Wywiady i inspiracje

Wyższy poziom czytelnictwa. Rozmowa z Agnieszką Hyży

Agnieszka Hyży w wywiadzie z okładki - FIRMER
fot. How2
2kwyświetleń

Po jednej stronie coraz mniej czasu na relaks, życie w większym pędzie, zmęczenie i prokrastynacja – realia zdecydowanie niesprzyjające czytelnictwu. Po drugiej, rozwój nowych technologii, coraz większa mobilność, internet bez limitu – warunki idealne dla wydawnictw cyfrowych dostępnych na wyciągnięcie ręki o każdej porze, gdziekolwiek się znajdujemy. A takie, którym warto się zainteresować, pojawiło się na rynku.

O tym, jak stworzyć e-book od nowa, by zachwycić nim czytelników, rozmawiam z Agnieszką Hyży – dziennikarką i prezenterką, od 15 lat związaną z telewizją i mediami, która poza show-biznesem działa również w branży eventowej i weddingowej, a od niedawna e-wydawniczej – współtworząc platformę How2 z innowacyjnymi e-bookami.

 
Jak wynika z badań poziomu czytelnictwa Biblioteki Narodowej, w 2019 roku 39 proc. ankietowanych zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki, 6% czytelników sięgnęło po e-booki. Jednocześnie z drugiej strony, według badania Digital 2019, Polacy spędzają w sieci średnio sześć godzin i dwie minuty dziennie. Tymczasem, pod koniec lipca, Pani razem ze wspólniczką Anną Zofią Powierżą wystartowała z nową platformą z e-boookami. Jak narodził się ten pomysł? Patrząc na statystyki, wydaje się on dość odważny.
Od zrodzenia się tego pomysłu do startu platformy minęły niemalże dwa lata. Bardzo poważnie podeszłyśmy do zbadania rynku i rozpoznania potrzeb użytkowników. Razem z naszym zespołem przeprowadziłyśmy pierwsze w Polsce zakrojone na taką skalę badania e-czytelnictwa, których wyniki pomogły nam w stworzeniu naszego produktu w taki sposób, żeby odpowiadał on na zapotrzebowania e-czytelników. Internet dla wielu osób jest najważniejszym źródłem informacji, determinuje opinie i buduje światopogląd. To właśnie w świecie online szukamy informacji dotyczących spraw zarówno codziennych, jak i fundamentalnych. E-booki dostępne na platformie How2 mają ich dostarczać. Naszym założeniem jest to, by odpowiadały one na pytania najczęściej zadawane przez internautów. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój e-czytelnictwa na świecie, nie mam poczucia, że to był odważny pomysł. Odpowiadamy na potrzeby rynku i światowe trendy.
W Polsce e-książki zyskały na popularności około 10 lat temu. W świecie cyfrowym to spory kawałek czasu. Nie miała Pani wątpliwości, czy e-booki to właściwy kierunek?
Absolutnie nie! To jest rynek, który rozwija się z miesiąca na miesiąc. Największe światowe wydawnictwa inwestują w segment cyfrowy. Mało tego, w Polsce w 2019 roku obniżono stawkę podatkową na e-booki z produktowej (23%) na usługową (5%). Uważam, że to idealny moment na to, by wprowadzić nową jakość na cyfrowym rynku wydawniczym.
 

Świat się zmienia, styl życia ludzi również. Świat online towarzyszy nam wszędzie i prawie zawsze.

