Mała firma w sieci

Dobry nagłówek, czyli jak złapać klienta na haczyk

złote rybki na haczyku
fot. fotolia.com
142wyświetleń

Odkryj swój potencjał

Dobry nagłówek, czyli jak złapać klienta na haczyk
źródło: fotolia.com

Dobry nagłówek pozwoli Ci się wyróżnić z grupy kilkuset podobnych ogłoszeń. Również na listach branżowych w wyszukiwarce Firmy.net musisz dołożyć starań, aby przyciągnąć klienta na swoją prezentację, zanim trafi do konkurencji. Poznaj metody tworzenia skutecznych haseł, które złapią czytelnika niczym haczyk.

Pamiętaj, że masz tylko kilka sekund (jak również kilkadziesiąt znaków), aby przekonać odbiorcę, że warto zapoznać się z resztą treści zamieszczonej na Twojej prezentacji. Spokojnie. Dla skutecznego nagłówka, to naprawdę sporo czasu.
Poniższe wskazówki wykorzystaj również na swojej stronie www, w ogłoszeniach drobnych, reklamach graficznych czy w wysyłanych mailach.

Dlaczego opis na liście jest tak ważny?

Codziennie ok. 130 000 osób przegląda listy branżowe Firmy.net w poszukiwaniu przedsiębiorstw oraz ich produktów lub usług (dane z Google Analytics). Na listy przedstawiające firmy, które najlepiej spełniają kryteria wyszukiwania, internauci trafiają bezpośrednio z Google, bądź po skorzystaniu z wyszukiwarki Firmy.net. W skali miesiąca jest to ok. 4 mln użytkowników. Warto postarać się i wykorzystać ten potencjał, aby jak największa liczba tych osób trafiła właśnie na Twoją prezentację.
Uzupełniając prezentację swojej firmy w dowolnym pakiecie (Wpis, Starter, Business, Business Gold), jesteś proszony między innymi o przygotowanie 150 znakowego tekstu, który będzie reklamował Twoją firmę na liście branżowej. Tworzysz wówczas krótki opis wyświetlany na liście firm. Pełni on funkcję nagłówka, czyli zachęty do kliknięcia i odwiedzenia Twojej prezentacji.

źródło: Firmy.net
źródło: Firmy.net

Uwaga! Firmy bez takiego opisu są znacznie rzadziej odwiedzane przez klientów. Zatem zadbaj o swój nagłówek i nie trać klientów!

Jak stworzyć zachęcający nagłówek?

Użytkownik, który przegląda listę firm z danej branży, podejmuje decyzję, czy wejdzie na Twoją prezentację, czy uda się do konkurencji. Masz dosłownie kilkadziesiąt znaków, aby przekonać go do swojej oferty. Nie wymieniaj tu po przecinku całego katalogu produktów lub zakresu usług, które oferujesz. Skup się raczej na jednym, wyróżniającym elemencie i przedstaw najważniejsze korzyści dla klienta.
Oto podstawowe zasady tworzenia skutecznych nagłówków:

  • Trzymaj się konkretów

Czy rzeczywiście myślisz, ze zdanie typu: „Sklep ABC – wszystko, czego potrzebujesz” jest wystarczająco rzeczowe i treściwe? Wejdź w tok myślenia potencjalnego klienta i pomyśl:
– Jaką korzyść komunikuje powyższy nagłówek? W zasadzie to żadną, bo nikt nie domyśli się o jakie potrzeby chodzi.
– Jaką branżę reprezentuje to hasło? Nie wiadomo, ponieważ nazwa firmy rzadko wyjaśnia profil działalności.
– Dlaczego miałbym poświęcić czas na przyjrzenie się bliżej tej firmie? Nie wiem… a wystarczyłoby dać konkretny opis, który rozwiewałby wątpliwości klienta: „Sklep wędkarski ABC – wszystko, czego potrzebujesz do uprawiania swojego hobby”.

  • Nie pisz o sobie, ale o tym, co możesz dać

Unikaj sformułowań typu: oferujemy, zajmujemy się, nasza firma. Klienta interesują jego potrzeby. Zamiast pisać: „Oferujemy podróże dalekie i bliższe. Nasza oferta jest bardzo bogata”, lepiej użyć sformułowań: „Marzysz o słonecznych plażach w środku zimy? Przyjdź dziś do naszego biura i sprawdź bogatą ofertę wycieczek.”

  • Przedstawiaj korzyści

Prawie nikt nie pisze o korzyściach, które są prawdziwymi korzyściami dla klientów: „Gwarancja – 36 miesięcy; Bezpłatna dostawa i wniesienie do domu; Bezpłatny montaż; Wniesiemy nową lodówkę i wyniesiemy starą za darmo; Pomalujemy Twoje mieszkanie i bezpłatnie posprzątamy po remoncie; Dostawa w dogodnej dla Ciebie porze; Infolinia z pomocą techniczną czynna przez całą dobę, itp.” Za to częściej można spotkać opisy: „rodzinna atmosfera, wysoka jakość, działamy od 1989 roku, kuchnia staropolska etc.” To są zazwyczaj rzeczy bliskie sercu sprzedawcy, ale nie klienta.

  • Precyzuj ofertę

Jeżeli oferujesz promocyjne ceny, sprecyzuj, jak wysokie są to promocje oraz jakich produktów konkretnie dotyczą. Hasło „10% na cały asortyment” jest mniej zachęcający niż „10% na najpopularniejsze modele drzwi w naszej ofercie”. Każda promocja, którą akurat wprowadziłeś w swojej ofercie jest warta tego, aby wyróżnić ją w opisie na liście. To jest Twój największy wyróżnik, który przyciągnie nowych klientów!

  • Użyj call-to-action

Wiele osób podejmuje działanie zupełnie podświadomie, dopiero wtedy, gdy każemy im to zrobić. Dlatego warto używać w nagłówkach polecenia działania, np.: „Zobacz”, „Sprawdź”, aby zachęcić użytkownika do zapoznania się z Twoją ofertą.

Podsumowanie

Nie pisz o historii oraz o tym, że Twoja firma jest najlepsza. Slogany jak: „Najwyższa jakość w najniższej cenie” albo „Świadczymy szeroki zakres usług.” nie przekonują klientów. Masz mało miejsca, skup się zatem na najważniejszych korzyściach dla klienta, najlepiej na jednej rzeczy, która wyróżnia Twoją ofertę spośród innych na rynku. Co masz najtańszego/najlepszego/unikalnego? Pamiętaj! Jeżeli osoba przeglądająca listę firm nie zobaczy w opisie tego, czego szuka, przejdzie do następnej firmy.
ZADANIE DLA CIEBIE:
>> Zaloguj się i dodaj zachęcający opis
Nie trać kkientów - dodaj krótki opis na liście Firmy.net
 
 
 
 
 

6 komentarzy

  1. Ile to można się dowiedzieć ciekawych rzeczy z takiego artykułu. Generalnie rzecz biorąc nagłówek powinien być krotki i nakreślać korzyści jakie możne uzyskać czytelnik , np. „Poznaj tanie noclegi Ustka”. 🙂 Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz