ABC biznesu

Personal branding, czyli co mówią o Tobie, kiedy nie słyszysz

Jak zbudować markę osobistą. Anna Piątkowska
fot. rawpixel.com
655wyświetleń

11 sekund. Tyle mniej więcej czasu masz na zrobienie pierwszego wrażenia, które ukształtuje nastawienie do Ciebie drugiej osoby. Nie zdążysz w tym czasie błysnąć wiedzą i intelektem, w zdecydowanej większości pierwsze wrażenie to przekaz niewerbalny – mowa ciała, tembr głosu czy to, jak wyglądasz. Później zadziała efekt aureoli – mózg będzie szukał argumentów potwierdzających tę pierwszą myśl. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i utwierdzić w nim swojego rozmówcę, klientów i partnerów biznesowych? Najprościej – budując swoją solidną markę.

 
W mgnieniu oka zostajesz oceniony jako osoba sympatyczna i wiarygodna albo całkiem przeciwnie. Choć trwa ułamki sekund, ten przekaz niezwykle trudno zmienić. Istnieje wiele technik pomagających kształtować pierwsze wrażenie oraz to, jak jesteś odbierany przez innych. Budowanie wizerunku i promocja własnej marki to właśnie przedmiot strategii personal brandingu. Od czego zacząć? W tym przypadku, najlepiej od siebie.
Po co ci silny brand?
Jeff Bezos, twórca Amazona, jest autorem najczęściej przywoływanych słów na określenie personal brandingu: „Twoją marką jest to, co ludzie mówią o tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju”. Co zrobić, by mówili dobrze? Silna marka osobista przekłada się na relacje, projekty i zyski Twoje własne, i Twojej firmy. To także lepsza pozycja na rynku pracy, a bycie rozpoznawalnym otwiera wiele drzwi i możliwości.
Logo Twojej marki to imię i nazwisko oraz wszystko, co przychodzi na myśl Twoim partnerom biznesowym, klientom, co „się mówi na mieście” i w branży.
Daj się zauważyć
Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. A powiedzenia w stylu: jak cię widzą, tak cię piszą, mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Twój wizerunek, wygląd i styl ubierania, sposób wypowiedzi powinny być spójne z tym, co chcesz nimi powiedzieć, budować Twoją wiarygodność w oczach innych. Oczywiście to nie strój czy fryzura budują wizerunek (choć w branży modowej i beauty to niezwykle istotne aspekty), niemniej jednak mogą być kropką nad i, uwiarygodniając Twoją markę, a także dać Ci większą pewność siebie. Zadbaj o to, by strój pasował do Ciebie – Twojego typu urody, roli, jaką odgrywasz, i tego, jak chcesz, by Cię postrzegano.
 

Budowanie własnej marki warto więc zacząć od zarządzania wizerunkiem w oparciu o ustaloną strategię.

 
W czasie 11 sekund, jakie masz na zrobienie pierwszego wrażenia, niewiele zdążysz powiedzieć, a jednak druga osoba odbiera przekaz i wyrabia sobie o Tobie opinię. Co więc „mówi”, jeśli nie słowa? To jak wyglądasz oraz mowa ciała – gesty, mimika i skojarzenia osoby, na której właśnie robisz pierwsze wrażenie. Nie to, co powiesz w tak krótkim czasie, ale jak to zrobisz, zadecyduje o tym, jak zostaniesz odebrany. Chcesz wiedzieć, jak widzą Cię inni? Nagraj krótkie wideo, w którym zwyczajnie się przedstawisz. Postaraj się zrobić to jak najbardziej naturalnie, wówczas będziesz mieć szansę zauważyć i skorygować swoje nawyki, błędy i wyeksponować atuty.
Twoje imię i nazwisko to Twoja własna marka. Zdarzyło Ci się, że po prezentacji ktoś ponownie zapytał Cię o imię? Warto przećwiczyć przedstawianie się i wyraźną artykulację swojego logotypu. To, jak się przedstawiasz, stanowi Twoją wizytówkę. Poćwicz uścisk, by nie był ani zbyt słaby, ani zbyt silny.
Daj się zauważyć i zapamiętać
Kształtowanie wizerunku zacznij od skonkretyzowania celu. W przypadku personal brandingu – tego, jak chcesz być odbierany, i co dzięki takiemu wizerunkowi chcesz osiągnąć: kontakty biznesowe, lepszą pozycję na rynku pracy, nowych klientów itp. Wyznacz cel i zdefiniuj drogę, która Cię do niego poprowadzi.
Kolejnym krokiem, który warto zrobić, jest analiza strategiczna SWOT wykorzystywana m.in. w planowaniu strategii marketingowych.
 

