Coraz więcej osób w czasach kryzysu decyduje się na otwieranie własnego biznesu. I to bardzo dobrze, ale czy Salon Mody Ślubne to dobry pomysł? Czy otworzyć go na zasadzie franczyzy czy nie?
Można by sobie pomyśleć, że wzrastająca z roku na rok liczba ślubów to wystarczający argument na otworzenie Salonu Mody Ślubnej. Wzrost ślubów wiąże się przecież ze wzrostem sprzedaży sukni ślubnych. Wszystkie przyszłe Panny Młode muszą gdzieś przecież wybrać wymarzoną dla siebie kreację, a mogą to zrobić wyłącznie w wyspecjalizowanym na takie okazje salonie.
Szybka argumentacja pomysłu mówi, że warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Zaczynamy wówczas analizować rynek, sprawdzamy ile jest już salonów w naszym rejonie, jaki mają ruch na podstawie którego można zrobić wstępną prognozę sprzedaży itp. Czytamy artykuły, które mogą nam w podjęciu decyzji. W większości przypadków, osoby otwierające własny biznes swoją wiedzę na dany temat pogłębiamy od chwili jego rozpoczęcia. Wszelkich porad staramy się doszukać np. w internecie. Jest to przecież największy zbiór informacji w jednym miejscu. Tam też zaglądamy na fora gdzie możemy przeczytać, że:
…że najlepiej jest otworzyć salon na zasadzie Franczyzy. Dzięki temu możemy uzyskać dostęp do bogatej wiedzy w tej branży. Zawierając umowę franczyzową otrzymujemy wsparcie we wszystkich etapach prowadzenia takiego salonu. Szkoleni są pracownicy, właściciele, możliwe jest nawet przeszkolenie krawcowej, która będzie dokonywała wszelkich poprawek w sukniach ślubnych. Franczyzodawca pomaga nawet w zaprojektowaniu lokalu i doborze całego wystroju. Jedyną rzeczą jaką chce w zamian jest sprzedaż jego produktów w danym salonie. Oczywiste jest, że będą to suknie ślubne, które sam produkuje a w tym salonie nie można sprzedawać innych marek. Dzięki takiej umowie, my otrzymujemy zasób dużej wiedzy, której uzyskanie zajęłoby nam sporo czasu a druga strona zwiększa tym samym rynek zbytu i wysokość sprzedaży.
Decydując się na otworzenie salonu bez zawierania umowy Franczyzy ze wszystkimi wymienionymi wyżej sprawami będziemy musieli poradzić sobie sami. Tylko na nas będzie spoczywał obowiązek nauczenia pracowników obsługi ipt. Sami także będziemy musieli poszukać sobie dostawców sukni do salonu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pracy robi się dwa razy więcej, ale po chwili zastanowienia widzimy, ze tą pracę musimy wykonań w obu przypadkach.
Chcąc otworzyć Salon Mody Ślubnej musimy sami dokładnie przeanalizować kilka spraw takich jak, opłacalność, ilość konkurencji w danym regionie, dostępność lokali i ich cenę, znaleźć dobrą krawcową, poszukać pracowników (chyba, że na początku sami będziecie obsługiwać Klientki w tym salonie), zastanowić się nad wystrojem a co najważniejsze na możliwościach finansowych. Należy pamiętać, że w obu przypadkach na wszystkie w/w rzeczy wykładamy swoje pieniądze. Krótko mówiąc chcąc nie chcąc musimy wykonać pracę, której obawialiśmy się na początku. Dzięki wykonanej przez nas analizie wszystkich czynników uzyskamy wiedzę niezbędną do otworzenia salonu, a którą przekaże nam Franczyzodawca po zawarciu z nim umowy. Śledząc fora ślubne będziemy mogli przekonać się także czy suknie produkowane przez danego Producenta oferującego umowę Franczyzy są bardziej lub mniej popularne wśród Klientek.
