Mała firma w sieci

Webinary – angażuj, ucz i zdobywaj nowych klientów

Studio nagrań
fot. Austin Distel / unsplash.com
638wyświetleń

Czym są webinary? Jak wykorzystać je do promowania swojej marki w internecie? W jaki sposób zdobyć dzięki nim nowych klientów i zacieśnić relacje z tymi obecnymi?

Co to jest webinar?
Webinar to szkolenie online, które odbywa się na żywo za pomocą przeznaczonych do tego platform. Jego zadaniem jest imitacja spotkania w świecie rzeczywistym – aby w nim uczestniczyć, nie musisz jednak opuszczać wygodnej kanapy, ani jechać do innego miasta.
Podczas webinaru prowadzący ma stały kontakt z uczestnikami. Zwykle odbywa się to za pomocą czatu. Narzędzia do webinarów umożliwiają również udostępnienie gościom ekranu prowadzącego lub przygotowanej prezentacji.
Jak wykorzystać webinar w działaniach marketingowych?
Istnieją liczne sposoby wykorzystania webinarów w działaniach marketingowych w małej, kilkuosobowej firmie. Przedstawię je na przykładzie niewielkiej szkoły językowej.
1. Pokazuj!
W przypadku szkoły językowej tematów na webinary jest mnóstwo! Załóżmy, że uczysz angielskiego na wielu poziomach zaawansowania, a oprócz tego prowadzisz kursy tematyczne, np. angielski biznesowy lub przygotowanie do matury. Moja rada: przeprowadź jedną lekcję online dla każdego typu kursu!
Przedstawisz w ten sposób swoje metody, przebieg lekcji i rodzaj stosowanych zadań. Dla osób, które zastanawiają się nad wyborem szkoły językowej będzie to świetna okazja, aby sprawdzić, czy właśnie tego oczekują. Jeśli tak, wielce prawdopodobne, że niebawem dołączą do grona Twoich uczniów!
2. Edukuj!
Podczas wyboru usługodawcy często kierujemy się jego szerokim doświadczeniem i wiedzą w danym temacie. To przyciąga jak magnes! Dlatego, aby promować usługi przykładowej szkoły językowej, udowodnij, że świetnie znasz się na tym, co robisz. Oto kilka przykładów, jak zrobić to za pomocą webinarów:

 • Zorganizuj webinar dla maturzystów, w którym podpowiesz im, jak przygotować się do egzaminu ustnego z języka angielskiego.
 • Osobom, które dopiero zaczynają uczyć się języka obcego, zaproponuj webinar nt. sprawdzonych technik zapamiętywania słówek.
 • Z kolei tym, którzy mają w perspektywie rozmowę o pracę po angielsku, zaproponuj webinar, w którym podzielisz się radami, jak na takiej rozmowie wypaść śpiewająco!

Jestem pewna, że znając swój biznes od podszewki, sam wpadniesz na świetne tematy webinarów edukacyjnych.
3. Dyskutuj i angażuj!
Jakie będą skutki wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Czy Harry postąpił słusznie, rezygnując ze swojego książęcego tytułu? Czy warto iść na studia językowe? Jak nauczyć się imitować brytyjski akcent? Tematów do dyskusji jest mnóstwo!
Zaproś do rozmowy ciekawych gości i wspólnie nagrajcie webinar, który na bieżąco będą mogli komentować jego uczestnicy. Wszystko powinno odbyć się po angielsku! To świetny sposób na zaangażowanie potencjalnych klientów, a także wsparcie w nauce obecnych uczniów.
Webinary darmowe czy płatne?
Przyznam, że do tej pory organizowałam jedynie bezpłatne webinary i w przypadku Senuto na razie na pewno tak pozostanie. Jeśli jednak planujesz zarabiać na konsultacjach i dzieleniu się wiedzą, śmiało wypróbuj webinary płatne.
W innym przypadku raczej nie nastawiaj się na zarobek dzięki webinarom i potraktuj je jako dodatkową (i bardzo efektywną!) formę marketingu.
Narzędzia do prowadzenia webinarów
Na rynku dostępne są zarówno narzędzia płatne, jak i darmowe. Ja przy organizacji webinarów korzystam z polskiej platformy ClickMeeting. Nagraliśmy nawet wspólnie case study, w którym opowiadam, jak korzystam z ich rozwiązania podczas swojej codziennej pracy. ClickMeeting możesz przetestować przez 30 dni za darmo. Zaletą tego rozwiązania będzie dla Ciebie na pewno przystępna cena i nieustanny rozwój narzędzia.
Innym polskim rozwiązaniem jest platforma GetResponse, która służy nie tylko do organizacji webinarów, ale również do wysyłania mailingów czy automatyzacji procesów marketingowych. Jest to droższe rozwiązanie skierowane głównie do większych firm, których budżet marketingowy jest nieco wyższy. Niemniej jednak GetResponse również możesz przetestować przez 30 dni bez opłat.
Do darmowych narzędzi do prowadzenia webinarów należy m.in. Google Hangout czy Zoom. Minusem tych rozwiązań są jednak ograniczenia dotyczące liczby uczestników i czasu prowadzonych spotkań.
Co jest Ci potrzebne do organizacji webinaru?

