Mała firma w sieci

Jak tworzyć treści w social media – kilka wskazówek dla firm

fot. bruce mars / Unsplash.com
175wyświetleń

W dobie cyfryzacji nic nie jest stałe. Wręcz przeciwnie – wszystkie kanony działań, które obowiązują w wirtualnym świecie, ewaluują w błyskawicznym tempie. Porzekadło: „Jeśli czegoś nie ma w internecie, nie ma tego w ogóle” już się zdezaktualizowało. Dziś dla wielu użytkowników internet to właśnie media społecznościowe. Aby skutecznie zaznaczyć w nich swoją obecność, musisz zadbać o to, co publikujesz. Jak tworzyć treści w social media? Udzielę Ci kilku rad na podstawie moich doświadczeń i obserwacji związanych z serwisem Facebook.

Zyskaj uwagę

1,5 sekundy. Mniej więcej tyle czasu masz na przykucie uwagi użytkownika Facebooka przeglądającego tablicę. To dosłownie moment. Moment, który decyduje o tym, czy Twój post zostanie zauważony, czy śladem niezliczonych treści przepadnie gdzieś w bezkresnych odmętach news feedu.
Co musisz zrobić, aby zainteresować swoją treścią potencjalnego klienta? Bądź ekspertem, którego szuka. Nie samym happy contentem żyje internet.

Wbrew pozorom wielu internautów szuka na portalach społecznościowych fachowej wiedzy, której nie dostanie nigdzie indziej.

Twórz treści tak, aby uważali Cię za eksperta. Wypracuj własny styl komunikacji. Krótkie posty przeplataj nieco dłuższymi wpisami. Dłuższe materiały zwiększają czas spędzony na profilu, co zwiększa zasięg organiczny.

Źródło: Wykop.pl, profil DrTusz.

Pamiętaj o celach

Celem prowadzenia profilu komercyjnego jest promowanie marki, która za nim stoi. Nie ma w tym nic złego. Dziś na Facebooku, Instagramie czy Twitterze aktywnie udzielają się najwięksi tego świata. Publikowanie treści sprzedażowych nie jest niczym niewłaściwym. Posty produktowe rzadko osiągają duże zasięgi organiczne, ale dzięki nim masz szansę trafić do swoich potencjalnych klientów. Oczywiście znajdą się tacy, którzy podejdą krytycznie do sprzedażowych treści. Pamiętaj wówczas, że nigdy nie da się dogodzić wszystkim.

Planuj, ale nie stroń od spontaniczności

Na słodkich kotkach internet się nie kończy. Niesłabnącą popularnością cieszą się RTM-y (ang. Real-Time Marketing).

Dobrze przygotowana treść, odnosząca się do aktualnych wydarzeń czy trendów, może zaowocować wieloma interakcjami.

Nawet działania RTM można zaplanować z wyprzedzeniem. Oczywiście nie każdą sytuację da się przewidzieć, ale do wielu z nich możemy się przygotować i odpowiednio nawiązać. Wystarczy śledzić kalendarz świąt i orientować się w nadchodzących wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. RTM-y są dobrą szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw, w których proces decyzyjny przebiega o wiele szybciej. Pamiętaj jednak, że lepiej nic nie wrzucać, niż publikować spóźniony RTM.

Źródło: twitter.com, profil DrTusz.

Korzystaj z narzędzi i reaguj

Chcesz poprawić własną produktywność i poprawić przy tym efektywność swoich działań? Wykorzystaj jedno z wielu darmowych narzędzi do pracy z mediami społecznościowymi oraz zarządzania. Nawet nieodpłatne rozwiązania oferują cały wachlarz dodatkowych możliwości. Dzięki nim zaplanujesz posty na żądany termin, otrzymasz przydatne raporty, czy prześledzisz zawartość sieci pod kątem interesujących Cię słów kluczowych. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia do monitoringu.

Źródło: FB Coffeedesk oraz FB Vogue Polska.

Esencją mediów społecznościowych jest możliwość interakcji i rozmowy. Nigdy wcześniej w historii fani nie mieli okazji do nawiązania bezpośredniego dialogu z lubianymi marką lub firmą, których produkty sobie cenią. Niestety, wciąż blisko 80% okazji do interakcji nie jest wykorzystywana (źródło: IMM, monitoring mediów społecznościowych). Dzięki narzędziom do monitoringu możesz łatwo dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy akurat poszukują Twoich produktu lub usługi. Monitoring pomoże również wyszukać negatywne opinie na temat Twojej firmy i odpowiednio szybko na nie zareagować.

Nie bój się nowości

Portale społecznościowe nieustanie zaskakują nas nowymi rozwiązaniami. Prym pod względem nowinek wiedzie oczywiście Facebook. Testuj nowe rozwiązania. Obecnie serwis Marka Zuckerberga promuje live streamingi, dając im gratisowe zasięgi organiczne. Podobnie rzecz się ma w przypadku postów wideo. Starsze typy postów są przez to mniej faworyzowane przez algorytmy Facebooka.

Wideo i live streamingpoza większymi zasięgami organicznymi, wzbudzają większe zaangażowanie odbiorców.

Nie znaczy to, że musisz rezygnować z tradycyjnych form, jak grafiki czy zdjęcia. One wciąż cieszą się uznaniem fanów. 90% treści trafia do naszych mózgów w formie wizualnej, dlatego ludzie zapamiętują 80% tego, co zobaczą, a tylko 20% tego, co przeczytają.

Miej wyczucie

Planując działania na Facebooku, zwróć uwagę na jakość tego, co publikujesz oraz częstotliwość wrzucanych postów. Dobry komunikat to komunikat prosty i niewymagający tłumaczenia. Ta zasada tyczy się zarówno postów produktowych, jak i happy contentu.

Publikuj tak często, jak jesteś w stanie tworzyć dobry jakościowo komunikat.

Często trzy posty dziennie są lepsze niż jeden, bo aktywne strony wędrują na górę news feedu. Analizuj też statystyki, aby lepiej dostosować liczbę i godziny publikacji do preferencji użytkowników.
Zawsze stawiaj na profesjonalizm. To, jak Cię widzą w mediach społecznościowych, przekłada się na Twój wizerunek w realnym świecie.
 

Dodaj komentarz