Umowa franczyzowa całkowicie utrudnia nam możliwość rozwoju, przywiązując nas tylko do jednego producenta. Skazani będziemy na kolekcje oferowane przez niego, nie zawsze pasujące na dany sezon. Zawsze będziemy musieli pytać go o akceptację, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie nowych produktów do sprzedaży z branży ślubnej. Staniemy się tak naprawdę punktem zbytu konkretnego towaru bez możliwości dokonywania większych i bardziej wygodnych dla nas zmian.
Prowadzenie salonu bez zawierania umowy franczyzowej pozwoli nam w 100% kontrolować rozwój naszego biznesu. Sami będziemy mogli decydować jakie modele i jakie firmy chcemy oferować w danym sezonie. Czy będą to firmy istniejące już na naszym rynku czy też firmy całkowicie nowe, oferujące nowe trendy mody. Będziemy mogli dowoli wprowadzać inne produkty do naszej oferty, jak np. suknie wieczorowe, samemu ustalić wystrój naszego salonu itp. W tym przypadku z nikim nie zawieramy umów zabraniających nam sprzedaż innych produktów i utrudniających nam wprowadzanie nowych pomysłów.
Reasumując powyższe, można stwierdzić że swobodniej i bezpieczniej jest prowadzić Salon Mody Ślubnej bez jakichkolwiek ograniczeń. Otwierając własny biznes chcemy realizować swoje marzenia czując się przy tym całkowicie swobodnie, bez nacisków innych osób.
651
Może zainteresuje Ciebie także to:
Na drodze rozwoju. Rozmowa z Karoliną Nowakowską
Dominika Studniak
3k
Pandemia to trudny czas dla wielu biznesów. Od niemal roku żyjemy w zawieszeniu, niepewności. Towarzyszą nam nie zawsze pozytywne emocje,...
Budownictwo społeczne
Nieruchomosci-online.pl
653
Budownictwo społeczne jest jedną z opcji budownictwa mieszkaniowego, realizowaną obecnie przez kilka podmiotów, np. Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które funkcjonuje związku z powołaniem ustawy z dn. 26. października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Zarządzanie energią wymaga strategii. Rozmowa z Joanną Lipko i Aleksandrą Polanowską-Lenart
Dominika Studniak
2.3k
Praca zdalna ma wiele zalet. Ma też wadę – może rozleniwiać. I nie chodzi tu o unikanie wypełniania obowiązków służbowych...
Wyższy poziom czytelnictwa. Rozmowa z Agnieszką Hyży
Dominika Studniak
2k
Po jednej stronie coraz mniej czasu na relaks, życie w większym pędzie, zmęczenie i prokrastynacja – realia zdecydowanie niesprzyjające czytelnictwu....
Czas przepoczwarzania się. Rozmowa z Barbarą Lech
Dominika Studniak
2.4k
Jest jak jest... Z takiego założenia wychodzi, niestety, wielu przedsiębiorców, którzy w ostatnich miesiącach boleśnie zderzyli się z konsekwencjami pandemii....
W moim przekonaniu do prowadzenia dobrego biznesu bardzo potrzebne jest zaangażowanie emocjonalne. Mam tu na myśli pasję. Nawet nie wiecie ile osób oblewa rozmowy wstępne o pracę po pytaniu o hobby czy pasje. Okazuje się bowiem że pasja to jeden z największych silników napędowych mając ją w zapasie mamy znacznie większe szanse na stworzenie dobrego biznesu. Jeśli czujesz się w czymś dobry możesz osiągnąć bardzo wiele przekazując twój dar ludzią a pieniądze przyjdą same.
To bardzo dobry pomysł… Warto dogadać się jeszcze z kilkoma fotografami, kamerzystami, zespołami muzycznymi i kierowcami samochodów oraz załatwic sobie białe gołębie np w Warszawie. Polecam zajrzeć na stronę http://www.bialegolebie.info i nawiązać kontakt a później to już samo się napędzi. To nowy zwyczaj, lepiejk zrobić niespodziankę parze młodej i dać prezent w postaci parki białych gołębi niż kwiatów…
wartość podobna, ale za to efekty … nieporównywalne.
