Mała firma w sieci

Najlepsze praktyki optymalizacji strony www pod kątem słów kluczowych

649wyświetleń

Po stworzeniu listy fraz, na które chciałbyś pozycjonować swoją firmę, kolejnym krokiem jest odpowiednie ich użycie na stronie www. Za chwilę dowiesz się, jakie są najlepsze praktyki optymalizacji serwisu pod kątem słów kluczowych. Specjaliści e-marketingu z firmy Top Solutions wytłumaczą Ci, co wpływa na to, że strona jest przyjazna internautom oraz robotom wyszukiwarek. Podpowiedzą również, gdzie dokładnie wstawić wybrane słowa oraz jak ich optymalnie używać na swojej witrynie, aby osiągnąć czołowe pozycje w Google.

Jednym z podstawowych działań w pozycjonowaniu jest dopasowanie strony www do wymogów wyszukiwarek. Z tego artykułu, stworzonego we współpracy ze specjalistami ds. pozycjonowania z firmy Top Solutions, dowiesz się, jak optymalnie wykorzystywać wybrane słowa kluczowe oraz gdzie muszą się one pojawić w kodzie HTML, aby wyszukiwarki wysoko indeksowały stronę w wynikach. Oprócz optymalizacji kodu (dla tych, którzy nie znają języka programistycznego nieodzowna jest tutaj pomoc specjalisty-pozycjonera), należy również zoptymalizować treść, która jest zamieszczona w serwisie, aby użytkownicy również ocenili ją jako użyteczną i przydatną pod kątem swoich potrzeb.
Dlaczego jest to takie istotne?
Twoja strona pojawi się w wynikach wyszukiwania, jeśli zostanie oceniona przez roboty wyszukiwarek jako unikalna i wartościowa dla użytkownika pod względem treści dla poszukiwanego przez niego zagadnienia. Roboty skanują treść na stronie oraz oceniają, czy teksty zawierają frazy, na które serwis jest pozycjonowany. Jeśli na stronie w odpowiedni sposób użyto konkretnych wyrażeń (w treści oraz kodzie), wówczas możesz być pewien, że Twoja strona nie zostanie pominięta w rankingu Google.
Optymalizacja kodu, czyli strona przyjazna wyszukiwarkom
Każda strona internetowa, oprócz tekstu, składa się również z kodu HTML. Najważniejszym zadaniem pozycjonera jest zoptymalizowanie tego kodu tak, aby był on czytelny dla robotów wyszukiwarek. Jeśli w kodzie występują błędy, jest on niezgodny ze standardami kodowania (co zdarza się dość często), to istnieje ryzyko, że tekst, nawet najlepszy, może zostać przez roboty niezauważony, a co za tym idzie, nasza strona zostanie pominięta w indeksacji. Jest to zadanie głównie dla specjalisty, ponieważ osoba bez znajomości języka programistycznego może poważnie uszkodzić stronę.

Jak wskazać robotom, które frazy pozycjonujemy?

Aby roboty wyszukiwarek zaczęły zwracać uwagę na najistotniejsze dla nas słowa kluczowe, trzeba im je wskazać. Służy do tego specjalny fragment kodu HTML, który znajduje się z reguły na górze kodu, w tzw. metatagu. Aby znaleźć metatag na swojej stronie, kliknij prawym przyciskiem myszki w dowolne miejsce swojej strony głównej. Wybierz „Pokaż źródło strony”. Wyświetli ci się kod HTML. Wyszukaj sekcję <head>:
<html>
<head>
<title>Tytuł Twojej strony</title>
<meta name=”description” content=”Opis Twojej strony” />
<meta name=”keywords” content=”słowo klucz 1, słowo klucz 2, słowo klucz 3″ />
</head>
<body>

Roboty wyszukiwarek, dzięki precyzyjnie określonej sekcji head, wiedzą, jaką treść prezentuje dana podstrona. Każda podstrona serwisu powinna mieć wypełnioną tę sekcję unikalnymi treściami, czyli powinna zawierać słowa kluczowe pasujące do danej podstrony. Elementy tego kodu, szczególnie TITLE i DESCRIPTION należy budować z dużą rozwagą, gdyż mają one wpływ nie tylko na roboty ale i na użytkowników, którym powinny od razu mówić, co zawiera dana strona. Tytuł strony wstawiamy w metatagu w miejscu:
<title>Tytuł Twojej strony</title>
np.: <title>Nieruchomości Olsztyn – Mieszkania Domy Działki </title>