 1. Ciekawy temat – od tego wszystko się zaczyna. W swoim webinarze musisz podjąć temat lub problem, który ma szansę zainteresować jak największą grupę Twoich potencjalnych klientów. Nie celuj w nisze – zastanów się, jakie są największe bolączki Twoich uczniów i dopasuj temat do ich potrzeb.
 2. Chwytliwy tytuł – od niego wiele zależy! Ważne, aby tytuł komunikował temat webinaru i zachęcał do rejestracji. Jeśli za jego pomocą uda Ci się zaintrygować potencjalnych uczestników – punkt dla Ciebie!
 3. Dogodna data – w zależności od tematu, zaplanuj webinar w dniu i godzinie, która będzie odpowiadać potencjalnym zainteresowanym. Jeśli działasz w sektorze B2C, prawdopodobnie będą to godziny wieczorne lub weekendy. W przypadku B2B możesz wypróbować również webinary w godzinach pracy.
 4. Akcja informacyjna – szeroko nagłośnij informację o nadchodzącym webinarze. Zrób to co najmniej tydzień przed, a najlepiej jeszcze wcześniej. Im więcej czasu dasz sobie na akcję marketingową, tym więcej osób usłyszy o wydarzeniu.
 5. Udostępnienia – jeśli zapraszasz gości, poproś ich o udostępnienie informacji o webinarze we własnych mediach społecznościowych.
 6. Firmowy kanał na YouTubie – po wydarzeniu opublikuj tam nagrane webinary. To materiał, który warto archiwizować i w przyszłości odsyłać do niego potencjalnych zainteresowanych. Dodatkowo obecność na YouTubie może przynieść Ci kolejnych klientów!

Nie zapomnij o…

 1. Wysłaniu przypomnienia przed webinarem. Ja robię to na godzinę przed, a później pięć minut przed rozpoczęciem webinaru. Warto jednak mieć na względzie, że mimo przypomnień część zapisanych osób i tak nie pojawi się na wydarzeniu. Nie bierz tego do siebie i rób swoje!
 2. Nagraniu webinaru, aby później udostępnić go np. na swojej stronie lub kanale YouTube. Warto też wysłać nagranie osobom, które zapisały się na webinar, ale z jakiegoś powodu się na nim nie pojawiły. Jeśli temat ich interesuje, ale wypadło im w tym czasie co innego, na pewno docenią Twój gest.
 3. Mailu z podsumowaniem do uczestników webinaru. Możesz dodać w nim link do nagrania, a także dodatkowe materiały, o których wspomniałeś podczas webinaru.

Podsumujmy!
Webinary to bardzo wdzięczna forma promocji firmy w internecie, ponieważ przynosi obustronne korzyści dla uczestników i organizatorów. Twoi potencjalni klienci otrzymują w ten sposób porcję ciekawej wiedzy i inspiracji, Ty z kolei zwiększasz liczbę potencjalnych klientów i budujesz wizerunek swojej marki. Warto spróbować!

Dodaj komentarz