Polacy są wciąż sceptyczni i za biedni ale to się zmienia i dla takich ludzi jest co robić.
http://www.idea-glass.pl Zapraszam po prezenty na podziekowania dla rodziców i nie tylko:) WARTO- tego nie znajdziesz w żadnym sklepie!:)
Myślę że otwarcie salonu mody ślubnej ma duży sens, wzrasta liczba ślubów i wesel, coraz częściej też pary młode już po zaręczynach zaczynają myśleć o przygotowaniach do ślubu bo przecież ślub i wesele to nie jest prosta sprawa do zorganizowania
Salonów mody slubnej jest sporo w polskich miastach, obawiam się ze znaczne ich zagęszczenie spowoduje że marże będą minimalne, co w koncu przełoży się na likwidację częsci placówek.
Bardzo cięzko jest wystartować od zera z pomysłem salonu mody ślubnej. Po pierwsze – konkurencja jest spora, po drugie – koszt wyposażenia salonu jest spory, po trzecie – wg mnie branża ta podatna jest w dużym stopniu na wahania rynku, finansów, itp…
to zależy od regionu- byłam ostatnio dość długo na południowym wschodzie polski- tam ślub jest co chwila, natomiast w moim regionie ludzie raczej oszczędzają- ja sama też. http://sk9.pl/c5eede
to zależy od regionu- byłam ostatnio dość długo na południowym wschodzie polski- tam ślub jest co chwila, natomiast w moim regionie ludzie raczej oszczędzają- ja sama też.
http://slubnyblog.blogspot.com/ – po to piszę ten blog i po to szukam oszczędności, by nie musieć korzystać z salonu ślubnego- naprawdę, da się
W Katowicach w okolicy ul. Andrzeja jest ponad 10 salonów sukien ślubnych, wszystkie w odległości do 2 km od siebie. Są to duże salony sieciowe, działające na zasadach franczyzy jaki i mniejsze rodzinne salony. Jest to doskonały przekrój polskiego rynku mody ślubnej. Można znaleźć suknie zarówno producentów polskich jak i kolekcje znane w europie i na świecie. Każdy z nich oferuje również dodatki ślubne, welony, buty ślubne, biżuterię. W wielu z nich uzyskacie informacje na temat fotografa ślubnego, limuzyny czy też fryzjera który zrobi ślubne uczesenie. Tak wiec pomimo, alarmujacych danych GUS o niżu demograficznym, nadchodzącym kryzysie, wydaje mi że sytuacja branży ślubnej w roku 2011 będzie nie najgorsza…
Bardzo trafny artykuł. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się komisy z sukniami i akcesoriami ślubnymi.
Jednymi z najczęściej sprowadzanych towarów z Chin są artykuły, tkaniny oraz akcesoria ślubne. Są w bardzo korzystnych cenach. W ChRL istnieje bardzo wiele pracowni projektowych, które wytwarzają bardzo modne kroje kreacji weselnych. Serwisy typu b2b (jak Aliexpress.com oraz Alibaba.com) pozwalają na szybki i łatwy import z Chin produktów, które nie odbiegają jakościowo od sukni produkowanych w Europie.
Dlatego teraz import z Chin stał się prostszy niż kiedykolwiek przedtem. Serwisy takie jak http://www.chinwazja.pl pomagają w imporcie z Chin na własną rękę.
Salony ślubne w małych miastach to często jedyne ślubne centrum w okolicy – warto więc je zakładać i to najlepiej kompleksowo, czyli oprócz mody ślubnej dodatkowo jeszcze inne dodatki. My oczywiście zapraszamy do współpracy z naszym sklepem http://decor8.pl Mamy nadzieję, że nasza oferta przekona chętnych do nawiązania współpracy z nami.
Myślę, że jakikolwiek własny biznes z dobrze przygotowanym biznesplanem oraz głębokim rozeznaniem na rynku lokalnych (bo przeważnie tam zaczynamy) daje duże możliwości i lepiej pracować u siebie niż u kogoś. Sama przymierzam się do otwarcia własnej działalności gastronomicznej, nastawionej głównie na catering do firm.
Byłam w nowo otwartym salonie, gdzie miał atelier fotograf i doradca ślubny, wszystko w jednym.