Opis strony ma swoje miejsce tutaj:
<meta name=”description” content=”Opis Twojej strony” />
np.: <meta name=”description” content=”Agencja Nieruchomości w Olsztynie. Mieszkania, domy, działki – Olsztyn. Kup mieszkanie, dom lub działkę w Olsztynie.” />

Jak budować tytuł i opis strony?
Tytuł (title) i opis (description) odpowiadają przede wszystkim za to, czy internauta zdecyduje się wejść na Twoją stronę. Spójrz na obrazek poniżej i przekonaj się, dlaczego są to elementy tak istotne:
Jak zoptymalizować stronę www pod kątem słów kluczowych?
Tytuł i opis muszą  w paru słowach przedstawiać, co zawiera strona. Drugą ważną kwestia jest to, że powinny zawierać wybrane słowa kluczowe (najlepiej na początku) oraz być zgodne z treścią, która jest umieszczona na danej stronie. Tytuł powinien zawierać do 60, a opis do 150 znaków wraz ze spacjami, ponieważ tylko tyle wyświetla wyszukiwarka. Pozostałe znaki zostaną skrócone, a na końcu wstawiony zostanie wielokropek.
A co zrobić, jeśli liczba słów kluczowych wybranych do pozycjonowania wynosi 50 (szczególnie w przypadku pozycjonowania strony na frazy z długiego ogona, tzw. long tail)? Jak napisać tekst na stronę, aby użyć ich wszystkich? Należy wówczas stworzyć podstrony. Jeżeli firma zajmuje się produktami z różnych kategorii to najlepiej by było poświęcić im oddzielne podstrony. Każda z nich musi więc mieć osobny tytuł i treść nasyconą słowami kluczowymi, pasującymi do tytułu.

Optymalizacja treści, czyli strona przyjazna internautom

Musisz mieć świadomość, że pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwań nie czynią z Ciebie milionera. Wysokie pozycje na pewno gwarantują duży ruch na Twojej stronie, jednak dla Ciebie najistotniejsza jest liczba nowych klientów, którzy skorzystali z Twoich usług. Jeśli na wybrane słowa kluczowe Twój serwis pojawia się wysoko, a Ty wciąż nie jesteś zadowolony z konwersji (dokonania przez użytkownika najbardziej oczekiwanej przez Ciebie akcji), to znaczy, że odwiedzający Twój serwis prawdopodobnie nie znaleźli na nim tego, czego szukali i szybko go opuścili, zamiast np. złożyć zamówienie.

Jak temu zaradzić?

Musisz dołożyć starań, aby treść, którą czytają, a raczej przeglądają użytkownicy, odpowiadała temu, co wpisują w wyszukiwarkę. Jeśli tworzysz serwis, który oferuje m.in. „buty do tańca”, to internauta, wchodząc na daną stronę, oczekuje treści ściśle powiązanych z poszukiwaną frazą. Jeśli w wyniku otrzyma informację o wszystkich rodzajach obuwia, które są w Twojej ofercie, to możesz się spodziewać, że po kilku chwilach opuści Twój serwis zniecierpliwiony. Najprostsze, co możesz zrobić, to po prostu użyć wybranych fraz podczas tworzenia treści na swoją stronie i wyeksponować je tak, aby rzucały się w oczy odwiedzającym, czyli zamieść wybraną frazę w nagłówku oraz parokrotnie w treści. Możesz dodatkowo pogrubić w tekście frazy, na które się pozycjonujesz.
Podsumowanie – komentarz firmy Top Solutions
Optymalizacja strony jest jednym z priorytetowych działań w procesie pozycjonowania. Poprawne jej przeprowadzenie korzystnie wpływa na wyniki. Jednak oprócz tego, że dokładamy starań, aby strona była przyjazna robotom wyszukiwarek, nie możemy zapomnieć o internautach. Optymalizując strony pod kątem słów kluczowych umieszczanych w treściach, należy zadbać o to, aby tekst był jak najbardziej naturalny, przystępny w czytaniu dla zwykłego użytkownika strony.  Należy pamiętać też o tym, że liczba użytych słów kluczowych w metatagu oraz w treści musi być optymalna. Umieszczanie „na siłę” jak największej liczby wyrażeń kluczowych mija się z celem i może być potraktowane przez roboty wyszukiwarek jako próba oszustwa.
UWAGA! Top Solutions oferuje klientom Firmy.net zniżkę na swoje usługi pozycjonowania w wysokości 20% (na hasło Firmy.net). Z rabatu można skorzystać do 31.12.2012 r.
Top Solutions kieruje swoją ofertę do przedsiębiorców zainteresowanych skuteczną promocją w internecie. Indywidualne podejście do każdego klienta, pasja i zaangażowanie to cechy charakterystyczne. Sztandarowym produktem jest pozycjonowanie, gdzie firma odnosi sukcesy zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Wspieranie licznych akcji charytatywnych pokazuje, że biznes to nie tylko pieniądze. Biznes to przede wszystkim społeczna odpowiedzialność.
www.topsolutions.pl
Firma Top Solutions jest partnerem i sponsorem w konkursie Firma Przyjazna Internautom 2011. Dla jednego ze zwycięzców ufundowała pełną optymalizację strony www pod kątem wyszukiwarek oraz jej pozycjonowanie na okres 6 miesięcy dla 6-10 słów kluczowych, optymalnie dobranych z konsultantem po analizie branży.
 
