Mała firma w sieci

Liczby w marketingu. Podstawa optymalizacji działań

Liczby w marketingu_Agnieszka Szklarczyk
fot. Black ice / pexels.com
763wyświetleń

Działanie każdej firmy opiera się na funkcjonowaniu procesów biznesowych. Im bardziej rozbudowana i skomplikowana jest struktura przedsiębiorstwa, tym ważniejszy dla jego dobrego funkcjonowania staje się proces ciągłej optymalizacji. W większych firmach procesy biznesowe zazwyczaj przenikają się, a proces optymalizacji musi dotyczyć różnych poziomów odpowiedzialności.

 
Optymalizacja w firmie
Spojrzenie z perspektywy pierwszej osoby uczestniczącej w procesie optymalizacji często ogranicza lub wręcz uniemożliwia odkrycie wąskich gardeł i znalezienie sposobu ich eliminowania. Aby optymalizacja była skuteczna, konieczne jest dokładne przyjrzenie się obszarowi, w którym podejmujemy działania. Niezmiernie ważne jest też podchodzenie do optymalizacji jako do ciągłego procesu, a nie jednorazowego zadania do wykonania. Zanim podejmiemy działania na tym polu na własną rękę, warto zastanowić się nad współpracą z zaufanym partnerem biznesowym. Jego wieloletnie doświadczenie i ekspercka wiedza pozwolą ustrzec się przed wieloma kosztownymi błędami i skrócić czas pracy nad projektem.
Optymalizacja w marketingu kluczem do sukcesu
Znany i ogromnie ceniony amerykański ekonomista Phillip Kotler zaczął postrzegać marketing jako proces. Jego podejście miało i nadal ma ogromny wpływ na to, jak wygląda współczesny marketing. Opracowany przez niego podręcznik Marketing Managment stał się biblią dla wielu pokoleń studentów najlepszych uczelni na świecie. Marketing postrzegany jako proces biznesowy również, a może przede wszystkim powinien podlegać optymalizacji.
Prowadzę pierwszą w Polsce agencję marketingową Kaizen, która opiera swoje działania na nieustannym ulepszaniu procesów. Wiem, że każda firma chciałaby osiągać lepsze od aktualnych wyniki, używając do tego mniejszych zasobów finansowych, personalnych czy czasowych. Jest to możliwe, właśnie dzięki optymalizacji.
 

W sytuacji funkcjonowania na dynamicznym i burzliwym rynku ciągłe ulepszanie staje się kluczowe.

 
Ważne jest, aby działać w sposób usystematyzowany i opierać się na przemyślanych etapach. Najpierw należy określić problem, którym będziesz się zajmować, cel działań oraz ramy czasowe, w których planujesz prowadzić działania optymalizacyjne. Następnie dokładnie przyjrzeć się stanowi obecnemu, porównać go ze stanem, do którego dążysz, i notować konkretne wartości liczbowe. Na tej podstawie powinna powstać lista procesów, które wymagają ulepszenia.
Marketing internetowy to jeszcze większe możliwość analityczne
Nie potrafimy sobie wyobrazić współczesnego świata bez internetu. Podobnie sprawa ma się z marketingiem. Nie da się prowadzić skutecznych działań marketingowych bez podejmowania działań w sieci.
W internecie konkurencja jest ogromna, dlatego musisz systematycznie pracować na swoją pozycję. Kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów staje się analityka internetowa. Wyjątkowo pasuje tu stwierdzenie, że „należy uczyć się na błędach”, a kluczowe dla sukcesu jest wyciąganie odpowiednich wniosków.
W tym wypadku kluczem do sukcesu staje się gromadzenie danych związanych z aktywnością internautów. Obszerna wiedza, którą w ten sposób uzyskasz, stanowi doskonałe źródło wskazówek, które pozwolą zoptymalizować działania marketingowe. Niewykorzystanie możliwości prowadzenia dokładnych analiz stanowi poważny błąd, powielany przez wiele firm.
Jakie dane liczbowe możesz wykorzystać w procesie ulepszania działań marketingowych?