 
Informacji potrzebujemy tu i teraz, nie chcemy czekać. Po e-booki możemy sięgnąć w każdej chwili i w każdym miejscu. Korzystanie z nich jest naprawdę wygodne.
Czym How2 różni się od innych wydawnictw elektronicznych?
How2 to cyfrowe wydawnictwo i równocześnie jedyna tego typu platforma w Polsce, na której dostępne są e-booki stworzone wyłącznie z myślą o niej. Nie można ich kupić nigdzie indziej, nie zostaną nigdy wydane w tradycyjnej drukowanej formie. Nasze e-booki to nie tylko tekst, zawierają one także materiały audiowizualne, animacje i autorskie ilustracje. To absolutnie nowa jakość na rynku wydawniczym! Przykładamy ogromną wagę zarówno do wartości merytorycznej, jak i wizualnej oraz technologicznej naszego produktu. Z naszych e-booków można korzystać na wszystkich urządzeniach mobilnych, komputerach i rozmaitych czytnikach. I co ważne, zostały one wymyślone tak, by niezależnie od urządzenia, zachowywały w pełni swoją funkcjonalność. Wszystko po to, by nasi e-czytelnicy czerpali jak największą radość i przyjemność z ich czytania.
Premiera How2 przypadła na czas pandemii. Jak Pani wspomniała, prace nad uruchomieniem platformy rozpoczęły się już dużo wcześniej, zanim jeszcze usłyszeliśmy o COVID-19. Co obejmowały przygotowania?
Pierwsze rozmowy z moją przyszłą wspólniczką Anna Zofią Powierżą na temat stworzenia innowacyjnej platformy z multimedialnymi e-bookami odbyły się prawie 2 lata temu. Dość szybko dołączył do nas anioł biznesu, który od początku uwierzył w nasz pomysł. Dawid Urban to znana postać w polskim świecie start-upów. Dzięki niemu bardzo szybko zaczęłyśmy prace nad How2. Badałyśmy rynek i zabrałyśmy się za zbudowanie interdyscyplinarnego zespołu. W początkowej fazie to był mały projekt, który z miesiąca na miesiąc rozwijał się i powiększał. Dziś nasz stały zespół liczy blisko 20 osób, pracujemy obecnie nad kilkudziesięcioma nowymi e-bookami. Nieustannie stawiamy sobie nowe wyzwania.
Choć koronawirus mocno zainfekował gospodarkę, wydaje się, że dla biznesu online nie można było wymarzyć sobie lepszego momentu – więcej czasu spędzamy w domach, intensyfikujemy swoją obecność w internecie i korzystanie z mediów cyfrowych. Czy tak jest rzeczywiście?
Paradoksalnie czas pandemii dał wieki zastrzyk energii światu online. Jeszcze przez długi czas nie wrócimy do offline’u w takim wymiarze jak kiedyś. Dlatego niezwykle ważne jest, by internet, który jest tak powszechnym i istotnym medium, dostarczał informacji rzetelnych, eksperckich i etycznych. Ciągle walczymy z fake newsami, brakuje wiedzy i rozrywki na wysokim poziomie.
 

How2 to nie tylko biznes. Przyświeca nam misja, chcemy edukować społeczeństwo.

 
Zależy nam na tym, by nasze treści były wartościowe, wiarygodne i poparte doświadczeniem i autorytetem ekspertów w danych dziedzinach. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do zmieniania internetu na lepsze.
Mimo że jesteście na początku działalności, możecie się już pochwalić całkiem bogatą biblioteką i szerokim wachlarzem tematycznym publikacji. Według jakiego klucza wybieracie autorów, z którymi chcecie współpracować? Jaka idea Wam przyświeca?
W dniu premiery platformy How2 oddaliśmy naszym użytkownikom 23 tytuły. Od początku września nasza wirtualna biblioteka poszerza się o minimum dwa nowe e-booki tygodniowo. Ich twórcami są wybitni eksperci, gwiazdy z pierwszych stron gazet, a także zdolni debiutanci. W gronie naszych autorów są m.in. Dorota Wellman, Katarzyna Bosacka, Katarzyna Pakosińska, Daria Ładocha, Hanna Lis, Anna Maria Wesołowska, Katarzyna Błażejewska-Stuhr czy Zofia Zborowska. Sam proces wydawniczy jest dość rozbudowany. Jak już wspominałam, nasze e-booki mają odpowiadać na pytania, które ludzie najczęściej zadają w sieci. Nieustannie sprawdzamy to, czego internauci najbardziej potrzebują – to, jakich treści szukają. Opieramy się na danych, statystykach, ale codziennością są dla nas też kreatywne burze mózgów. Zdarza się, że tematy wypływają z samego autora, jego zainteresowań lub doświadczeń. W niektórych przypadkach to do ustalonego wcześniej tematu poszukujemy eksperta w danej dziedzinie i wspólnie z nim przygotowujemy publikację. Do końca pierwszego kwartału 2021 roku mamy gotowy plan wydawniczy, a już teraz prowadzimy kolejne rozmowy z potencjalnymi nowymi autorami. Nieustannie szukamy nowych tematów.
W jaki sposób zamierzacie trafiać do czytelników, także tych, którzy nadal wolą zapach papieru i szelest przewracanych kartek?
Nasze e-booki nigdy nie pojawią się w formie drukowanej. A to oznacza, że jeśli kogoś zainteresują dana tematyka czy dany tytuł, będzie musiał sięgnąć po nasz produkt. I nawet jeśli nie będzie początkowo przekonany do wirtualnych książek, to wierzymy, że za sprawą naszego e-booka, zmieni zdanie. Chcemy pokazać internautom, że wydawane przez nas publikacje dają im wiele nowych możliwości. Wygodnie się z nich korzysta, mają wartościowe treści, są bogate w multimedialne materiały i interaktywne rozwiązania, mogą zawsze i wszędzie nam towarzyszyć.
 

