Aktualności

Popyt i ceny na rynku nieruchomości nadal się utrzymują

Ręka ustawiająca na sobie figurki domów - trzy coraz większe stosy, ułożone jak wykres symbolizujący wzrosty
922wyświetleń

Z raportu cenowego portalu Nieruchomosci-online.pl za I kwartał 2022 roku wynika, że mimo spadku popytu, ceny nieruchomości nadal rosną. Analiza skupia się na rynku wtórnym i wykazuje, iż stawki za domy, działki oraz mieszkania wzrosły w większości uwzględnionych lokalizacji.

Część obserwatorów rynku uważało, że nastąpi korekta cen w dół, ponieważ zsumowały się dwa czynniki mocno ograniczające popyt: wysokie ceny budowy (zarówno materiały, jak i robocizna) oraz rosnący koszt kredytu (RPP od października 2021 systematycznie podnosi poziom stóp procentowych). Do tego często podkreślano, że wprowadzenie Polskiego Ładu zwiększyło ogólną niepewność firm oraz pracowników, a wiadomo, iż nastroje w dużym stopniu decydują o tym, co się dzieje na rynku nieruchomości.

Mimo wymienionych czynników, wyczekiwane tąpniecie cen nie nastąpiło – w I kwartale 2022 ceny nieruchomości nadal rosły. Pod koniec lutego rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, co również w bardzo silny sposób wpłynęło na rynek nieruchomości. Przez naszą wschodnią granicę napłynęła fala ponad 2 milionów uchodźców, szukających bezpiecznego miejsca do przeczekania wojny. Do tego konflikt jeszcze bardziej rozregulował logistykę i produkcję materiałów budowlanych – było drogo, a będzie jeszcze drożej.

Jeżeli przyjrzeć się wzrostom cen mieszkań, widać, że pałeczkę przejęły mniejsze ośrodki. O tym też coraz częściej mówią eksperci – aktywność inwestycyjna w mieszkaniówce w dużym stopniu przeniesie się z metropolii do bardziej peryferyjnych miast. Przykładowo w przypadku mieszkań w Warszawie w I kwartale 2022 zanotowano wzrost ceny metra kwadratowego zaledwie o 1,81%, w Krakowie 2,21%, w Gdańsku 1,90%. W tym samym czasie Gorzów Wielkopolski wykazał niemal dziesięcioprocentowy wzrost cen (9,77%), Białystok 7,70%, a Szczecin 6,91%. Jedynym ośrodkiem spadkowym była Łódź, gdzie stawki za mkw mieszkania w I kw. 2022 były niższe o 1,07%. Co interesujące – po rozbiciu analizowanych danych według kryterium liczby pokoi, w sekcji mieszkań trzypokojowych spadku cen nie zanotowano w żadnym mieście.

Trend wzrostowy cen metra kwadratowego mieszkania utrzymał się mimo wyraźnego spadku popytu oraz wzrostu podaży. Portal Nieruchomosci-online.pl podaje, że w omawianym okresie liczba zapytań kierowanych do ogłoszeniodawców spadła aż o 28%, za to liczba ofert wzrosła o 8%. Eksperci portalu tłumaczą to dwoma czynnikami:

  • efektem wysokiej bazy, ponieważ I kwartał 2021 był rekordowy;
  • przeniesieniem popytu na segment mieszkań do wynajęcia, co zostało spowodowane masowym napływem ukraińskich uchodźców.

Jeszcze dynamiczniejsze wzrosty cen zanotowano na rynku domów. Tutaj rekordowe odczyty są w Katowicach – 14,58%. Niewiele mniej dynamicznie było w Gdańsku (11,4%) oraz w Gorzowie Wielkopolskim (10,4%). Spadki zanotowano w trzech lokalizacjach: Kielce (0,25%), Szczecin (0,36%), Toruń (0,02%) oraz Olsztyn (3,08%). Jednocześnie eksperci portalu wskazują, że inaczej sytuacja wyglądała w gminach ościennych głównych miast – tam ceny spadały. Wniosek z tego taki, iż rozważając zakup domu, warto brać pod uwagę właśnie takie lokalizacje.

Na tle segmentu domów nie zaskakuje również rynek działek budowlanych, gdzie dominowały wzrosty cen. Rekord pobiły Katowice, z parametrem +26,11%. Następne były Kielce (22,22%) oraz Opole (18,71%). Za to ceny działek spadły w Olsztynie (2,52%), Poznaniu (6,18%), Białymstoku (3,72%), Gdańsku (5,30%) oraz rekordowo w Łodzi (16,36%).

W ogólnym ujęciu zainteresowanie nieruchomościami zanotowało niewielki wzrost w drugiej połowie lutego 2022, a następnie dosyć gwałtownie spadło. Mniej więcej utrzymały się relacje między poszczególnymi typami nieruchomości, czyli nadal najwięcej osób szukało domów, następnie mieszkań, a na końcu działek.

Dodaj komentarz