne opisy odnośnie Twojego profilu działalności i oferowanych produktów i usług. Staraj się być kreatywny i pisz „z głowy” swoimi własnymi słowami. Musisz pamiętać również o posługiwaniu się w tekście słowami kluczowymi, po wpisaniu których w wyszukiwarkę potencjalni klienci trafią właśnie na Twoją stronę. Słowa klucze umożliwiają znalezienie Twojej firmy wśród wszystkich innych firm. Muszą one jak najlepiej charakteryzować profil działalności Twojej firmy. Przy ich wyborze postaw się na miejscu klienta i wyobraź sobie, co Ty byś wpisywał w wyszukiwarkę, szukając firmy o profilu jak Twoja.

Ankieta została przeprowadzona 12 lutego 2012 roku wśród internautów, którzy kiedykolwiek wystawili opinię przedsiębiorstwom zamieszczonym w katalogu Firmy.net. Na pytania odpowiedziało 1606 osób.

Czy małe firmy spełniają postawione im przez Internautów wymagania?

Aby się tego dowiedzieć, tysiące przedsiębiorstw wzięło udział w programie „Firma Przyjazna Internautom”, zorganizowanym przez portal Firmy.net. Oprócz zadowolenia i uznania e-klientów, przedsiębiorcy zyskali również szansę na zdobycie tytułu „Firma Przyjazna Internautom 2011” i wygranie cennych nagród o łącznej wartości 50 tys. zł. w I edycji konkursu. Firmy dbały o unikalne treści, rzetelne i kompletne opisy oferowanych produktów i usług, pozytywne opinie klientów oraz referencje od zadowolonych partnerów, czyli te elementy, których obecność na firmowych stronach www wskazywana jest przez internautów jako wymagana i bardzo istotna przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Oto opinie laureatów I edycji konkursu FPI 2011 na temat udziału w programie:

Otrzymanie tego tytułu jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. Ma on wymiar niematerialny i doceniamy go ponad wszystkie inne. Świadomość ciężkiej pracy i efektów, czego dowodem niewątpliwie jest ten tytuł, motywuje nas do dalszych działań związanych z kreowaniem wizerunku naszej firmy – stwierdza Pan Tomasz Gałązka, właściciel firmy AutoComfort z Sopotu, jeden ze zwycięzców konkursu.

Wiemy, że dla chcącego – nic trudnego. Zdobycie referencji, opinii i innych wymogów w celu osiągnięcia statusu Firma Przyjazna Internautom nie stanowi żadnego problemu, jeżeli tylko człowiek choć trochę się postara. Dziękujemy zespołowi Firmy.net za zorganizowanie tego rodzaju inicjatywy, bo już sam konkurs był dla nas reklamą – dodaje Pani Olga Łasik, której firma Meble Ogrodowe Waligóra również zwyciężyła w konkursie.

Zapraszamy wszystkie firmy do wzięcia udziału w programie i starań, aby wziąć udział w kolejnej edycji konkursu, który wyłoni Firmy Przyjazne Internautom w 2012 roku.

 
Sponsorzy nagród w I edycji konkursu oraz patroni programu:


6 komentarzy

  1. Usługa pozycjonowania jest droga i jest tania… Wszystko zależy co chcemy osiągnąć i jak silna jest konkurencja. Bo np. jeżeli duża firma wydaje na pozycjonowanie po kilka tysięcy złotych miesięcznie, to jak byśmy chcieli takiego molocha przegonić to ile byśmy musieli wydać? Tak więc przede wszystkim strategia i systematyczne działania pozwolą obniżyć koszty.

  2. Ciekawie zebrane informacje. Trochę ogólnikowo napisane, jednak wzmianka o programie „Firma Przyjazna Internautom” umniejsza rzetelności artykułu i czyni z niego po prostu artykuł reklamowy.

  3. Cenne informacje w artykule i często się sprawdzają. Natomiast kwestia pozycjonowania nie zawsze jest taka jak nam media podają. Jeśli prowadzimy firmę/sklep/warsztat jako jedyni z branży w okolicy/mieście to tylko dajemy się naciągać na pozycjonowanie strony www. Algorytmy wyszukiwarek i tak wysuną stronę na pierwsze pozycje jeśli ktoś będzie w wyszukiwaniu używał lokalizacji, a sama strona jest prawidłowo (zoptymalizowany html) wykonana.
    Inną kwestą jest jeśli z branży w okolicy jest duża konkurencja. Wtedy wymaga to od firmy pozycjonującej większego wysiłku. Polecam tutaj korzystać z mniejszych firm, ponieważ często są to specjaliści mający wypracowane swoje nietypowe ale skuteczne rozwiązania pozycjonerskie – a jednocześnie są tańsi od dużych firm.

  4. Reklamowa powiadasz? A co tu takiego jest reklamowane?
    Ogólnie artykuł ok jednak nie do końca mogę się zgodzić z tym, że duplikat treści szkodzi. Było by to nie uczciwe. Duplikat treści może szkodzić ale nie musi szkodzić. Nie będę tu się rozpisywał co jest podstawą aby google traktowało i strony nie mające unikalnych artykułów, jednak chciałbym zwrócić waszą uwagę że serwisy informacyjne mają głównie zduplikowane treści bo kupują je od agencji informacyjnych i sie dużo lepiej mają niż większość for dyskusyjnych mających przecież same unikalne treści, a przynajmniej 99,99%. Unikalna treść jak już wspomniałem jest ważna ale gdy sa pewne warunki spełnione dla strony, to ma ona marginalne znaczenie.

  5. Święta prawda. W zasadzie zgadzam się z każdym wymienionym podpunktem. Bycie przyjaznym internautom w dzisiejszych realiach to podstawa, nie możemy zapominać o wartości biznesu w internecie.

  6. Bardzo cenne uwagi. Jeżeli każdy stosowałby się do wyżej wymienionych zasad korzystanie z usług w internecie byłoby dużo przyjemniejsze. Wiadomo, że sprawdzanie wiarygodności firmy zajmuję nam wiele czasu. A jeśli chodzi o nieprzestrzeganie zasady o cenach produktów to strona jest od samego początku skazana na niepowodzenie.

Dodaj komentarz