 
Firmy.net reklama

19 komentarzy

 1. od lat meta i desc nie maja znaczenia przy pozycjonowaniu tak jak kiedys. tresc owszem ale sama tresc tez wiele nie da chyba ze haslem bedzie “sprzedaz zielonych gwozdzi”…

  1. Zgadzamy się z komentarzami, że uzupełnienie matatagu “keywords” słowami kluczowymi od jakiegoś czasu nie ma znaczenia dla procesu pozycjonowania. Można ten fragment kodu całkiem wykasować. Jednak sekcja HEAD składa się jeszcze z matatagu TITLE i DESCRIPTION i na tym się skupiliśmy w artykule.
   TITLE jest bardzo, bardzo ważny i wpływa na indeksację w wynikach pozycjonowania. Natomiast DESCRIPTION jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na klikalność (czyli na CTR w SERPach) i absolutnie nie można go lekceważyć. Przecież działania pozycjonerskie to nie tylko optymalizacja pod roboty wyszukiwarek, ale też w równym stopniu pod użytkownika.

 2. Fakt, tytuł jest moim zdaniem najważniejszy (nie biorąc pod uwagę czy tekst jest unikalny) i zauważyłem również że kolejność słów w “title” również ma znaczenie

 3. Witam wszystkich. Prowadzę taki skromną stronę z grami edukacyjnymi dla dzieci. Niedawno zainteresowałem się pozycjonowaniem. Zgadzam się z autorem artykułu. Napisał bardzo treściwie i konkretnie o tym co powinien zrobić każdy właściciel strony. Pozycjonowanie to trudny kawałek chleba. Każda rada jest więc cenna. Dziękuję za pouczający i konkretny artykuł. Pozdrawiam.

 4. To moze ustalmy:
  – keywords – nie maja wplywu na pozycje w google
  – description – nie ma wplywu na pozycje w google ale ma wplyw na klikniecie gdy klient widzi strone www w wynikach wyszukiwania
  – title – ma wplyw na pozycjonowanie i klikniecie przez klienta

 5. Kris ma 100% racji, tak naprawdę w 3 zdaniach napisał więcej niż jest w tym artykule, w związku z czym zacytuję to jeszcze raz:
  > – keywords – nie maja wplywu na pozycje w google
  > – description – nie ma wplywu na pozycje w google ale ma
  > wplyw na klikniecie gdy klient widzi strone www w wynikach wyszukiwania
  > – title – ma wplyw na pozycjonowanie i klikniecie przez klienta
  description musi zachęcić klienta do kliknięcia. tttle faktycznie musi być takie, żeby zawierać treści, na które chcemy pozycjonować, jest piekielnie ważne, delikatna zmiana title i strona natychmiast jest na pierwszej lub 5 stronie google

 6. Title i alt przy zdjęciach to także margines. Chyba że ktoś szuka po grafice? A i nie ma sensu dodawać linku “strona www” w komentarzu bo i tak jest tam nofollow.

Dodaj komentarz