Określenie swoich mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń pozwoli zdefiniować Twoje przewagi konkurencyjne.

 
Nie potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi ani umiejętności, zdaj się na dystans i obiektywizm. Sprecyzowanie szans i zagrożeń pozwoli Ci poznać konkurencję i oszacować swoje miejsce na rynku. Rzetelnie przeprowadzona analiza SWOT pomoże Ci także w sformułowaniu celów rozwoju. Nawet jeśli uważasz, że wszystkie te informacje masz w głowie, rozpisana analiza pozwala na ich usystematyzowanie. Pomocne w jej przeprowadzeniu może byś zdanie innych, a w ustaleniu opinii o konkurencji pomoże ci internet.
Pomocne będzie również ustalenie benchmarków, czyli przykładów osób, które osiągnęły podobny cel i mogą stanowić dla Ciebie inspirację, oraz grupy docelowej – odbiorców Twojego komunikatu. Staraj się jak najdokładniej sprecyzować grupę docelową, wówczas zwiększysz szansę na to, że Twój przekaz odpowiednio sformułowany dotrze właśnie do niej.
Zbudowanie własnej marki i zarządzanie nią wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji, ale przynosi wymierne korzyści. Nie warto iść na skróty. Nagroda? Pozycja eksperta w Twojej dziedzinie, zaufanie klientów, nowe kontakty. Jeśli wątpisz w sens takich działań, popatrz na polityków i celebrytów – budowanie własnej marki w tych branżach to nierzadko warunek zaistnienia i przetrwania na rynku.
Wizerunek w sieci
Wszystko, co robisz, budując swój wizerunek, powinno być autentyczne. Personal branding należy więc zdecydowanie odróżnić od manipulacji. Stosowanie nieczystych zagrań i drobne oszustwa mogą być źródłem poważnego kryzysu wizerunkowego, a nawet całkowicie go zniszczyć.
Ważnym aspektem budowania własnego wizerunku są strona internetowa oraz media społecznościowe. W przestrzeni wirtualnej i poza nią wizerunek powinien być spójny. Szczególnie zadbaj o treści zamieszczane w mediach społecznościowych, internet nie zapomina, a partnerzy, pracodawcy i klienci najczęściej szukają opinii właśnie w nim. Jeśli koniecznie chcesz publikować w mediach społecznościowych treści, które mogą być kontrowersyjne, rób to, wybierając tryb tylko dla określonej grupy znajomych. Podobnie ze zdjęciami z wakacji – Twój plażowy look nie buduje profesjonalnego wizerunku, nawet jeśli bardzo atrakcyjnie wyglądasz. Komentując posty, pamiętaj, że media społecznościowe „podpowiadają” o Twoich aktywnościach znajomym. Chcesz sprawdzić, co internet mówi o tobie? Wejdź do wyszukiwarki w trybie incognito.
Twoją wizytówką w sieci jest strona internetowa. Przejrzysta, dopracowana i sprawnie działająca, z której Twoi potencjalni partnerzy i klienci dowiedzą się, kim jesteś, co robisz, jaki już masz dorobek (pochwal się nagrodami, zdjęciami, publikacjami – jeśli masz już się czym pochwalić) oraz na której znajdą sposób, by się z Tobą skontaktować.
Dziel się wiedzą
Buduj swoją pozycję, dzieląc się wiedzą, pozycjonując się w roli eksperta w swojej dziedzinie. Najprostszą formą jest blog czy strona internetowa. W ten sposób nie tylko nauczysz się formułować myśli i dzielić swoją wiedzą, ale także umacniasz wizerunek osoby, która jest profesjonalistą. Duże możliwości w budowaniu rozpoznawalności stwarzają także fora, grupy hobbystyczne i specjalistyczne, na których możesz aktywnie budować własną markę.

1 Komentarz

Dodaj komentarz