Wywiady i inspiracje

Jak małe firmy radzą sobie w 2014 r.?

fot. istockphoto.com
668wyświetleń

Okiem przedsiębiorców

fot. istockphoto.com
fot. istockphoto.com

Przedsiębiorcy wiążą z rokiem 2014 nadzieję poprawy kondycji finansowych swoich firm. W I półroczu niski poziom popytu niestety nie pozwolił na podniesie cen, mimo rosnących kosztów prowadzenia działalności. Jaką strategię obiorą w II połowie, aby z zadowalającym wynikiem zakończyć 2014 r.? Poznaj opinie przedsiębiorców.

 
W czerwcu 2013 r., po raz trzeci portal Firmy.net wraz z Instytutem Badań i Analiz OSB przeprowadził badanie nastrojów gospodarczych, w którym wzięło udział ponad 1300 przedstawicieli mikro- i małych firm.

Rozczarowanie brakiem nowych klientów

W badaniu grudniowym mikroprzedsiębiorcy zbyt optymistycznie prognozowali poprawę sytuacji swoich firm w I półroczu 2014 r. Ostatnie pół roku, okazało się jednak okresem trudniejszym, niż przewidywali. Nie oczekiwano wówczas znaczącego wzrostu poziomu popytu, przedsiębiorców jednak zaskoczyła dalsza recesja w braku zamówień niż szacowali pół roku temu. Niestety, pociągnęło to za sobą jeszcze głębsze pogorszenie sytuacji finansowej niż się spodziewano. Małe firmy nie nadrobiły strat finansowych poprzez planowane podniesienie cen. Utrzymanie pozycji na rynku w I połowie 2014 r. wciąż opierało się na strategii przetrwania w oparciu o konkurencyjność cenową. Pomimo zapowiadanych wzrostów poziomu cen, przedsiębiorcy byli zmuszeni przez niski popyt na swoje usługi i produkty na częstsze obniżanie cen niż ich podwyższanie.

Marek Gierszewski Marek Gierszewski, KOMPTECH Elżbieta GierszewskaWiele firm dostało mnóstwo różnego rodzaju dotacji z Unii, lecz nie zauważyłem znaczącego wzrostu gospodarczego. Równocześnie wzrosły koszty prowadzenia działalności, składki ZUS, VAT, zabrano mnóstwo odpisów kosztowych, a sytuacja rynkowa nie pozwala na podniesienie cen za usługi. Praktycznie każdy z klientów nieustannie próbuje negocjować ich obniżenie. Znam wielu, którzy otworzyli działalności z dotacji, a po wymaganym czasie, by dotacji nie zwracać, likwidowali swe firmy, bo nie byli w stanie wypracować środków w takiej wysokości, by po zapłacie pełnego ZUS-u i VAT-u z obrotu, pozostało im coś na życie.
piotr-mozylowski Piotr Możyłowski, PM Konsulting, OptiRad Strefa Biznesu sp. z o.o.„Jedną z najważniejszych barier prowadzenia działalności gospodarczej jest skomplikowany i niestabilny system podatkowy. Można w tym miejscu wskazać ustawę o podatku od towarów i usług, której przepisy zmieniane są w ciągu roku kilkakrotnie, co narusza wszelkie wymieniane w doktrynie zasady podatkowe. Również wzrost stawek podatkowych VAT czy kosztów zatrudnienia i utrzymania pracowników stanowi niejednokrotnie kłopot dla wielu małych firm. W dobie spowolnienia gospodarczego powinny być zmienione przepisy lub wprowadzone elastyczniejsze podejście organów podatkowych dotyczące ulg podatkowych.”
Bożena Juskowiak Bożena Juskowiak, P.H.U. Szkło-Trans-Bud„Ogólne zmiany dotyczące kraju oraz inwestycji idą, moim zdaniem, w dobrym kierunku. Sytuacja małych firm jednak się pogarsza, ze względu na coraz większą liczbę marketów sprzedających towary gorszej jakości po niższych cenach. Powoduje to spadek obrotów firm, przez co rodzimy rynek upada. Niestety, koszty utrzymania wzrastają, a dochody maleją.”

Optymistycznie w II połowę 2014 r.

Trudna sytuacja finansowa, spadający poziom popytu oraz poziom cen, charakteryzujący tendencje I półrocza br. nie przeszkadzają przedsiębiorcom optymistycznie patrzeć w okres nadchodzących 6 miesięcy. Blisko połowa przedstawicieli firm przewiduje, że sytuacja ogólna ich firm pozostanie bez zmian (46,2%), jednak wśród pozostałych przedsiębiorców częściej oczekiwana jest jej poprawa (34,6%) niż pogorszenie (19,2%).

Anna Weclewicz Anna Węclewicz, AW&T Consulting Doradztwo Personalne i Pośrednictwo PracyUzyskałam środki unijne na uruchomienie i rozwój własnego biznesu. Firma się rozwija. Wiąże z nią duże nadzieje. Mam zapał i chęć do działania. Nie boję się konkurencji. Jestem zmotywowana i ukierunkowana na osiągnięcie sukcesu w branży doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy.”

Oczekiwane wzrosty sprzedaży dzięki niższym cenom

Opinie na temat poprawy ogólnej sytuacji firm nie opierają się jednak na przekonaniu, że będzie to możliwe dzięki wzrostowi cen oferowanych na rynku produktów i usług. Ponad połowa przedsiębiorców (59,1%) oczekuje, że w nadchodzącym półroczu utrzyma taki sam poziom cen. W grupie pozostałych przedsiębiorców, częściej przewiduje się jednak obniżenie poziomu cen (21,8%) niż ich wzrost (19,1%). Oznacza to, że celem mikroprzedsiębiorców jest pobudzenie popytu i zachęcanie klientów niskimi cenami. Ponad połowa z nich oczekuje, że przełoży się to na utrzymanie stałego poziomu sprzedaży, natomiast większa grupa przedsiębiorców (28,3%) przewiduje wzrost sprzedaży w przeciwieństwie do grupy przewidującej jej spadek (25,6%).

