ABC biznesu

Znaczenie sloganu w kampanii promocyjnej

128wyświetleń

Bez dobrego sloganu trudno sobie wyobrazić skuteczną kampanię promocyjną. W sytuacji, gdy dobrze dobrany slogan odzwierciedla istotę danej marki, wówczas dla każdego odbiorcy staje się oczywisty.

Cel sloganu

Slogan projektowany jest nie tylko dla klientów, aby skłonić ich do zastanowienia się nad ofertą, lecz także dla pracowników w celu wskazania im kierunku działania danej firmy oraz poszukiwania inspiracji do dalszych działań. Jest też potrzebny do tworzenia ciekawych kampanii reklamowych.
Sama nazwa powinna być najsilniejszym komunikatem marketingowym. Trzeba pamiętać, że dobrze zaprojektowana nazwa przeważnie nie jest opisem, lecz aktywem marketingowym firmy służącym zarabianiu pieniędzy. To, czy podoba się prezesowi lub zarządowi, nie powinno odgrywać większej roli.
Z tego też powodu nazwy marketingowe bardzo lubią towarzystwo odpowiednio zaprojektowanego sloganu, który będzie dla nich podstawą. Slogany można podzielić na:

  • brandingowe,
  • reklamowe.
Slogany brandingowe a reklamowe

Pierwszy z nich, inaczej nazywany sloganem strategicznym, występuje najczęściej wspólnie z nazwą, jako jej dopełnienie. Wyraża stałe przesłanie firmy i zwykle wskazuje misję marki oraz nią współkieruje, np. „PKO BP – Bliżej Ciebie”.
Hasło reklamowe wykorzystuje się w znacznie bardziej skróconej formie niż slogan brandingowy. Ponadto nie ma ono takiej siły i rangi. Przedstawia obietnicę dotyczącą korzyści oferowanych przez daną markę, np. „Nie do wygryzienia – Grześki Kaliszanka”, „Zawsze parami – Wojas”, „Zakolej się z nami PKP Intercity”. Slogan strategiczny różni się od sloganu reklamowego tym, że funkcjonuje obok nazwy przez długie lata oraz odnosi się bezpośrednio do strategicznej przewagi konkurencyjnej, którą posiada marka.

Dobry slogan zawsze przyciągnie uwagę klienta

Każdy slogan, który ma odnieść zamierzony sukces, powinien być atrakcyjny, zaskakujący, a czasem nawet prowokacyjny lub paradoksalny. Precyzyjnie dobrane slogany, tak jak nazwy, posiadają dużą wartość i własną osobowość, którą po części dziedziczą po nazwie. Zatem chwytliwy slogan zawsze przyciągnie uwagę klienta, a z czasem może stać się najsilniejszą bronią marketingową. Wyraża on bowiem zarówno osobowość marki, jak i konsekwentnie wspiera jej kampanię marketingową.

Synergia sloganu i nazwy

Efekt synergii wynikający z występowania sloganu wraz z nazwą może mieć różny charakter. Przede wszystkim slogan może dookreślać lub objaśniać nazwę. Z kolei nazwa, która występuje w sloganie, dopasowuje się do jego treści i korzystnie ją wyzyskuje. Co więcej, slogan wprost wskazuje znaczenie lub zastosowanie nazwy, nazwa oddziałuje jak slogan. Warto też wiedzieć, że nazwa może być elementem rymotwórczym sloganu.
Najlepsze slogany są proste i wielowarstwowe, dlatego łatwo przenikają do języka potocznego i zapadają klientom w pamięć. Wraz z nimi w świadomości odbiorców pozostaje również konkretna marka. Slogany ubarwiają też język, tworzą pozytywne skojarzenia z poszczególnymi produktami, czego doskonałym przykładem jest wykrzyknienie „No to Frugo!”. Mimo że hasło reklamowe ma już kilka lat, z pewnością każdy kojarzy związany z nim produkt.
Dla marki podstawowym testem namingowym jest to, czy jej nazwa i slogan odpowiadają na pytanie „Czym jest marka, co może zaoferować klientom?”.
Bez wątpienia jedną z przewag PKO BP nad konkurencją jest największa sieć placówek bankowych, do których ma dostęp każdy Polak. Stąd slogan strategiczny brzmi „Blisko Ciebie”, gdyż w odpowiedni sposób komunikuje i prezentuje markę.
Precyzyjnie dobrany slogan powinien zbudować spójny wizerunek danej marki oraz wesprzeć jej codzienną działalność. Ma też pomagać odbiorcom łatwo kojarzyć markę z jej najbardziej charakterystyczną cechą.

1 Komentarz

  1. Mój ulubiony slogan reklamowy to „No to Frugo!” Proste a genialne. Z drugiej strony hasła typu „blisko ciebie”, „tuż za rogiem”, „zawsze przy tobie” trochę mnie irytują, są oklepane i zbyt często używane.

Dodaj komentarz