 • Podstawowe dane o ruchu
  Analityka internetowa to skarbnica wiedzy o potencjalnych klientach. Pozyskując informacje na temat częstotliwości odwiedzania poszczególnych podstron i czasu, jaki odwiedzający na nich spędzają, można określić, jakie treści najbardziej interesują odwiedzających i wyjść im naprzeciw.
 • Wyszukiwarka Google
  Dla firm opierających swoje działania na marketingu przychodzącym, podstawowym obiektem zainteresowania powinno być monitorowanie ruchu organicznego. Wysoki wskaźnik określający ruch organiczny to informacja, że użytkownicy sami znajdują Twoją stronę internetową. Oznacza to, że prowadzone działania SEO są skuteczne, przynoszą pożądane efekty. Ważne jest monitorowanie tego wskaźnika, ponieważ dzięki niemu można wychwycić zmiany, które powodują działania prowadzone przez konkurencję i szybko im przeciwdziałać.
 • Mobile Marketing
  W dzisiejszych czasach dla wielu użytkowników smartfony i tablety to główny sposób korzystania z internetu. Przekłada się to na preferencje algorytmu Google, który „docenia” strony zoptymalizowane pod tym kątem i preferuje je w mobilnych wynikach wyszukiwania. W związku z tym niezwykle istotne staje się gromadzenie danych dotyczących aktywności mobilnych.
  Przy monitorowaniu wartości związanych z ruchem mobilnym należy zwrócić uwagę na liczbę konwersji z urządzeń mobilnych. Bardzo ważne jest również monitorowanie liczby odrzuceń z tych urządzeń. Dzięki monitorowaniu zmiany tej wartości będzie można uniknąć utraty potencjalnych klientów.
  W przypadku korzystania przez użytkowników z aplikacji, możliwe staje się prześledzenie całej ścieżki i dopasowanie przekazu reklamowego do ich przyzwyczajeń.
 • Facebook Ads i Google Ads
  Statystyki i analizę należy prowadzić w stosunku do szeroko rozumianych kampanii reklamowych prowadzonych w internecie. Dotyczy to między innymi reklam Google Ads i Facebook Ads. Mamy tu możliwość szczegółowego targowania i badania reakcji grup docelowych. Zaawansowane narzędzia reklamowe pozwalają przeanalizować wpływ tych działań na konwersje i kontrolować poziom zwrotu z inwestycji.
 • Social Media Marketing
  Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest określenie wielkości ruchu w mediach społecznościowych. Warto zwrócić tu uwagę zwłaszcza na wymierne efekty prowadzonych działań: mierzenie liczby klientów wygenerowanych za pomocą działań w mediach społecznościowych, określenie konwersji leadów wygenerowanych za pomocą każdego z kanałów social media, kontrolowanie udziału procentowego ruchu generowanego przez social media w całości ruchu.
 • Kontrola konwersji
  Należy pamiętać, że konwersja może odnosić się do dowolnej akcji wykonywanej przez użytkownika. Witryny i aplikacje zazwyczaj mają wiele celów i każdy z nich powinien być określony osobnym współczynnikiem konwersji. Dzięki ich odpowiedniemu dobraniu i monitorowaniu możliwe jest mierzenie wydajności strony internetowej czy aplikacji. Często najskuteczniejszym sposobem optymalizacji staje się stworzenie dwóch wersji strony A/B i ich testowanie. Dzięki tak prowadzonemu procesowi można osiągnąć najlepsze efekty marketingowe.
 • ROI Inbound Marketingu
  Kluczowym dla prowadzenia efektywnego biznesu jest badanie ROI Inbound Marketingu, czyli obliczanie zwrotu z inwestycji w marketing przychodzący. Dzięki zastosowaniu tego wskaźnika możliwe staje się realne określenie miesięcznej, kwartalnej czy rocznej skuteczności działań. Monitorowanie ROI Inbound Marketingu umożliwia optymalizację budżetów marketingowych. Dzięki wiedzy o poziomie zwrotu firma uniknie inwestowania w nieefektywne działania marketingowe i będzie mogła skupić się na tych, które przynoszą największe korzyści. Aby obliczyć poziom zwrotu, wystarczy skorzystać z prostego równania:
  (Wzrost sprzedaży – Inwestycje Marketingowe) / Inwestycje marketingowe = ROI
 • Sprzedaż
  Aby śledzić rozwój swojej firmy, należy pamiętać o mierzeniu wzrostu sprzedaży. Dzięki monitorowaniu zmian tego wskaźnika zyskasz między innymi obraz wpływu, jaki działania marketingowe mają na rozwój Twojej firmy. Analizowanie tego wskaźnika pozwala skupić się na najbardziej efektywnych obszarach działań i zwiększać zyski.

 

Dodaj komentarz