ABC biznesu

Sprawdź, co może zyskać Twoja firma z Unii

692wyświetleń

biznesman trzymający banknot 100 euro

Hiszpańska firma konsultingowa Blomeyer&Sanz przygotowała na zamówienie Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego raport, z którego wynika, iż w okresie 2004–2006 Polska wykorzystała jedynie 52,6% przyznanych dotacji. Polskie źródła mówią o kwotach sięgających 57%. Jak będzie wyglądała sytuacja w latach 2014–2020?

W kolejnym okresie kontraktacyjnym Polacy zdecydowanie nauczyli się, jak korzystać z unijnych dotacji. Wstępne szacunki mówią o wykorzystaniu przyznanej Polsce dotacji na poziomie 95%. To, jak będzie wyglądała sytuacja w latach 2014–2020 w dużej mierze zależy od tego, czy Ty też zdecydujesz się skorzystać z szansy.
We współpracy z Agencją Informatyzacji i Rozwoju przedstawiamy Wam podstawowe informacje, przydatne dla każdego, kto myśli o pozyskaniu dofinansowania.

PRZYKŁAD  KOSZTÓW:

Do wydatków kwalifikowanych zalicza się wyłącznie koszty niezbędne do realizacji celów projektu. Są to:

1. Prace przygotowawcze, np.:

  • przygotowanie dokumentacji technicznej: koncepcja budowlana, projekt budowlany, projekt wykonawczy itp.
  • raport oddziaływania na środowisko
  • zakup nieruchomości niezabudowanej związanej z realizacją projektu
  • zakup nieruchomości zabudowanej lub lokalu związanego z realizacją projektu.

2. Prace inwestycyjne, np.:

  • prace budowlano-montażowe
  • prace wykończeniowe
  • dostosowanie obiektów i pomieszczeń w zakresie niezbędnym dla realizowanego projektu
  • zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu
  • zakup nowych środków trwałych bezpośrednio związanych z realizacją projektu
  • zakup używanych środków trwałych (pod warunkiem że w okresie 7 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie środek trwały nie został zakupiony z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej)
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej, pod warunkiem że, będą wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego wsparciem, będą podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami oraz będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych
  • zakup specjalistycznych usług doradczych w zakresie jakości, innowacji i nowych technologii
  • spłata rat kapitałowych należnych finansującemu z tytułu leasingu środków trwałych.

KIEDY ZACZĄĆ?

Warto zawczasu przygotować wniosek i biznesplan, aby po ogłoszeniu konkursu od razu złożyć dokumenty. Termin od ogłoszenia konkursu oraz wytycznych do momentu zakończenia konkursu – to przedział nawet DWÓCH TYGODNI.
Prac przygotowawczych jest dużo, warto więc zacząć je niezależnie od spodziewanego terminu. Niedostosowanie się do wytycznych konkursu skutkuje koniecznością poprawy wniosku w trakcie oceny formalnej. Przy czym w trakcie oceny formalnej i merytorycznej ewentualne poprawki i uzupełnienia można wprowadzić tylko raz.
Pod ogłoszeniem konkursowym umieszczona jest zawsze dokumentacja konkursowa, z którą należy zapoznać się w szczegółowy sposób.

PLAN – BIZNESPLAN

Chcąc ubiegać się o dotację, powinniśmy mieć już określony plan projektu. Priorytety musimy ustalić, analizując sytuację. Jasno musimy sprecyzować cele i rezultaty projektu.
Dotację można uzyskać np. na: utworzenie nowego lub rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa (budowa, remont, zakup nieruchomości) oraz zakup środków trwałych, maszyn, urządzeń, pojazdów mechanicznych. Można też się starać o dofinansowanie wartości niematerialnych, kursów, szkoleń. Szczegółowy zakres kosztów kwalifikowanych określa regulamin konkursu.
Przede wszystkim dotację można otrzymać na nową inwestycję:

  • inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z: utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów czy zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie
  • nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są od niezależnego zbywcy.

Nie otrzymuje się dotacji na inwestycję „odtworzeniową”. Inwestycje ,,odtworzeniowe” oznaczają inwestycje, które polegają wyłącznie na zastąpieniu istniejących dóbr

PRZYKŁAD PROJEKTU:

Załóżmy, że naszym celem jest przeprowadzenie modernizacji zaplecza technicznego przedsiębiorstwa, czyli zakup środków trwałych. Jedną z pierwszych rzeczy jest uzyskanie informacji na temat ceny urządzenia, pozyskania jego specyfikacji technicznej, którą potem wykorzystamy w pisaniu biznesplanu i wniosku. Najlepiej, by był to sprzęt nowoczesny, innowacyjny, mogący mieć wpływ na wzrost naszej konkurencyjności. Sprzęt, którego do tej pory w firmie nie było. Da on możliwość wprowadzenia nowych, konkurencyjnych produktów lub usług.
Zakup maszyn, urządzeń innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych, udział w targach zalicza się do projektów nieinfrastrukturalnych i nie wymaga przeprowadzenia procedury Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ).
Projekty infrastrukturalne wymagające uzyskania pozwolenia na budowę, zgłoszenia robót budowlanych są prawnie zobligowane do przeprowadzenia procedury Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ). Warto zająć się tym odpowiednio wcześniej, gdyż powyższe procedury trwają. Każdy projekt musi być wyceniony. Ważne, by wszystkie ceny były adekwatne do realnego poziomu cen rynkowych.

DOKUMENTY

Niezmiernie ważne jest przygotowanie dokumentacji do projektu. Konkretny wykaz dokumentacji niezbędnych do złożenia wniosku jest podawany zawsze w informacjach o konkursie. W dokumentacji konkursowej zawsze zawarta jest informacja, jakie załączniki wymagane są na etapie składania wniosku o dofinansowanie projektu, a jakie na etapie podpisywania umowy.

WNIOSEK

Przystępując do pisania wniosku, musimy mieć świadomość kilku ważnych rzeczy. Dużo czasu będziemy potrzebować na przyswojenie informacji niezbędnych do napisania wniosku. Część z nich jest dostępna przy ogłaszaniu procedur konkursowych (i tu już powinniśmy wiedzieć, czy dany konkurs jest rzeczywiście tym, w którym mamy aplikować. Znaczna część niezbędnych informacji jest w formie odnośników, przytoczonych ustaw, do których trzeba dotrzeć i przyswoić. Pisząc wniosek samodzielnie, musimy się wykazać nie tylko znajomością przepisów szczegółowych, lecz także w części wniosku czy biznesplanu zagadnieniami ekonomicznymi, a również dość zaawansowaną wiedzą dotyczącą rozliczeń finansowych.
Tekst powstał we współpracy z Agencją Informatyzacji i Rozwoju, która od lat zajmuje się pozyskiwaniem bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej. Pełną treść darmowego poradnika znaleźć można na stronie www.aiir.pl.

Dodaj komentarz