ABC biznesu

Ergonomia – lokalizacja i oświetlenie stanowiska pracy

481wyświetleń

Jest wiele czynników, które mają wpływ ma wygodę i komfort w pracy, a przede wszystkim są nimi lokalizacja stanowiska pracy i jego oświetlenie.
Usytuowanie stanowiska
By spełnić wymagania dotyczące prawidłowego oświetlenia stanowiska pracy, niezbędne jest dobre rozplanowanie jego usytuowania w pomieszczeniu. Na wybór pokoju nie mamy zwykle wpływu, jeśli jednak moglibyśmy wybierać, należy na gabinet zarezerwować pomieszczenie nie wyższe niż 3 metry, najlepiej z oknami od strony północnej. Okna te nie powinny być zbyt duże; dobrze, jeśli są tylko w jednej płaszczyźnie. Nie ma oczywiście mowy o przeszklonych ścianach.
Lokalizacja komputera
Stanowisko komputerowe ustawiamy tak, by ekran znajdował się na tle ściany bezokiennej, bokiem do okna, ale w odległości nie mniejszej niż 1 metr. Przy samym oknie możemy ulokować stanowisko pracy niewyposażone w komputer. W żadnym wypadku okno – zwłaszcza od strony innej niż północna – nie powinno znajdować się za plecami użytkownika. Monitor należy tak ustawić, by żaden fragment okna nie odbijał się od ekranu pod kątem większym niż 45° od osi wzroku. Jeśli nie da się tego osiągnąć, warto zadbać o odpowiedniej wielkości przegrodę zasłaniającą okno. Przegroda taka nie musi być wysoka, powinna tylko zasłaniać dostęp bezpośredniego światła z okna do ekranu.
Ustawienie klawiatura i mysz
Ustawienie klawiatury i myszy zależy od tego, co przy ich użyciu robimy, a właściwie z którego z nich korzystamy częściej. Jeśli chodzi o klawiatury, to większość tego typu urządzeń zawiera po prawej stronie tzw. klawiaturę numeryczną, która stanowi odpowiednik tego, co można znaleźć na każdej klawiaturze tego typu począwszy od kalkulatorów, a na telefonach skończywszy. Różnią się one tylko kilkoma dodatkowymi klawiszami.
W zależności od tego co będziemy robić ustawienie powinno być nieco inne. Podczas edycji tekstów, gdy wykorzystywana jest główna część klawiatury, powinna ona być ustawiona w taki sposób, by nie trzeba było sięgać na bok. Jeśli natomiast korzystamy z myszki i tylko czasem sięgamy do klawiatury należałoby zadbać o to, by mysz znajdowała się pod ręką – nie powinna leżeć zbyt daleko po prawej lub lewej stronie.
Filtr monitorowy
Nowoczesne monitory są dość bezpieczne dla wzroku i są tacy, którzy twierdzą, że filtry są zbędne. Okuliści jednak jak najbardziej zalecają ich stosowanie. Nie chodzi mi tutaj o stare filtry siatkowe, których zadaniem było pochłanianie szkodliwego promieniowania. Nowoczesne filtry szklane spełniają znacznie szerszy zakres funkcji. Poza pochłanianiem szkodliwego promieniowania poprawiają także kontrast obrazu, zmniejszają poziom szkodliwych refleksów na kineskopie oraz przeprowadzają kołową polaryzację światła. Najważniejsze są te ostatnie dwa czynniki. Nowoczesne lampy kineskopowe są pokryte kilkoma warstwami pochłaniającymi szkodliwe promieniowanie, więc przejmują one znaczną część ochronnej roli filtra. Znaczenia nabierają więc pozostałe funkcje filtra: zmniejszanie problemów z obecnością różnych rzeczy, które do tej pory odbijały się w monitorze, a ponadto światło docierające do naszych oczu ma znacznie lepsze właściwości (dzięki temu, że jest spolaryzowane).
CD-ROM, dysk twardy i obudowa
Te elementy wbrew pozorom także mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Chodzi o poziom hałasu. Po wielu godzinach nawet monotonny szum pracującego CD-ROM-u może być bardzo nużący. Decydujące znaczenie ma ustawienie samej obudowy – co innego, gdy stoi ona na biurku, a co innego, gdy upchniemy ją w specjalnie przygotowane do tego miejsce w biurku. Niestety na te komponenty mamy wpływ jedynie podczas zakupu, a nie zawsze można ocenić czy dany napęd bardzo hałasuje. Najlepiej skorzystać z porad prasy fachowej – tam można znaleźć informacje na temat cech interesującego nas sprzętu.
Klawiatura
To najważniejszy (z punktu widzenia bezpieczeństwa), obok monitora i myszy, element naszego komputera. Większość producentów tego typu sprzętu umieszcza na nim (zwykle na spodniej stronie klawiatury, ewentualnie w postaci fiszki na przewodzie) kartkę zawierającą mniej więcej taką informację: lekarze specjaliści uważają, że użytkowanie jakiejkolwiek klawiatury może być przyczyną wielu groźnych schorzeń. Dotyczy to zarówno konwencjonalnych „prostych” klawiatur, jak i urządzeń ergonomicznych, włącznie z egzemplarzami „łamanymi”, o dzielonej klawiaturze. Tutaj zdania są podzielone i wcale nie jest przesądzone, które z nich są lepsze czy stanowią mniejsze zagrożenie dla naszych palców i dłoni.
Rzadko kiedy mamy do wyboru więcej niż kilka bardzo podobnych urządzeń. Dokonując zakupu klawiatury, szczególnie w sytuacji gdy będziemy dużo pisać, należałoby wybrać model wyposażony w podkładkę pod nadgarstki. Ewentualnie można taką podkładkę dokupić osobno.
Mysz
Tutaj rozpiętość dostępnych modeli jest znacznie większa niż w przypadku klawiatur. Producenci oferują nam myszki i trackballe we wszystkich chyba kształtach i formach. Dokonując wyboru należy sprawdzić, czy dane urządzenie dobrze leży w dłoni i to są właściwie wszystkie kryteria.

Dodaj komentarz