ABC biznesu

Czemu mają służyć najważniejsze zmiany w prawie gospodarczym w 2015 roku?

Adwokat trzymająca na rękach symbol paragrafu
fot. istockphoto.com
681wyświetleń
Adwokat trzymająca na rękach symbol paragrafu
fot. istockphoto.com

Ustawa prawo działalności gospodarczej trafiła już do konsultacji eksperckich. Istnieje więc duża szansa, że zostanie uchwalona jeszcze w pierwszym półroczu 2015 roku.

W grudniu ubiegłego roku, po 10 latach stosowania ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (DzU 2004 nr 173 poz. 1807 z późn. zm.) powstał projekt nowej ustawy regulującej zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. W połączeniu z nowelizacją Ordynacji podatkowej oraz wejściem w życie nowej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (DzU 2014 poz. 1662) ma ona uprościć założenie i prowadzenie firmy oraz obniżyć zbyt wysokie koszty administracyjne związane z jej funkcjonowaniem.

Założenia nowej ustawy z pewnością zasługują na aprobatę, podobnie jak zasady ogólne, które mają zostać wyrażone w przepisach początkowych. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie przedsiębiorcom pełnej realizacji zarówno zasad gwarantowanych przez Konstytucję RP, jak i przewidzianych przez unijny system prawny.

Wśród zapisów znanych z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w nowym prawie pojawią się również zasady ogólne, takie jak zasada wolności gospodarczej, równego traktowania, należytych standardów przedsiębiorcy i zasada gwarancji wynikających z wolności gospodarczej. Wszystkie mają zostać zapewnione przez organy administracji publicznej. Bardzo pozytywnie z punktu widzenia przedsiębiorców brzmią przede wszystkim propozycje zamieszczenia w ustawie kolejnych dwóch nowych reguł: zasady przyjaznej dla przedsiębiorcy interpretacji przepisów oraz zasady domniemania uczciwości przedsiębiorców (co oznacza rozstrzyganie wszelkich wątpliwości na ich korzyść). Działanie tych norm w praktyce odbywa się jednak poprzez stosowanie konkretnych przepisów ustawy i to one, jako że konkretyzują prawo i obowiązki przedsiębiorców, będą miały dla nich najistotniejsze znaczenie. Jakie zatem zmiany naprawdę czekają przedsiębiorców?

Dłuższy okres zawieszenia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami maksymalny okres, na jaki można zawiesić działalność gospodarczą, to 24 miesiące. W tym czasie przedsiębiorca nie musi odprowadzać na przykład składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe przepisy mają wydłużyć dozwolony okres zawieszenia działalności aż do 36 miesięcy. W tym czasie przedsiębiorca będzie mógł podjąć decyzję o powrocie do prowadzenia firmy.

Bardzo interesującą zmianą jest również propozycja, by umożliwić przedsiębiorcy na wniosek złożony przez osobę zainteresowaną zapoznanie się z projektem dotyczącym jego decyzji. Uprawnienie to dotyczyć ma jednak wyłącznie spraw nierozstrzyganych zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy, a także w postępowaniach nadzwyczajnych i w razie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Łagodniejsze oko na początkujących

Pewne ułatwienia szykują się również w kwestii kontroli przeprowadzanych przez organy administracyjne oraz wymierzanych przez nie kar.

Projekt nowej ustawy przewiduje nakaz odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej na osoby fizyczne będące mikro i małymi przedsiębiorcami.

Udogodnienie to dotyczy jednak tylko naruszeń stwierdzonych w pierwszym roku wykonywania działalności gospodarczej. Z tego też powodu, mimo iż odstąpienie od kary nie będzie dotyczyć naruszeń „powtarzających się, noszących znamiona działania celowego czy wynikających z rażącego niedbalstwa i przestępstwa”, propozycja została już poddana istotnej krytyce. Zdaniem ekspertów narusza ona zasadę równego traktowania podmiotów prawa w tych samych sytuacjach.

Co z danymi osobowymi?

Poważna zmiana szykuje się w przepisach końcowych ustawy. W projekcie znalazła się propozycja regulacji wyłączającej zastosowanie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych wobec przedsiębiorców ujawnionych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jednoznaczne uregulowanie tej kwestii pozwoliłoby na usunięcie wątpliwości istniejących w tym zakresie, w szczególności tych dotyczących danych adresowych osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania.
Powyższe omówienie dotyczy kilku najważniejszych propozycji zmian w prawie gospodarczym, jednak oceniając całościowo obiektywnie te modyfikacje, należy stwierdzić, że – przedsiębiorców nie czeka żadna szczególna rewolucja. Raczej kosmetyczne poprawki. Warto zauważyć, że Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów dość krytycznie oceniła projekt ustawy. Wskazała w istocie, że są to zmiany bardziej o charakterze porządkującym, aniżeli mogącym realnie wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości i zniesienie zbędnych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Z oceny tej wynika, że do nowego prawa przedsiębiorcy powinni podejść z umiarkowanymi nadziejami, ale też i bez większych obaw.

3 komentarze

  1. Zmiany, jakich oczekuje Zwykły Kowalski-Przedsiębiorca nie są po myśli decydentów. Nie tylko prawo działalności gospodarczej jest hamulcem. Istotniejszą barierę stanowią inne przepisy, np. ustawa o zamówieniach publicznych czy różne przepisy-kwiatki, które mają zniechęcić, utrudnić bądź wręcz uniemożliwić działanie maluczkim, za to ku zadowoleniu tych, którym mają służyć (czytaj: kolesiom).

  2. “W pierwszym półroczu”, już mamy drugie półrocze chyba, więc jest raczej nici ze zmian w tym roku, wakacje, wybory, nowy rząd się będzie 2 lata ogarniał.. eh

  3. Wydłużenie okresu zawieszenia działalności nic nie daje. Można działalność zamknąć i otworzyć na tych samych danych dnia następnego.

Dodaj komentarz