Przedsiębiorcy źle oceniają działania rządu

88% przedsiębiorców (prowadzących własną działalność lub zatrudniający kilku pracowników) oceniło działalność rządu na rzecz poprawy ich sytuacji w ostatnim roku jako niekorzystną (40,5%) bądź nieodczuwalną (47,7%). Zaledwie 12% właścicieli z sektora mikro uznało, że ostatnio wprowadzone zmiany regulacyjno-prawne pozytywnie przełożyły się na prowadzenie biznesu w tym roku. Największe bolączki mikro i małych firm w I połowie 2014 r. dotyczą zmian w podatku VAT, wysokich kosztów pracowniczych i wzrostu płacy minimalnej. Niezmiennie przedsiębiorcy skarżą się na wciąż za wysokie koszty ZUS i opodatkowanie. Powodem niezadowolenia jest również brak odpowiednich działań, które rząd mógłby podjąć, aby polepszyć sytuację sektora MŚP.
wykresy-600px-Jak wprowadzone ostatnio zmiany wpłyneły na Twój biznes
 

Janusz Budziński Janusz Budziński, JBhp Janusz Budziński“Przez ostatni rok nie było takich zmian, które ułatwiłyby działalność szczególnie w mikroprzedsiębiorstwach. Dużemu zawsze będzie łatwiej. Oczekuję na jakieś konkretne zmiany w systemie podatkowym i ubezpieczeniowym, które będą miały wpływ na zmniejszenie kosztów zatrudniania pracowników.”
Jerzy Kuls Jerzy Kuls, Hals Jerzy Kuls„Zauważam, że polskie przepisy dotyczące prowadzenia biznesu coraz bardziej się komplikują. Przykładem jest ustawa o VAT i PDOF. Ustawy te były znacznie prostsze. Aktualnie obie przypominają grube powieści, a nie przepisy prawne. Ilość odwołań do innych przepisów i hermetyczny prawniczy język powodują, że trzeba szukać coraz częściej pomocy prawników i biegłych księgowych, aby zrozumieć, jak postąpić w szczególnych przypadkach działalności. Utrudnia to prowadzenie działalności i podnosi koszty.”
Dorota Domalewska Dorota Domalewska, Parasole Miadora.pl„Zmiany dotyczące przepisów związanych z prowadzeniem handlu przez internet niestety nie ułatwiają, a wręcz utrudniają życie drobnym przedsiębiorcom. Jeśli zaś chodzi o regulacje dotyczące zakładania i funkcjonowania firmy w zakresie np. rozliczeń – jest lepiej.”
Agnieszka Siembida Agnieszka Siembida, KONSILO Agnieszka Siembida„Uważam, że ostatnie zmiany dotyczące cyfryzacji urzędów ułatwiają prowadzenie działalności. Dużo spraw udało i udaje mi się załatwiać bez konieczności wychodzenia z domu i marnowania cennego czasu, który mogę przeznaczyć na pracę.”

10 lat w UE okiem przedsiębiorców

Przedsiębiorcy uczestniczący w badaniu dostrzegają zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich 10 lat. Blisko połowa z nich (50,5%) uważa, że konsekwencje zmian, jakie dokonały się po wejściu do Unii Europejskiej, pozytywnie wpłynęły na prowadzenie działalności biznesowej. Wśród pozostałych przedsiębiorców częściej dominowały poglądy o braku wpływu tych zmian na działalność biznesową (29,7%) nad głosami o jej negatywnym wpływie (19,8%). Bardzo nieliczna grupa przedstawicieli firm nie potrafiła dokonać takiej oceny.
wykresy-600px-Jak oceniasz 10 lat Polski w UE
 

Adrian Lapierre Adrian Lapierre, SoftProject Systemy Informatyczne Sp. z o.o.„Dofinansowania z UE stworzyły doskonałą szansę rozwoju dla wielu firm. Skutki wykorzystanych szans widać na każdym kroku. Szkoda tylko, że znaczna część pieniędzy jest pochłaniana przez administrację i obsługę formalną projektów (rozliczenie), a nie na rzeczywiste działania. Obiecujące jest to, że w nowej perspektywie firmy będą mogły liczyć na dofinansowanie inwestycji w badania oraz nowe technologie. To ważny kierunek, szczególnie teraz, kiedy sektor ten potwierdza pilną potrzebę wdrożenia nowoczesnych rozwiązań IT, takich jak cloud computing, narzędzia analityczne czy technologie mobilne. Cel to maksymalne wsparcie rozwoju biznesu i optymalizacja kosztów, których MSP – szczególnie w fazie startupu – może nie udźwignąć.”
Zuzanna Ledwoń Zuzanna Ledwoń, Zuzanna Ledwoń Pracownia Artystyczna„Wydaje mi się, że wejście Polski do UE ma tyle samo pozytywnych, co negatywnych skutków, a właściwie może nawet więcej negatywnych. Mam wrażenie, że w pewnych dziedzinach Unia ogranicza możliwości polskich przedsiębiorców poprzez obostrzenia i ujednolicenia dla wszystkich krajów członkowskich. W tej chwili nie widzę żadnych udogodnień dla przedsiębiorców, które nastąpiłyby dzięki przystąpieniu do UE.”

Dodaj komentarz