Po godzinach
Dzisiaj cały świat jest w zasięgu ręki, więc możliwości na niezapomniany wyjazd jest bardzo dużo. Można pojechać na plażowy urlop All Inclusive z biurem podróży, ale jeśli chcesz zobaczyć i doświadczyć czegoś więcej niż hotelowy basen, lepiej będzie zebrać rodzinę i znajomych i samemu zorganizować sobie wakacje. Wystarczy podstawowa znajomość angielskiego, czas na spokojne zaplanowanie wyjazdu, trochę obycia z internetem i przygotowanie na kilka niespodzianek podczas podróży.
Co zrobić w sytuacji, w której nie masz czasu na planowanie lub nie chcesz jechać sam? Istnieją firmy oferujące wyjazdy z przewodnikiem – często znanym podróżnikiem. Cena jest wysoka, ale taki sposób podróżowania łączy najlepsze cechy wyjazdu indywidualnego oraz zorganizowanego: niesamowite doświadczenia w małej grupie oraz beztroskę.
Kolejną opcją jest indywidualne doradztwo turystyczne, który zapewnia całkowitą wolność podróżowania, a przy tym pozwala zaoszczędzić pieniądze. Takie wyjście jest idealne dla osób, której nie boją się jechać w pojedynkę, ale nie mają czasu na samodzielne przygotowanie podróży. Jest to opłacalne, bo w pełni przygotowany plan podróży zawiera przeloty, sugerowane noclegi oraz plan na każdy dzień, dzięki czemu znikają zbędne zmartwienia, a przygotowanie podróży jest o wiele przyjemniejsze.
Jeśli zdecydujesz się na samodzielny wyjazd, wystarczy dobrze zaplanować 7 najważniejszych elementów:
1. Rezerwacja biletów
Po podjęciu decyzji o samodzielnym wyjeździe musisz się do niego dobrze przygotować – przede wszystkim zarezerwować bilety. Istnieje bardzo wiele portali internetowych pośredniczących w zakupie biletów lotniczych zarówno regularnych, jak i tanich linii (np. Skyscanner.pl, Fru.pl, czy Skypicker.com).
Ostatnio pojawiło się również sporo serwisów prezentujących promocje oraz bilety w okazyjnych cenach, dzięki którym można podróżować za naprawdę małe pieniądze. Przykłady to Fly4free.pl czy Gdziewyjechac.pl.
2. Noclegi
Nocleg w hotelu możesz zapewnić sobie na kilka sposobów. Rezerwacji dokonasz za pośrednictwem portalu oferującego takie usługi (np. Agoda.pl, Booking.com) albo zarezerwujesz nocleg bezpośrednio przez stronę internetową hotelu. Ta opcja zwykle jest jednak droższa niż w przypadku rezerwacji przez portal.
Ciekawą i zdobywającą coraz większą popularność alternatywą dla hoteli jest Airbnb.com, dzięki któremu można bezpiecznie wynająć pokój lub całe mieszkanie, pozostając w kontakcie z właścicielem. Dzięki temu mamy możliwość porozmawiania i spędzenia czasu z „lokalsem”, utrzymując przy tym niezależność.
Rezerwacja przed wyjazdem naraża na koszty w przypadku opóźnień i niedotarcia do hotelu na czas, a także utrudnia zmiany planów oraz trasy podróży. Dlatego też, w przypadku wyjazdu objazdowego, lepiej jest dokonać rezerwacji w trakcie podróży (dostęp do internetu nie stanowi problemu praktycznie nigdzie). Warto też wybierać hotele umożliwiające darmowe anulowanie rezerwacji (zwykle za darmo do 48 godzin przed datą przybycia).
Najtańszą metodą jest niedokonywanie rezerwacji, ale znalezienie zakwaterowania dopiero po przyjeździe na miejsce. Ceny w przypadku rezerwacji online są zwykle zawyżone oraz nie obejmują wszystkich hoteli, szczególnie tych tańszych. Polecamy to rozwiązanie w trakcie podróży po sezonie, kiedy jest pewność, że w wybranych hotelach są wolne miejsca. Możesz również zadzwonić do upatrzonego obiektu 1-2 dni przed przyjazdem i upewnić się, czy są wolne pokoje.