My tak naprawdę stworzyliśmy e-book na nowo. Zredefiniowaliśmy to pojęcie. Każdy kto sięgnie po jakiś tytuł z naszej oferty wydawniczej, szybko się o tym przekona.

 
Poza tym, jesteśmy eko – nie marnujemy papieru, działamy w duchu zero waste. Oczywiście, nikt nie mówi, że tradycyjne czytelnictwo zniknie, ale nikt też nie ma wątpliwości, że ono też musi poddać się zmianom i zaprzyjaźnić ze światem online.
Od lat jest Pani związana z telewizją. A jak odnajduje się Pani w biznesie technologicznym?
Od 15 lat jestem blisko związana z telewizją i mediami. Mam poczucie, że już wiele widziałam i wiele zrobiłam. Ciągle jednak odczuwam głód nowych wyzwań. Trzeba iść dalej i się rozwijać! Doświadczyłam na własnej skórze wpływu świata cyfrowego na telewizję. Uważam, że można z powodzeniem łączyć doświadczenie i relacje, jakie wyniosłam z pracy w mediach z działaniami w świecie biznesu. Co więcej, pracujemy nad e-bookami, które będą łączyć telewizyjne programy z wirtualnym światem. To będzie coś naprawdę ciekawego! Poza tym, od wielu lat nie ograniczam się jedynie do show-biznesu, intensywnie działam również branży eventowej i weddingowej. How2 to kolejny etap na mojej zawodowej drodze. Widzę w naszym start-upie ogromny potencjał. Obecność inwestorów z bogatym biznesowo portfolio to wielka szansa na skalowanie i rozwijanie tego projektu.
Czy coś Panią zaskoczyło? Z jakimi wyzwaniami musiała się Pani zmierzyć?
Codziennie coś mnie zaskakuje, codziennie mierzę się z wieloma wyzwaniami. Prowadzenie start-upu to codzienna wyprawa przez pole minowe. Kwestie formalno-prawne, chyba jak wielu przedsiębiorcom, nieustannie pochłaniają sporo czasu, energii i uwagi. Zbudowanie tak interdyscyplinarnego zespołu jak nasz też nie było łatwe. Cały czas się doskonalimy, usprawniamy naszą pracę. Z niektórymi osobami musieliśmy się pożegnać i wcale nie było to przyjemne. Pandemia opóźniła start naszej platformy o kilka miesięcy i zmusiła nas do przejścia na tryb zdalny. To był dla nas pierwszy poważny egzamin, ale uważam, że zdaliśmy go celująco. Jesteśmy na rynku od trzech miesięcy i mamy na swoim koncie już pierwsze sukcesy. Czujemy, że to dopiero początek wyzwań. Jeszcze sporo przed nami!
Jakie macie plany na przyszłość? W jaki sposób chcecie rozwijać How2?
Obecnie pracujemy nad kilkudziesięcioma nowymi e-bookami. W planach już są kolejne tytuły. Cały czas pracujemy też nad rozwojem naszej platformy. Już wkrótce poza e-bookami na How2 dostępne będą też inne produkty. Powstanie także aplikacja, która ułatwi e-czytelnikom korzystanie z naszej wirtualnej biblioteki. Wspólnie z naszymi inwestorami przygotowujemy się do rozbudowania projektu. Przewagą How2 jest to, że na bieżąco możemy odpowiadać na zapotrzebowanie rynku. W krótkim czasie, z zachowaniem wysokiego poziomu, możemy stworzyć produkt, który oddamy użytkownikom. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Planem, który na pewno się nie zmieni, jest zbudowanie marki How2 o zasięgu globalnym. Wszystkie nasze działania mają to właśnie na uwadze.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji planów!

Dodaj komentarz