Warto skorzystać z rekomendacji portali typu TripAdvisor.com oraz przewodników, aby ustalić, które hotele mają dobrą reputację, a których lepiej unikać.
3. Ubezpieczenie
Ubezpieczenie w podróży nie jest obowiązkowe, ale wyjazd bez niego nie jest rozsądnym pomysłem. Oferta jest bardzo szeroka, a zakres ubezpieczenia i jego cenę można ustalić w zależności od indywidualnych wymagań.
Podstawowe opcje ubezpieczenia to te zawarte w ofertach agencji ubezpieczeniowych – praktycznie wszystkie biura ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenie turystyczne, którego wysokość zależy od preferencji nabywcy.
Banki oferują ubezpieczenie turystyczne posiadaczom kart kredytowych koloru złotego i platynowego. Stanowią one ciekawą alternatywę dla ubezpieczeń indywidualnych, ponieważ w większości przypadków za wydanie karty, a tym samym za ubezpieczenie, które jest do niej dołączone, nie ponosimy żadnej opłaty. Pakiet różni się w zależności od banku, więc warto sprawdzić ofertę, przygotowując się do wyjazdu.
Osobom do 30. roku życia polecamy kartę Euro<26, która zapewnia ubezpieczenie na całym świecie (z wyłączeniem USA). Kartę można kupić w większości biur podróży oraz przez internet. Roczne ubezpieczenie w podstawowym wariancie kosztuje 73 złote, kwota ubezpieczenia to 60 000 Euro na koszty leczenia za granicą, 20 000 Euro OC oraz 5 000 Euro NWW.
W przypadku podróży w granicach Unii Europejskiej oraz Islandii, Księstwa Lichtenstein, Norwegii i Szwajcarii osobie ubezpieczonej w NFZ przysługuje bezpłatna opieka medyczna w takim samym zakresie jak obywatelom danego kraju. Wystarczy zgłosić się do siedziby NFZ-u z odpowiednim dokumentem potwierdzającym fakt bycia ubezpieczonym.
4. Szczepienia
Przed udaniem się w dalszą podróż należy sprawdzić, na jakie choroby warto lub trzeba się zaczepić, jadąc do danego kraju. Szczepienia można wykonać w szpitalach i poradniach chorób zakaźnych i tropikalnych. Typowy pakiet to WZW A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczegóły dotyczące obowiązkowych szczepień znajdziesz tu.
5. Zarządzanie pieniędzmi
Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem zarządzania pieniędzmi w podróży jest wypłacanie ich z lokalnych bankomatów, co jednak może być obarczone odpowiednią prowizją banku (najlepiej wybrać taki, który nie pobiera opłat za wypłatę z bankomatów za granicą i nalicza niską opłatę za przewalutowanie) oraz dodatkową opłatą za fakt korzystania z bankomatu (np. w Tajlandii, gdzie za wypłatę z większości bankomatów zapłacimy równoważność 15 zł).
Tworząc kosztorys, warto dodać do całej kwoty 20-30 proc. – na wakacjach zwykle wydaje się więcej, niż się zakładało.
6. Pakowanie
Ubrań lepiej wziąć mało, bo są ciężkie i zajmują sporo miejsca, a w dodatku, szczególnie jeśli jedziemy do Azji, na miejscu bardzo tanio można kupić odzież dopasowaną do lokalnego klimatu. Przy pakowaniu warto wziąć pod uwagę religię i kulturę kraju docelowego: do Indii czy krajów arabskich nie warto brać obcisłych rzeczy oraz bluzek z dekoltem w przypadku kobiet, czy krótkich spodenek. Lepiej wziąć luźne, przewiewne spodnie i luźniejsze bluzki. Dodatkowo taka odzież będzie chroniła przed atakami komarów oraz ostrym słońcem.
Ponadto, dobrze jest zabrać:
- ksero dokumentów oraz skan wysłany e-mailem (bardzo ułatwia odzyskanie zgubionego lub skradzionego paszportu),
- szybkoschnący ręcznik,
- bieliznę outdoorową,
- okulary przeciwsłoneczne i chustę lub kapelusz na głowę,
- olejek do opalania,
- adapter do gniazdka,
- latarkę,
- komórkę bez simlocka z roamingiem (kartę SIM można kupić już na lotnisku, a do rozmów lokalnych, na przykład rezerwacji hoteli, czy komunikacji z innymi członkami wycieczki może być bardzo przydatna. Dodatkowo można wykupić pakiet internetowy),
- zatyczki do uszu oraz opaskę na oczy podczas snu (przydają się podczas długich lotów oraz nocy spędzonych w pociągu lub autobusie),
- aparat oraz ministatyw (na przykład Gorillapod),
- przewodnik po danym kraju/regionie w wersji drukowanej lub PDF. Szczególnie przydatny przy braku dostępu do internetu,
- środek na komary (w przypadku wyjazdu do Azji lepiej kupić na miejscu).
Przed wyjazdem warto wypisać na kartce wszystkie rzeczy do zabrania, aby mieć pewność, że nic nie zostało pominięte. Możesz również skorzystać z gotowych list, które ułatwią Ci spakowanie, jak niezbędnik podróżnika w wersji dla Pań.
7. Bezpieczeństwo w podróży
W trakcie podróżowania warto zachować ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem – wakacje nie zwalniają z obowiązku myślenia. Szczególnie jadąc do krajów rozwijających się, warto poczytać o lokalnej kulturze i zwyczajach, aby nie narażać się na niepotrzebne nieprzyjemności i niebezpieczeństwa.
Zasada jest prosta: jeśli coś mi się wydaje niebezpieczne w Polsce, to na pewno nie jest bezpieczne gdzie indziej, może poza Skandynawią i Japonią.
Warto też poczytać o typowych praktykach mających na celu „zdarcie kasy” z turystów, jak np. nieuczciwi kierowcy, fałszywi przewodnicy w Tajlandii, „studenci angielskiego” w Chinach naciągający na bardzo drogi obiad czy herbatę lub nieuczciwi hotelarze.
Spotkania z oszustami mogą niestety bardzo negatywnie wpłynąć na nasz odbiór odwiedzanego kraju i zepsuć wakacje. W wielu przypadkach wystarczy po prostu przeczytać wcześniej o tym, co może nas spotkać i przede wszystkim, kierować się logiką. Jeśli złota bransoletka ma bardzo, bardzo okazyjną cenę, to prawdopodobnie jest to podróbka.
Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń!
Notka do bezpieczeństwa: nie dotyczy jedzenia, szczególnie w Azji 🙂 Jedzcie z ulicy co popadnie – to jeden z najlepszych sposobów na poznanie lokalnej, nie-turystycznej kuchni!
Udanych podróży!
Wtrącę trzy grosze odnośnie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Nawet ministerstwo zdrowia nieśmiało przyznaje, że to raczej pic na wodę,. W skrócie – można się z jej pomocą leczyć tylko w dużych miastach, nie u wszystkich lekarzy i nie wszystkie przypadłości. Szczegóły wypisałam tutaj (przepraszam za kryptoreklamę) http:// allianz-ubezpieczenia.com/index.php/podrozne/ekuz – dobrze to wiedzieć, żeby się nie przejechać, bo koszty leczenia za granicą, choćby zwykłego bólu brzucha mogą być horrendalnie wysokie, np.:
• Ból głowy w Hurgadzie, Egipt: 651 euro
• Złamana noga w Bursie, Turcja: 16,9 tys. euro
• Problemy z układem pokarmowym w Santo Domingo, Dominikana: 3010 euro
• Problemy z układem pokarmowym w Hiszpanii: 8 tys. euro
• Bolące gardło w Hammamet, Tunezja: 772 euro
• Wybity bark w Hiszpanii: 3 223 euro
• Ciężki przypadek zapalenia oskrzeli w Montrealu, Kanada: 25 tys. euro
• Rozcięte lub skaleczone kolano na Korfu, Grecja: 3,5 tys. euro
Takie podróże spontaniczne, samemu organizowane sa najlepszym sposobem na poznanie danego miejsca Swiata. Jednak rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą, lista spraw do załatwienia przed takim wyjazdem a związana z naszą wycieczką musi być robiona ze szczególnym uwzględnieniem rejonu w jaki mamy zamiar pojechać. Bardzo ważne jest również nasze dotychczasowe doświadczenie przy tego typu wyjazdach. Pozdrawiam serdecznie 🙂